Prečo rastliny liečia kašeľ

 

 

 

Kašeľ je jedným z najvýznamnejších obranných reflexov dýchacích ciest, ktorý sa podieľa na udržiavaní funkčnosti tohto systému. Význam kašľa za fyziologických podmienok je určite nesporný. Okrem očisťovania dýchacích ciest od hlienu, nečistôt, cudzích telies a nadmernej sekrécie, môže plniť aj významnú diagnostickú funkciu, pretože často je symptómom rôznych ochorení.

 

Situácia sa mení v prípade dlho trvajúceho úporného kašľa, vysiľujúceho organizmus postihnutého, príp. obmedzujúceho ho v spoločenských aktivitách. Takýto kašeľ je pre organizmus skôr záťažou, ako prínosom.

 

Využitie liečivých rastlín v liečbe kašľa sa v súčasnosti považuje za perspektívnu alternatívu klasickej medicíny, hlavne kvôli nižšiemu množstvu nežiaducich účinkov, a často krát aj vyššej účinnosti. V liečbe respiračného systému majú dlhú historickú tradíciu najmä výťažky, extrakty a tinktúry. K najznámejším patria aníz, materina dúška, lipa malolistá, prvosienka jarná, skorocel kopijovitý, mäta pieporná, sladké drievko, fialka voňavá, šalvia obyčajná, rumanček kamilkový, ale aj mnohé ďalšie.

 

Na kašeľ supresívnom účinku liečivých rastlín sa podieľajú viaceré sekundárne rastlinné metabolity - saponíny, flavonoidy, silice, taníny, glykozidy, cukry a mnohé iné. Ich terapeutický účinok sa spája s takými účinkami, ako je zvyšovanie činnosti riasinkového epitelu a následné úľahčenie expektorácie, antiseptickum, protizápalový efekt, lokálne anestetický a spazmolytický účinok.

 

 


Prvosienka jarná (Primula veris) obsahuje saponíny amyrínového typu, ktoré majú schopnosť znižovať povrchové napätie hlienu a tým uľahčujú expektoráciu. Hlien sa stáva vodnatejším a ľahšie sa odstraňuje z dýchacích ciest. Okrem toho, súčasťou prvosienky sú aj flavonoidy, ktoré majú protizápalový účinok, a prchavé silice, ktoré uľahčujú vykašliavanie, pôsobia antibakteriálne a antiflogisticky. Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra), rastlina, ktorá je využívaná pre svoje expektoračné, laxatívne a diuretické vlastnosti. Používa na liečbu respiračných ochorení, astmy, peptidických vredov, aj pri infekciách rôzneho pôvodu. Okrem triterpénových saponínov obsahuje aj flavonoidy, izoflavonoidy - glabridin, hisplaglabridin a sacharidy. Za jeho hlavnú účinnú zložku sa považuje glycyrizín, nachádzajúci sa predovšetkým v koreni rastliny. Rastlinný saponín glycyrizín má schopnosť zvyšovať sekréciu tracheálnej sliznice a tým sa podieľa na antitusickej a expektoračnej schopnosti. Dúška tymiánová (Thymus vulgaris) je v súčasnosti hojne využívaná v terapii zápalových procesov dýchacieho systému. Tymolový výťažok z dúšky tymiánovej má antitusický, expektoračný a antibakteriálny účinok Tento expektoračný účinok je vysvetľovaný tým, že saponínový extrakt stimuluje pohyb cílií a zvyšuje bronchiálnu sekréciu. Jej antitusická schopnosť je spojená aj s fenolovými zložkami tymolom a karvakrolom. Brečtan popínavý (Hedera helix) obsahuje 5 % saponínových polysacharidov, ktoré sú označované ako hederakozidy. K ďalším aktívnym látkam prítomným v brečtane patria fenolové flavonoidy - rutín, kempferol, izokvercín, a kyseliny kávová, rozmarínová a protokatechová. Hederakozidy dráždia nervové zakončenia v žalúdočnej sliznici a vágové zakončenia, čím vyvolávajú sekretolytický účinok reflexnou stimuláciou tvorby a vylučovania riedkeho sekrétu v bronchioloch. Okrem toho prejavujú hederakozity aj spazmolytický účinok na hladkú svalovinu respiračného systému, ktorý je porovnateľný s účinkom ß2 - sympatikomimetík. Výsledný terapeutický efekt niektorí autori prirovnávajú k účinku ambroxolu. Výťažok z brečtanu sa používa pri zápaloch dýchacích ciest. Jeho antioxidačný účinok je dokonca vyšší ako má vitamín E, čo len urýchľuje liečbu. Adhatoda vasica je Ayurvédsky indický krík, ktorý sa používa v terapii rôznych ochorení, ale aj v terapii kašľa, chronickej bronchitídy, astmy, ako expektoračná látka, spazmolytická, antiseptická a ako antihelmetikum. Jej farmakologické aktivity sa doteraz spájali s prítomnosťou quinazolinových alkaloidov. Najdôležitejšie z nich sú vasicinon a vasicinol. Alkaloid vasicinon izolovaný z A. vasica je tiež súčasťou mukolytika bromhexínu. Je súčasťou mnohých liečivých čajových zmesí. V súčasnosti sa pozornosť odborníkov upriamuje na túto rastlinu vo veľkom. Dôvodom je výrazný kašeľ supresívny účinok bez nežiaducich účinkov.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

 

Zdroj www.symbivita.cz

 

 

Bioaktívne látky rastlinného pôvodu a ich prospešný účinok na organizmus

Bylinky, koreniny a potraviny s antibiotickým pôsobením 

Bylinky, prírodné oleje a cystická fibróza 

Eukalyptový esenciálny olej – pomôže s imunitou aj duševnou vyčerpanosťou 

Ortomolekulárna medicína – správna molekula lieči v optimálnej dávke 

Postinfekčný kašeľ pomôže vyliečiť sirup z medu a kávy 

Posilňovanie imunity šípkami 

Tymianový olej – vynikajúci prírodný čistič a jeden z najsilnejších prírodných antibiotík

 

 

<

počítadlo.abz.cz