Ortomolekulárna medicína sa zameriava na prevenciu a liečbu ochorení, na ovplyvňovanie procesov starnutia a na zachovanie vitality a kvality života do vysokého veku poskytnutím optimálneho množstva látok, ktoré sú pre organizmus prirodzené. Ide o vitamíny, minerály, stopové prvky, enzýmy, aminokyseliny, esenciálne mastné kyseliny, sekundárne rastlinné látky (bioflavonoidy, karotenoidy, fytoestrogény), antioxidanty, vláknina, probiotiká a prebiotiká, a iné, prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny. Väčšinou sú tieto látky organizmu dodávané v dávkach vysokých alebo vyšších ako sú bežne odporúčané dávky.

 

 

Orthomolecular sa dá preložiť ako správna molekula, dodaná organizmu pre optimálne fungovanie. Ortomolekulárna medicína, tak ako iné holistické liečebné metódy, chápe človeka ako indivíduum s vlastným biochemickým prostredím a vlastnými neopakovateľnými metabolickými cestami, a teda aj príjem nutričných látok, ich množstva, je individuálny.

 

 

 

 

S unikátnym biochemickým prostredím a metabolizmom sme sa buď narodili, alebo sme ho získali v priebehu života, či už individuálnym správaním sa, alebo negatívnymi vplyvmi zo životného prostredia (smog, znečistenie, dym, cigarety, znehodnotené potraviny, pesticídy, znečistená voda). Ak potrebné látky do organizmu nedoplníme v dostatočnom množstve, stávame sa chorými a rozvíjajú sa také ochorenia ako je napríklad rakovina, diabetes, srdcovo-cievne ochorenia, depresia.

 

Cieľom ortomolekulárnej medicíny je prostredníctvom minerálnych látok, vitamínov, stopových prvkov, aminokyselín, prírodných látok optimalizovať prostredie a navodiť rovnováhu v organizme. Ortomolekulárna medicína zahŕňa prevenciu a liečbu niektorých chronických aj degeneratívnych ochorení a optimalizáciu farmakoterapie. Dôsledkom pôsobenia voľných radikálov, pôsobenia toxických látok (priemyselných, ťažkých kovov, rozpúšťadiel, chemikálií) alebo častých či chronických zápalov, je starnutie organizmu. Spomalenie tohto procesu je ďalším cieľom ortomolekulárnej medicíny.

 

Súčasné odporúčané denné dávky vitamínov a minerálov sú určené pre zdravého človeka na zabránenie vzniku ochorení z nedostatku (napríklad nedostatok vitamínu C spôsobuje skorbut, nedostatok tiamínu spôsobuje beri-beri, nedostatok vitamínu D spôsobuje krivicu, a iné). V dôsledku akútneho alebo chronického ochorenia, rekonvalescencie, zvýšenej športovej aktivity či tehotenstva, vzniká zvýšená potreba mikronutričných látok. Ortomolekulárna medicína sa však neviaže len na vysoké dávky jednotlivých látok, ale využíva aj špecifické kombinácie mikronutričných látok, tak aby sa zvýšilo ich vstrebávanie aj využiteľnosť. Známa je kombinácia vitamínu C a bioflavonoidov, alebo vstrebávanie železa podporené zázvorom, či kombinácia omega-3 mastných kyselín s protizápalovými liekmi umožňuje nižšie dávky a výraznejší účinok. 

 

 

Ortomolekulárne látky používané v prevencii a na liečbu:

 

1. Vitamínyprovitamín A, A, C, B1, B3, B5, B6, B12, D3, E, K, biotín 

2. Minerályvápnik, horčík, zinok, selén, jód, molybdén, železo, chróm, meď, mangán 

3. Bioaktívne látkykoenzým Q10, resveratrol, pyknogenol, kvercetín, probiotiká, prebiotiká, karotenoidy, vláknina, inozitol

4. Omega -3 mastné kyseliny

5. Aminokyseliny   

 

   

Zvýšená potreba mikronutričných látok:

1. Stres – fyzický, psychický, duševný

2. Gravidita

3. Vyšší vek

4. Chorobné stavy

5. Psychické ochorenia

6. Metabolické ochorenia

7. Poruchy trávenia, hnačky, vracanie

8. Znížená imunita

9. Chronický zápal

10. Reuma, artróza, osteoporóza

11. Kardiovaskulárne ochorenia

12. Užívanie liekov (protizápalové, kortikoidy, hormonálne, antibiotiká)

13. Fajčiari, alkoholici  

14. Ľudia živiaci sa väčšinou fast-foodovou stravou

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

 

Adaptogénne bylinky posilňujúce činnosť endokrinného a reprodukčného systému 

Bioaktívne látky rastlinného pôvodu a ich prospešný účinok na organizmus 

Bioenergia a biostabilita buniek a chronický nedostatok živín 

Bunková medicína - zdravie sa začína na úrovni buniek 

Celostná terapia – neochorie len telo, ale chorý je celý človek 

Črevný mikrosvet a jeho kľúčový význam pre život 

Enzýmy - kľúčový faktor ovplyvňujúci dĺžku a kvalitu života

<

počítadlo.abz.cz