ŽELEZO – AKO ZVÝŠIŤ JEHO VSTREBÁVANIE A VYUŽITIE V ORGANIZME

 

    

Železo má veľký význam v podstate pre všetky organizmy na Zemi. Hrá dôležitú úlohu v tvorbe červených krviniek, ale aj v mnohých ďalších metabolických procesoch. U človeka existuje veľmi citlivý mechanizmus na udržiavanie jeho fyziologickej koncentrácie.

Už malé výkyvy v jeho rovnováhe vedú v organizme buď k nedostatočnému alebo nadmernému množstvu. Oba prípady majú, samozrejme, nepriaznivý dopad na zdravotný stav. Nedostatok železa je problém, ktorý trápi milióny ľudí po celom svete či už sú to novorodenci, deti, dospievajúci mladí či starí ľudia, muži aj ženy. Najčastejšie sa spája s nedostatočnou výživou či problémami na úrovni trávenia, poškodenou črevnou sliznicou, zápalmi, nedostatočným vstrebávaním živín, prítomnosťou niektorých ochorení, nefunkčnosťou črevnej mikroflóry.

 

Nedostatok železa v organizme vplýva aj na termoreguláciu, imunitu, vznik infekcii, vývoj a rast deti, rozvoj kognitívnych funkcii, únavu a pod. Preto je jeho deficit konvenčnou medicínskou liečbou riešený suplementáciou – perorálnym podávaním vo forme tabliet či kvapiek.

  • Nedávne štúdie však spochybnili bezpečnosť a efektívnosť takejto liečby. Poďme sa bližšie pozrieť na dôvody prečo je tomu tak. Začnem trochou fyziológie. Určite je všetkým známe, že ľudské črevo je prirodzeným prostredím množstva jedinečných bakteriálnych spoločenstiev. Každý jeden človek má svoju vlastnú mikroflóru, ktorá sa podieľa na tvorbe potrebných vitamínov, enzýmov, ale aj iných dôležitých látok. Tieto baktérie sa podieľajú na správnej funkcii imunitného systému, udržiavaní funkčnosti slizníc, trávení a vstrebávaní potravy. Podieľajú sa tiež na zneškodňovaní patogénov, ktoré sa dostanú do organizmu. Všeobecne ich môžeme rozdeliť na benefičné (+) a oportunistické (-). Jedny aj druhé majú v organizme rovnako dôležitú úlohu, líšia sa však pomerom zastúpenia. Funkčná benefičná mikroflóra udržiava oportunistické baktérie a patogény pod kontrolou.   

 

Zimmermann (2010) vo svojej štúdii zistil, že perorálne podávanie železa spôsobilo rozvoj patogénnych baktérii v čreve u deti, a následný rozvoj systémových chronických ochorení. Mnohé z patogénov spôsobujúcich ochorenia, sú závislé na prijme železa. Takže podávanie preparátov železa malo pôvodne riešiť anémiu. Výsledkom však bolo, že veľké množstvo železa v črevách podporilo rast oportunistickej bakteriálnej flóry. Prirodzená benefičná flóra, ktorá mala udržiavať pod kontrolou oportunistické baktérie, bola narušená zlým prostredím v čreve či nedostatkom živín. Preto nedokázala dostať oportunistické baktérie pod kontrolu. A začali sa rozvíjať ochorenia. Tieto zistenia sú tak dôležité, že preskúmať vplyv suplementácie železa na zdravú črevnú flóru a vznik systémových ochorení sa stalo prioritou aj pre WHO.

 

Problém riešenia nedostatku železa v organizme teda nespočíva iba v priamom dodávaní železa do organizmu. Dôležité je zvýšiť vstrebávanie a využitie železa v organizme. Na to je potrebný celostný prístup, zhodnotiť celkový stav organizmu, funkčnosť jednotlivých orgánov, prítomnosť iných ochorení.

Na správne vstrebávanie je potrebné zregenerovať sliznice trávenia, doplniť všetky potrebné živiny, to je nielen železo, ale aj vitamíny (predovšetkým C, B), nenasýtené mastné kyseliny, minerály, bielkoviny, aminokyseliny a mnohé ďalšie. To, akým spôsobom vplývajú ostatné nutričné látky a fytolátky na vstrebávanie železa sledoval Kulkarni so spolupracovníkmi (2012).

Kulkarni sledoval pacientov so stredne ťažkou až ťažkou formou anémie spôsobenou nedostatkom železa. Zameral sa na účinok zázvoru pri súčasnom podávaní železa. Pacienti tvorili dve skupiny: 1- tí, ktorí užívali len železo, 2 - tí, ktorí užívali spolu so železom aj zázvor. Zistil, že užívanie železa spolu so zázvorom výrazne zlepšuje stav anémie, oproti skupine bez užívanie zázvoru. Zázvor je zdrojom uhľovodíkov, bielkovín, vlákniny, železa, horčíka, fosforu, draslíka, sodíka, zinku, niacínu (vit. B3), organických kyselín, vitamínu C, ale aj iných fytolátok. Všetky tieto živiny, či už je to zo zázvoru, alebo inej bylinky či koreniny, ovplyvňujú vstrebávanie a metabolizmus železa.

Doplnky obsahujúce len železo majú často nežiaduce účinky, ako je nauzea, vracanie, zápcha, hnačka, bolesť žalúdka. Okrem toho, nedávno bolo dokázané, že takéto syntetické látky podporujú aj vznik škodlivých voľných radikálov v tenkom čreve. Komplexné prírodné dopnky, čaje, tinktúry, rastlinné oleje a vhodná úprava životosprávy, zmierňujú napr. zápchu, vracanie, a vďaka obsahu fytolátok a množstvu rôznych antioxidantov, majú schopnosť vychytávať aj voľné radikály.

Každý človek je iný, trápia ho iné problémy, inak prežíva stres, má iné návyky, iné myslenie a cítenie. Preto sa u každého inak prejavuje aj nerovnováha medzi dušou a telom. Dôležité je, že začneme hľadať a riešiť situáciu. Každý podľa svojich možností, vyspelosti či vedomosti. Niekto uprednostní chemické lieky, niekto doplnky, niekto iný bylinky, tinktúry a oleje, niekto ďalší hľadá pravú príčinu straty rovnováhy v organizme na úrovni myslenia a konania.

Organizmus môžeme podporiť bylinkami – medovka, harmanček, nechtík, protizápalovo pôsobiacim ľanovým olejom, tymianovým olejom, doplniť vhodné probiotiká na obnovu črevnej flóry, harmonizovať organizmus adaptogenne pôsobiacim rakytníkom či Fo-ti koreňom, využívať aromaterapiu, doplniť živiny chlorellou, vitamínom C, horčíkom. Je to však len podpora organizmu, aby sme mali čas riešiť pravú príčinu a silu na zmenu. Preto všetkým želám veľa trpezlivosti a pokoja.  

 

 Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

Bioaktívne látky rastlinného pôvodu a ich prospešný účinok na organizmus

Chlorofyl – svieža energia pre organizmus

Detoxikácia organizmu pomôže regenerovať a liečiť

Liečba anémie si vyžaduje zaoberať sa aj psychikou 

Poznáte Fo-ti? Adaptogénny koreň mladosti a dlhovekosti  

Skrytá krása vitamínu radosti a spokojnosti – vitamínu C  

 

 

<

počítadlo.abz.cz