Prevencia proti covid a úloha vitamínov skupiny B

 

Vitamíny sú potrebné pre správne fungovanie organizmu a jeho metabolizmus. Sú esenciálne a je potrebné ich prijímať v správnej forme vo výžive. V organizme majú rôzne funkcie, ako koenzýmy (súčasti enzýmov, ktoré umožňujú priebeh mnohých reakcii), antioxidanty či hormóny. Všeobecne ich môžeme rozdeliť na tie, ktoré sú rozpustné v tukoch, a tie, ktoré sú rozpustné vo vode.  

 

Vitamins vs. COVID-19? These 3, and Zinc, Will Reinforce Your Immune System  | Health News Hub

https://healthnewshub.org/vitamins-vs-covid-19-these-3-and-zinc-will-reinforce-your-immune-system/

 

Vitamíny skupiny B (B1 – tiamín, B2 – riboflavín, B3 – niacín, niacínamid, B5 – kyselina pantoténová, B6 – pyridoxín, B9 – kyselina listová, B12 - kyanokobalamín) sú vitamíny rozpustné vo vode. Ich pôsobenie v organizme je rôzne, spomeniem tie, ktoré sa súvisia s infekciou COVID. 

 

Vitamíny skupiny B sa podieľajú na správnom fungovaní buniek, ich metabolizme a imunitných funkciách, pomáhajú znižovať hladinu prozápalových cytokínov, zlepšujú funkcie cievneho endotelu, pomáhajú predchádzať zvýšenej zrážanlivosti krvi.

 

Nedostatok vitamínu B12 sa môže prejaviť zvýšenou náchylnosťou na infekcie. Niektoré štúdie potvrdzujú, že pacienti s COVID mali hodnotu vitamínu B12 veľmi nízku. Vitamín B12 sa môže spotrebovať buď pri boji s vírusom, alebo môže byť jeho nedostatok príčinou komplikovaného priebehu infekcie. 

Viac o vitamíne B12: http://naturterapy.sk/index.php/component/content/article/11-menu/179-metabolizmus-a-cinnost-buniek-zavisi-od-vitaminu-b12

 

Vieme, že vitamíny B6, B9, B12 sa podieľajú na metabolizme homocysteínu. Vysoká hladina homocysteínu môže viesť k oslabeniu imunity, k zápalu aj vzniku zrazenín. Homocysteín podporuje oxidačný stres, poškodzuje cievny endotel a oslabuje imunitný systém. Vysoká hladina homocysteínu je znakom nedostatku vitamínov skupiny B. Aká hodnota homocysteínu je pre vás ideálna a ako ju znížiť?  Môžete mi napísať na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript. a dohodnúť si konzultáciu.

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.  

 

 

 

 

 

<

počítadlo.abz.cz