DÔLEŽITOSŤ SELÉNU PRE ZDRAVIE AJ DETOXIKÁCIU

 

 

Väčšina ľudí vie, že pre zdravie štítnej žľazy je dôležitý jód. Niektorí vedia, že selén je síce menej známy, ale rovnako dôležitý. Dnes už vieme, že selén spolu s jódom, vitamínom A a vitamínom D pomáha odstraňovať látky poškodzujúce štítnu žľazu a podporuje jej normálnu činnosť a štruktúru. 

 

 

 

Nedostatok selénu zhoršuje metabolizmus hormónov štítnej žľazy. Tento stopový prvok je potrebný na syntézu enzýmu (jódtyroníndiodinázy), ktorý je nevyhnutný pre aktiváciu hormónov štítnej žľazy. Pomáha tiež v tele spracovať kyselinu dehydroaskorbovú na vitamín C.

 

Nedostatok selénu môže byť spojený s vyšším výskytom rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky či astmy. Podporuje činnosť imunity, je dôležitý pre zachovanie plodnosti žien aj mužov, zmenšuje riziko potratu u žien, podieľa sa na zachovaní kognitívnych funkcií (napr. pri stareckej demencii).

 

Selén je stopový minerál, ktorý si naše telo nevie vytvoriť, preto ho musí prijímať v potrave. Je dôležitý nielen pre štítnu žľazu, ale aj pre všetky bunky. Je to dôležitý antioxidant, ktorý chráni DNA buniek pred poškodením. Selén je potrebný pre pečeň, podporuje jej metabolizmus. Pomáha odstraňovať ťažké kovy (olovo, kadmium, ortuť, metylortuť, arzén, tálium) tvorbou nerozpustných selenidov.

 

Nájdeme ho v orechoch (para, brazílske), semenách, slnečnici, ľane, sezame, fazuli, šošovicu, obilninách, špenáte, kapuste, brokolici, tekvicovom oleji, hnedej ryži, hubách shiitake, mäse, hydine, rybách a morských plodoch, vajciach. Ako doplnok je vhodný pri oslabenej imunite, poruchách štítnej žľazy, niektorých foriem rakoviny, depresii, neplodnosti, ochoreniach srdca.

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.  

<

počítadlo.abz.cz