LIEČIVÝ BADIÁN PODPORUJE TOK ŽIVOTNEJ ENERGIE

 

 

Badián pozná väčšina z nás ako koreninu. Je to však aj dôležitá liečivá súčasť mnohých tradičných čínskych či ayurvédskych medicinálnych čajov, pretože rozptyľuje chlad a reguluje tok životnej energie Qi (chi).

Plod pochádza zo vždyzeleného čínskeho stromu Illicium verum. Chuťou pripomína sladké drievko (lékoricu či pelendrek). Je súčasťou mnohých likérov, napríklad gréckeho ouzo, talianskeho sambuco či francúzskeho absintu.     

 

 

 

 

Badián obsahuje množstvo bioaktívnych látok s priaznivým účinkom na zdravie - anetol, limonén, kvercetín, pinén, nerolidol. Jednou z týchto látok je kyselina šikimová, ktorá sa (okrem iného) používa na výrobu liekov proti chrípke. Kyselina šikimová spolu s kvercetínom v badiáne zvyšujú činnosť imunitných buniek, znižujú riziko vzniku infekcie, podporuje imunitu.

 

 

Badián pomáha liečiť tráviace problémy, bolesť žalúdka, žalúdočné vredy spôsobené napr. alkoholom, infekcie, hnačky, zápchu. Pomáha pri syndróme dráždivého čreva (IBS).

 

 

Esenciálny olej z badiánu na fyzickej úrovni pomáha zmierňovať infekcie dýchacích ciest, pomáha odstraňovať hlieny, uľahčuje vykašliavanie, pomáha pri bronchitíde. Posilňuje psychické zdravie, upokojuje, zmierňuje úzkosť, pomáha odstrániť nočné mory a zlé sny. Na energetickej úrovni zlepšuje intuíciu, čistí, otvára úrovne vyššieho poznania.          

 

 

Účinky badiánu:

* Detoxikuje pečeň

* Antimikrobiálny (E. coli, Candida albicans, S. aureus, P. aeruginosa)

* Protivírusový

* Anifungálny

* Protiparazitárny

* Prírodný odpudzovač hmyzu

* Protizápalový

* Proti bolesti

* Antioxidant

* Podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému

* Pomáha rozpúšťať hlieny

* Uľahčuje vykašliavanie

* Uvoľňuje kŕče

* Upokojuje

* Chráni žalúdok

* Antidiabetický - upravuje vysokú hladinu cukru v krvi

* Zmierňuje príznaky menopauzy

* Pomáha chrániť pred osteoporózou

* Zvyšuje hladinu prolaktínu a podporuje laktáciu (tvorbu mlieka po pôrode)

* Fytoestrogén

* Pomáha pri neurologických poruchách

 

 

Upozornenie

Používajte čínsky badián, nie japonský (ten je toxický a používa sa na iné účely). Badián sa tradične používa dlhé roky, ale aj tak treba pamätať na to, že u niektorých majú zložky v badiáne priaznivé účinky na zdravie, u iných nie. Opatrne ho treba používať u malých detí, v tehotenstve či pri dojčení. Neodporúča sa pri zvýšenej tvorbe prolaktínu a pri nádoroch súvisiacich s estrogénmi. Do úvahy prichádza aj prípadná alergia.

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

 

 

<

počítadlo.abz.cz