Sladké drievko (pelendrek) na podporu činnosti A REgenerácie pľúc počas a po covid-19

 

Sladké drievko (Sladkovka hladkoplodá - Glycyrrhiza glabra), rastlina, ktorá je využívaná pre svoje expektoračné, laxatívne a diuretické vlastnosti. Používa na liečbu respiračných ochorení, astmy, peptidických vredov, aj pri infekciách rôzneho pôvodu. Okrem triterpénových saponínov obsahuje aj flavonoidy, izoflavonoidy - glabridin, hisplaglabridin a sacharidy. Za jeho hlavnú účinnú zložku sa považuje glycyrizín, nachádzajúci sa predovšetkým v koreni rastliny. Rastlinný saponín glycyrizín má schopnosť zvyšovať sekréciu tracheálnej sliznice a tým sa podieľa na antitusickej a expektoračnej schopnosti.

 

 

 

Glycyrhizín aj extrakt zo sladkého drievka majú protizápalový, protivírusový, antioxidačný, imunomodulačný aj antimikrobiálny účinok. Pomáhajú predchádzať akútnemu poškodeniu pľúc, chránia pečeň, tráviaci systém, aj kardiovaskulárny systém pred poškodením.

 

Vírus SARS-CoV-2 na vstup do bunky využíva receptor angiotenzín-konvertujúci enzým 2 (ACE2). Veľké množstvo ACE2 sa nachádza v dýchacích cestách, pľúcach, pľúcnych mechúrikoch (alveolách), obličkách, pečeni aj krvných cievach. Vírus ich dokáže napadnúť a zničiť, a spôsobí tým poškodenie orgánov.

 

Protivírusový účinok glycyrhizínu sa prejavuje hneď v počiatkoch infekcie, keď glycyrhizín potláča vychytávanie vírusu bunkou a zabraňuje vstupu vírusu do bunky pravdepodobne prostredníctvom väzby na ACE2 a tiež priamou inhibíciou serínovej proteázy (TMPRSS2), ktorá je potrebná na vstup vírusu a aktiváciu MR (mineralkortikoiný receptor). To zníži množstvo ACE2 receptorov a tým možnosť vírusu dostať sa do bunky. Symptómy COVID-19 pomáha zmierniť aj kombinácia glycyrhizínu a vitamínu C. Glycyrhizín a extrakt zo sladkého drievka tiež pomáha predchádzať vzniku sekundárnych bakteriálnych infekcii, ktoré môžu vznikať po infekcii vírusom.

 

Jedným z hlavných rizík spojených s infekciou koronavírusom sú trombózy. SARS-CoV-2 môže aktivovať zrážací reťazec prostredníctvom rôznych mechanizmov, čo vedie k závažnej hyperkoagulabilite. Rolu môže zohrávať nadmerná aktivita imunity pri boji s vírusom a tvorba zrážacích látok. Pridať sa môžu aj ďalšie  rizikové faktory ako je nezdravý životný štýl, málo poybu, nevhodná strava, ďalšie ochorenia. Extrakt zo sladkého drievka má antitrombotický účinok. Za túto aktivitu je pravdepodobne zodpovedná zlúčenina licochalcon A. Jednou z možností je skontrolovať hodnotu homocysteínu a znížiť ju na najnižšiu možnú mieru. Vysoká hodnota homocysteínu v krvi sa spája s poškodením cievneho endotelu, so zvýšenou zrážanlivosťou krvi a vznikom trombóz, a s pretrvávajúcim zápalom. Vysoký homocysteín tak môže zvyšovať kardiovaskulárne riziko u pacientov s covid-19. 

 

Je potrebné mať na pamäti, že pľúca a ich činnosť súvisia s hrubým črevom. Vírusy, baktérie, toxíny ale aj prírodne látky, ktoré ovplyvňujú pľúca, ovplyvňujú aj črevo. A tiež aj naopak, to čo sa deje v čreve ovplyvňuje aj funkciu pľúc. V hrubom čreve (a taktiež v celom tráviacom systéme) sa nachádza črevná mikrobiota, ktorá súvisí s imunitou. Infekcia SARS-CoV-2 poškodzuje aj črevný mikrobióm. Preto je vhodné ozdraviť ho zdravou stravou, fermentovanými potravinami, vlákninou, vitamínmi, prebiotikami aj probiotikami. 

Upozornenie: Užívanie glycyrhizínu a extraktu zo sladkého drievka je závislé aj od veľkosti dávky a dĺžky užívania účinnej látky alebo extraktu. Dlhodobé podávanie vysokých dávok môže zvýšiť riziko hyperkaliémie, môže zvýšiť krvný tlak, môže mať vplyv na obličkové či srdcové problémy. Môže tiež interagovať s niektorými liekmi (warfarín, hormóny, kortikoidy). V niektorých prípadoch je vhodné zvážiť situáciu, prípadne poradiť sa s odborníkom, a sledovať účinky. Na druhú stranu, občas zjedený pelendrek alebo vypitý čaj s obsahom sladkého drievka problém predstavovať nebude. Neodporúča sa v tehotenstve a pri dojčení. 

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

www.naturterapy.sk

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.  

 

<

počítadlo.abz.cz