Odporúčané zaujímavé odkazy

 

 

Liečivé a iné spôsoby použitia kurkumy

 

 

Dnes mám pre vás niečo ľahšie. Je to video a pár tipov o tom, ako použiť kurkumu na zlepšenie zdravia ale napríklad aj v domácnosti na farbenie, či na liečbu u zvierat.

 

Kurkuma pravá (Curcuma longa) patrí k mojim obľúbeným koreninám, má však aj neobyčajnú liečivú schopnosť a je bezpečná pri dlhodobom podávaní. Vyznačuje sa silnými protizápalovými, antioxidačnými a antibakteriálnymi účinkami. Kurkuma čisti pečeň a posilňuje obličky. Kurkuminoidy, žlté pigmenty kurkumy, z ktorých najviac dominantným je kurkumín, majú protinádorové účinky so schopnosťou potláčať metastázy. Vyznačujú sa tiež neuroprotektívnymi účinkami (demencia, Alzheimer), pomáhajú liečiť bolesť. Silice v kurkume sa uplatňujú v liečbe tráviacich a dyspeptických problémov. 

 

Kurkuma pomáha s liečbou chronického zápalu, reumatoidnej artritídy, pomáha optimalizovať hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Zvonku  pomáha s liečbou akné, rán, jaziev, má dezinfekčné účinky. Liečivý účinok je samozrejme závislý od dávky a synergie ostatný pridaných látok (olej, čierne korenie, chilli, škorica, muškátový oriešok), ktoré umožňujú ľahšie a účinnejšie vstrebávanie a využitie kurkumy.   

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.  

 

 

 

 

<

počítadlo.abz.cz