LIEČBA ANÉMIE SI VYŽADUJE ZAOBERAŤ SA AJ PSYCHIKOU

Psychosomatická príčina anémie

 

Anémia alebo chudokrvnosť je nedostatočné množstvo alebo kvalita červených krviniek alebo pokles koncentrácie hemoglobínu v krvi. Nie je to choroba sama o sebe, ale je výsledkom poruchy niekde v organizme. K symptómom anémie patrí únava, nevoľnosť, strata chuti do jedla, závraty, búšenie srdca, pokles hmotnosti, nažltnutá koža bez lesku, bledosť pokožky, nechtov, opuch tela. Existuje viac ako 400 rôznych príčin anémií či už akútnych alebo chronických.

Tak ako v prípade iných ochorení, aj tu zohrávajú svoju úlohu viaceré faktory, ktoré do seba navzájom zapadajú a ich výsledkom je anémia. Zlé trávenie a nekvalitná strava, stres, hektický životný štýl, psychika, iné ochorenia, svojim pôsobením oslabujú imunitný systém, funkčnosť pečene, sleziny a kostnej drene. Nedostatok základných nutričných zložiek (vitamíny, minerály, stopové prvky, enzýmy, bielkoviny, aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny) zároveň brzdí ich regeneráciu a funkčnosť.

K tomuto všetkému treba samozrejme ešte pripočítať veľmi významný faktor, a to psychiku. Naše vnútorné rozpoloženie, emócie, nálada, výzor, minulý či súčasný stav, reakcie na rôzne situácie, to všetko má vplyv na stav jednotlivých orgánov, tkanív a celého organizmu. Nie je možné úspešne liečiť len fyzické telo a nezaoberať sa psychikou. Podobne to funguje aj naopak – ak je fyzické telo oslabené a vyčerpané, je potrebné poskytnúť mu živiny na regeneráciu a posilnenie.

Uvediem príklad súvisiaci s tvorbou krvi: strach, komplexy, neschopnosť vyjadriť svoj názor a nesúhlasenie so situáciou sú emócie, ktoré ovplyvňujú činnosť obličiek. Obličky sú miestom, kde sa tvorí peptidový hormón erytropoetín, ktorý stimuluje rast a dozrievanie červených krviniek. Obličky zablokované emóciami tak nepracujú ako by mali a vzniká anémia.

Podobne je to napr. s pečeňou, žalúdkom či zápalom. Predovšetkým v pečeni je syntetizovaný hormón hepcidín, ktorý hrá kľúčovú úlohu v regulácii metabolizmu železa. Na jeho tvorbu vplýva stav a funkčnosť pečene, zápal či hypoxia (nedostatok kyslíka). Emóciou, ktorá ovplyvňuje stav pečene je hnev, strach, nenávisť, nespokojnosť, frustrovanosť, a to nielen na okolie, ale hlavne na seba, negatívne myslenie, zotrvávanie mysľou v minulosti. Takéto oslabenie pečene sa potom odráža na jej nedostatočnej činnosti a vzniku ochorenia. Stres, uponáhľanosť, hektický život, hltavé nepravidelné stravovanie, to sú faktory, vďaka ktorým zabúdame správne dýchať. Lebo ..... nestíhame, nemáme čas, lebo to takto stačí, lebo... lebo ... lebo... Nádych je plytký, nedostatočný a nedostatočný je potom aj obsah kyslíka v tele.

Každý prípad je samozrejme individuálny. Rodíme sa s rôznymi predpokladmi na vznik ochorení, na každého vplýva inak výchova, spoločnosť, rodina, prostredie. Preto je dôležité zvážiť všetky okolnosti prispievajúce k rozvoju anémie.     

 

 

Najčastejšími príčinami vzniku anémie na úrovni fyzického tela sú:

• Nutričné nedostatky - nesprávne zloženie stravy, nízky príjem železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej v potrave a   nedostatok kvalitných bielkovín

• Chronické ochorenia, ktoré podmieňujú dysfunkciu metabolizmu, orgánov alebo slizníc a nedostatočné vstrebávanie   potrebných živín (vredy, rakovina žalúdka, hrubého čreva)

• Chronické ochorenie obličiek, ochorenie pečene

• Autoimunitné poruchy – napr. porucha činnosti štítnej žľazy, diabetes

• Malabsorpcia – obmedzená schopnosť vstrebávania a využitia živín napr. pri celiakii, cystickej fibróze

• Toxíny, lieky a drogy – patrí tu alkohol, ale aj antibiotiká, lieky od bolesti (nesteroidné protizápalové látky), antikoagulačné, antacída a mnohé ďalšie

• Hormonálne poruchy

• Krvné straty, poruchy kostnej drene

• Dedičné poruchy

• Infekcie, horúčka, hnačka, vracanie

• Rýchly rast, tehotenstvo, dojčenie, obdobie puberty, menštruácia, držanie rôznych diét, ľudia s rakovinou, žalúdočnými   vredmi a pod.

 

Červené krvinky – erytrocyty, prenášajú v organizme kyslík a oxid uhličitý medzi tkanivami a pľúcami. Na to im slúži aj proteín, ktorý sa volá hemoglobín. U anemického človeka musia srdce a pľúca pracovať intenzívnejšie, aby zabezpečili potrebné množstvo kyslíka pre tkanivá. Toto sa môže negatívne prejaviť napr. v prípade intenzívneho cvičenia, väčšej záťaže či stresu vyčerpanosťou a únavou.

 

Životnosť červených krviniek je okolo 120 dní. Nové krvinky sa u dospelých ľudí tvoria predovšetkým v kostnej dreni. Okrem vyššie spomínaného hormónu erytropoetínu, je na tvorbu červených krviniek potrebná aj neustála prítomnosť železa, vitamínu B12 (perniciózna anémia) a kyseliny listovej (megaloblastická anémia), dostatok vitamínu C, E, B6, aminokyselín, meď, ale aj ďalších dôležitých látok.   

 

 

 

 

Prírodné látky v liečbe anémie 

 

Liečba anémie spočíva samozrejme v hľadaní prvotnej príčiny a jej riešení. Dôležité je zistiť prítomnosť infekcií a zápalov, funkčnosť slizníc, žalúdka, čriev, obličiek, pečene, životný štýl (alkohol, fajčenie, stres), zloženie a pravidelnosť stravy, prítomnosť ochorení a užívané lieky. Nie je správne ani efektívne riešiť anémiu jednostranným dodaním len určitého vitamínu alebo len doplnením železa formou tabliet, pretože jednotlivé zložky výživy na seba navzájom pôsobia a ovplyvňujú sa. Káva, pivo, kolové nápoje, mliečne výrobky a alkohol znižujú vstrebávanie železa, preto je potrebné sa im vyhýbať. Naopak, je vhodné zaradiť citrusy a šťavu, petržlen, jablká, hrušky, ktoré dopĺňajú vitamín C a zlepšujú vstrebávanie železa. 

Najčastejšou príčinou anémie je práve nedostatok železa. Riešením je jeho zvýšený príjem v prirodzenej podobe, organicky viazaný, aby sa mohlo čo najefektívnejšie využiť. Potraviny bohaté na železo sú: tmavozelená listová zelenina (žerucha, pažítka, kel, artičoky), fazuľa, šošovica, cícer, orechy, sušené ovocie, marhule, slivky, cereálie, hnedá ryža, banány. Samozrejme, potraviny bohaté na železo obsahujú aj ďalšie dôležité fytolátky podporujúce správne využitie železa – horčík, vitamín C, K, chlorofyl, karotenoidy, draslík.   

Nedostatok vitamínu B12. Príčinou môže byť nedostatočné vstrebávanie (napr. črevné poruchy), alebo chýbanie tzv. vnútorného faktoru, proteínu, ktorý je vylučovaný žalúdkom a podporuje vstrebávanie B12.

Nedostatok kyseliny listovej môže byť spôsobený črevnými poruchami, nadmernou konzumáciou alkoholu, niektorými liekmi. Jej zvýšená hladina je potrebná hlavne v období tehotenstva, aby sa zabránilo poškodeniu plodu a zabezpečil sa správny vývoj.     

Významným zdrojom železa, B12, kyseliny listovej, horčíka a iných minerálov, vitamínov a stopových prvkov a stráviteľných bielkovín na zvládnutie anémie je aj chlorella pyrenoidosa a mladý jačmeň. Okrem toho sa podieľajú aj na zvládnutí infekcií a zápalov, regenerujú sliznice a podporujú rozvoj prirodzenej črevnej mikroflóry. Chlorella pyrenoidosa môže byť vďaka obsahu železa, vitamínu B12, kyseliny listovej a ďalších nutričných látok prínosom aj v prevencii anémie tehotných žien. Jej užívanie v dávke 6 g v priebehu celého tehotenstva pomáha predchádzať nielen anémii, ale aj vysokému krvnému tlaku a vzniku opuchov (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20013055). Tu by som však chcela pripomenúť, že chlorella p. organizmus aj detoxikuje, preto v závislosti od organizmu je vhodné začať s užívaním postupne a prípadne sa aj poradiť s odborníkom. 

Oleje lisované za studena dopĺňajú vitamíny rozpustné v tukoch, napomáhajú vstrebávaniu živín, podporujú regeneráciu slizníc, pôsobia protistresovo - tekvicový, konopný, ľanový, argánový, sezamový, mrkvový. 

Ovocné a zeleninové šťavy s priaznivým účinkom na organizmus v prípade anémie - mrkvová, cviklová, čučoriedková, špenátová, petržlenová, hroznová, jablková, hrušková, kyslá kapusta, slivková. 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

 

 

 

Celostná terapia – neochorie len telo, ale chorý je celý človek

Chlorofyl – svieža energia pre organizmus

Črevný mikrosvet a jeho kľúčový význam pre život 

Zelené potraviny pomôžu navrátiť stratenú harmóniu medzi telom a dušou

Železo – ako zvýšiť jeho vstrebávanie a využitie v organizme

Adaptogénne bylinky posilňujúce činnosť endokrinného a reprodukčného systému

Cesta ku zdraviu – jedy v krvi

Ortomolekulárna medicína – správna molekula lieči v optimálnej dávke

 

<

počítadlo.abz.cz