Ashwagandha (Withania somnifera) Ayurvédsky adaptogén, ktorý pomáha bojovať proti stresu

 

V každom kúte sveta sa nájde bylinka, ktorá má na organizmus priam zázračný omladzujúci a liečivý účinok. V indickom lekárstve je to Ashwagandha, čoraz známejšia je aj u nás, najčastejšie ako súčasť liečivých čajov. V Ayurvéde je používaná už tisíce rokov vďaka schopnosti liečiť mnohé ochorenia, omladzovať a vitalizovať organizmus. Withania somnifera, ako znie jej vedecké označenie, podporuje fyzické aj duševné zdravie. Patrí k rastlinám s adaptogenným účinkom.

 

 

 

Ashwagandha obsahuje mnohé biologicky aktívne látky - alkaloidy (isopellertierine, anferine), saponíny, steroidné laktóny (withanolidy, withaferiny, withanoloidy), ale aj železo. V súčasnosti najznámejšou a najviac zastúpenou súčasťou tejto rastlinky sú práve withanolidy, ktoré sa podieľajú na posilňovaní imunitného systému a protinádorovému pôsobeniu. Ich farmakologické účinky a presný mechanizmus pôsobenia sú predmetom vedeckých štúdií. 

 

Withania má schopnosť harmonizovať organizmus tým, že ovplyvňuje endokrinný aj centrálny nervový systém, pomáha bojovať so stresom (pomáha znižovať hladinu stresových hormónov (kortizol), znižuje prílišnú únavu, zvyšuje hladinu energie), chráni nervový systém pred škodlivými účinkami stresu, posilňuje činnosť imunitného systému. Jej účinky pomáhajú v liečbe úzkosti a depresie, podporujú pokojný spánok a pomáhajú navodiť pocit pohody. Prírodný relaxant na fyzickej aj duševnej úrovni.  

 

Chronický stres negatívnym spôsobom ovplyvňuje celý nervový, endokrinný aj imunitný systém, zvyšuje oxidačný stres (znižuje hladinu antioxidantov a tým je organizmus náchylnejší na rozvoj mnohých chronických ochorení), znižuje kognitívne funkcie, poškodzuje nervové bunky, príliš zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu, zhoršuje spánok, zvyšuje hladinu cukru v krvi, ovplyvňuje metabolizmus lipidov, a mnoho ďalších. V takýchto prípadoch sú vhodné bylinky, ktoré podporujú harmóniu v organizme, podporujú funkciu nervového, endokrinného aj imunitného systému. Vtedy môže pomôcť Ashwagandha, pretože extrakt z jej koreňa pomáha zmierňovať stres a jeho negatívne následky. Ďalším prínosom je, že optimalizuje činnosť štítnej žľazy aj funkciu nadobličiek. Užitočná je aj pri podpore zdravia reprodukčného systému, pomáha zmierňovať menštruačné kŕče. Známa je aj vďaka svojim afrodiziakálnym účinkom.        

 

Vďaka niektorým biolátkam patrí Ashwagandha k výborným prírodným pomocníkom v liečbe diabetu, hypertenzie, vysokého cholesterolu, vredov, astmy, bronchitídy, artritídy, reumatizmu, zápalu, opuchu a bolesti, fibromyalgie aj rakoviny. Mnohé štúdie zistili, že withaferin A, steroidný laktón izolovany z Ashwagandhy, pomáha zastavovať rast nádorových buniek rakoviny prsníka, pľúc, hrubého čreva, prostaty. Withania pomáha liečiť rany, bolesť chrbta aj ochrnutie. Pomáha zvyšovať kostnú hmotu, stimuluje rast osteoblastov a ich diferenciáciu, urýchľuje hojenie kostí, a môže byť prírodnou liečbou postmenopauzálnej osteoporózy. Podporuje tvorbu krvi. Má protizápalový a antioxidačný účinok. Niektoré vedecké štúdie naznačujú, že môže byť alternatívou v liečbe neurodegeneratívnych ochorení ako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Navyše je táto exotická liečivá rastlina netoxická a dobre tolerovaná. Odporúčaná dávka je buď 600 - 1000 mg dvakrát denne z celej rastliny, alebo 160 mg koncentrovaného extraktu. V prípade nespavosti či úzkosti je prospešné užívanie lyžičky prášku z rastliny večer pred spaním v šálke teplého mlieka.  

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

www.naturterapy.sk  

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

 

Bioaktívne látky rastlinného pôvodu a ich prospešný účinok na organizmu

Liečba bolesti prírodnými látkami

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je majster v liečení mnohých ochorení

Škorica - starobylá korenina s liečivými účinkami

 

 

 

<

počítadlo.abz.cz