Podporný účinok pycnogenolu u pacientov po infekcii SARS-CoV2

 

Pyknogenol je extrakt z prímorskej borovice (Pinus pinaster). Obsahuje mnohé bioaktívne látky – flavonoidy, katechíny, epikatechín, taxifolín, kyselinu kávovú, ferulovú, hydroxybenzoovú, galovú. Je to známy silný prírodný antioxidant, chráni bunky a tkanivá pred poškodením oxidačným stresom. Má protizápalový účinok. Pomáha znižovať riziko vzniku žilovej trombózy, pľúcnej embólie, má antitrombotický a antiagregačný účinok. Podporuje prirodzenú elasticitu ciev. Harmonizuje činnosť imunity. Pomáha predchádzať neurotoxicite, chráni pred peroxidáciou lipidov (pri tvorbe plakov v cievach).

 

 

Podľa autorov Weichmanna a Rohdewalda (2020) by mohol byť pyknogenol prospešný pri podpore zotavenia sa a zmierňovania príznakov a dlhodobých následkov vyplývajúcich z infekcie SARS-CoV2 u pacientov s COVID-19.

 

Vírus SARS-CoV2 ovplyvňuje nielen dýchací systém, ale vedie aj k zápalu endotelových buniek, mikrovaskulárnym poraneniam a koagulopatiám, a tým ovplyvňuje viac orgánov. Dnes už vieme, že u mnohých pacientov pretrvávajú zdravotné problémy aj mesiace po počiatočnej infekcii vírusom. Extrakt z francúzskej prímorskej borovej kôry preukázal protizápalové, vaskulárne a endoteliálne ochranné účinky vo viac ako 90 klinických štúdiách na ľuďoch. Preto by pyknogenol mohol byť prospešný pri podpore zotavenia a zmierňovaní príznakov a dlhodobých následkov vyplývajúcich z infekcie SARS-CoV2 u pacientov s COVID-19 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33045354/). 

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

www.naturterapy.sk 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

 

 

 

 

<

počítadlo.abz.cz