Sedmokráska (Bellis perennis) sedem krás, sedem liečivých účinkov

 

 

Malý nenápadný kvietok skromne rastúci medzi ostatnými. Jemne vonia, jemne vyzerá, jemne lieči. Sedmokráska symbolizuje čistotu a detskú nevinnosť.

Je nositeľom siedmych krás, siedmych liečivých vlastností. Sedem znamená mnoho, a preto je množstvo fyzických aj psychických problémov, keď pomôže sedmokráska. Malý nenápadný kvietok skromne rastúci medzi ostatnými.

Traduje sa, že pochádza z čarodejnej záhrady bohyne lásky, šťastia a domácnosti, bohyne Freye. K príbuzným sedmokrásky patria nechtík či arnika, takže celkom silná liečivá rodina. Sedmokráska je veľmi životaschopná, neustále kvitne, je plná elánu, stále sa usmieva na slnko. Len tak ľahko ju niečo nezničí. Jej schopnosť obnovy sa prenáša aj do jej liečivých a vibračných účinkov. Poďme si priblížiť aspoň niektoré z nich.    

 

 

 

 

Farmakológia a účinné látky

Chudôbka, stokráska či liečivá margaréta, ako sa divá sedmokráska často označuje, obsahuje veľa rôznych sekundárnych metabolitov – flavonoidy (apigenín, kaempferol, kvercetín), polyfenoly, taníny, saponíny, slizy, esenciálne oleje, antokyány, triterpény, alkaloidy, organické kyseliny, vitamín C, minerály. Tieto aktívne látky podmieňujú jej rôzne farmakologické účinky – antioxidačné, protizápalové, protinádorové (rakovina prsníka, hepatocelulárny karcinóm), protivírusové, antimikróbne (kvasinka kandida), protiparazitárne, antitusické, expektoračné, hypolipidemické, zmierňuje horúčku, zastavuje popôrodné krvácanie, dermatologické, sedatívne a mnohé ďalšie.

 

 

 

Liečivé účinky

Sedmokráska podporuje detoxikáciu a odstraňovanie jedovaných látok. Čistí krv, čo je veľmi dôležité, pretože krv odvádza z tela aj z každej bunky toxické látky. Ak by sa tu jedy hromadili, orgány by nefungovali správne (napr. pankreas) a došlo by k disharmónii. Krv sa následne filtruje v pečeni a obličkách, a tu opäť prichádza na pomoc divá sedmokráska, pretože podporuje činnosť pečene, žlčníka aj obličiek.

 

Všeobecne sedmokráska podporuje tráviaci systém. Lieči žalúdok, žalúdočné vredy, lieči hnačku a zmierňuje zápchu. Ak máte problém so zápalom močového mechúra či močových ciest, skúste ju pridať na váš liečivý zoznam a pravidelne používať. Taktiež pomôže ak niekoho trápi dna či chronické reumatické ochorenia alebo glomerulonefritída. Pôsobí mierne močopudne, podporuje potenie. Zabraňuje ,,prekysleniu,, organizmu.

 

neuroprotektívne účinky, to znamená, že pomáha chrániť nervové bunky aj nervový systém pred poškodením. Tradičné bylinné použitie zahŕňa aj bolesť hlavy, stres, psychické problémy, depresia, úzkosť.

 

O sedmokráske je známe, že pomáha liečiť zápaly dýchacích ciest, zápal priedušiek, zápal mandlí, uľahčuje dýchanie, podporuje vykašliavanie a odstraňovanie hlienov, pomáha mierniť kašeľ, lieči prechladnutie. Je vhodná aj pre deti. Podľa niektorých bylinkárov by mala byť súčasťou všetkých detských bylinkových čajov.

 

Extrakt zo sedmokrásky rozjasňuje pokožku a dodáva jej sviežosť. Organické kyseliny z pokožky jemne odstraňujú odumreté bunky, otvárajú póry a umožňujú vstrebávanie nutrientov, vyhladzujú pokožku a zabraňujú starnutiu. L-arbutín v sedmokráske blokuje tvorbu melanínu, čím zmierňuje hyperpigmentáciu. V starostlivosti o pokožku, predchádzaniu vzniku vrások a starnutiu sa uplatňujú aj prítomné antioxidanty. Či už zvonku alebo zvnútra pomáha liečiť vyrážky, ekzém, atopickú dermatitídu, modriny, odreniny, škrabance, rany.

 

Používajú sa kvety, puky, čerstvé listy. Čaj (zápar) môžeme pripraviť aj so sušených hlávok sedmokrásky. Používame len divú sedmokrásku, nie okrasné druhy. Dávkovanie 2 čl suchých hlávok na šálku vody zvyčajne pijeme 3x denne. Liečivo sa používa aj tinktúra a bylinné výťažky v kapsulách. Žutie čerstvých listov pomáha liečiť zápaly a vredy v ústnej dutine. Podobne pomáha aj ústna voda zo sedmokrásky, ktorú si hravo pripravíme aj doma. Zvonku sa používa na obklady a kúpele. Použiť sa dá aj do jedla, do polievky, do šalátov, na ozdobu koláčov, do smoothies. Nie sú známe nežiaduce účinky či interakcie.

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

<

počítadlo.abz.cz