DETOXIKÁCIA ORGANIZMU POMÔŽE REGENEROVAŤ A LIEČIŤ 

    

            

 

Cieľom detoxikácie je neutralizovať a eliminovať škodliviny z nášho organizmu a takýmto spôsobom naštartovať vlastné regeneračné a liečivé sily organizmu. Často sa však stretávame s otázkou, či je vôbec detoxikácia potrebná a prečo nie je organizmus schopný pomôcť si sám. Nuž poďme sa na to pozrieť bližšie.

 

Rýchly rozvoj modernej techniky so sebou prináša mnohé výhody, ale aj produkciu a spotrebu rôznych životnému prostrediu často cudzorodých látok. Tieto látky sú často biologicky buď ťažko odbúrateľné, alebo sa nedajú rozložiť vôbec. Toto vedie k zvyšovaniu ich koncentrácie v životnom prostredí človeka, vo vode, v ovzduší, pôde, ale aj v potravinách. Problém kontaminácie životného prostredia toxickými látkami v súčasnosti združuje množstvo odborníkov na medzinárodnej úrovni s cieľom hľadať vhodné riešenia. Odborníci hodnotia, ako novodobé kontaminanty vplývajú na rastliny a živočíchy. Často krát sa stretávame s tým, že mechanizmus účinku, ani to, čoho všetkého sú toxíny schopné, nepoznáme. K najznámejším toxickým látkam patria ťažké kovy (olovo, kadmium, ortuť, arzén), insekticídy a herbicídy, polychlórované bifenyly (PCB), ale tiež lieky a zvyšky liekov v pôde a vodách. Mnohé z týchto látok pôsobia ako endokrinné disruptory. Sú to látky, ktoré znižujú tvorbu základných hormónov alebo stimulujú ich nadmernú produkciu (problémy so štítnou žľazou, plodnosťou, imunitou). Tieto toxické látky môžu vstupovať do organizmu prostredníctvom vody, potravy, aj z ovzdušia. Zvyšky pesticídov a iných látok aplikovaných na úrodu sú prijímané človekom vo forme potravy. Pôda je miesto, kde sa usádzajú chemikálie zo vzduchu, ale aj chemikálie zo skládok. Vodou sú potom vedené opäť k človeku. Toto je len zlomok ekotoxikologickej problematiky. 

 

Na to, aby toxické látky prenikli do organizmu, musia samozrejme, prekonať určité obranné bariéry – koža, pľúca a tráviaci trakt. Po ich vstupe do organizmu závisí poškodenie od množstva škodlivej látky, rýchlosti jej zmetabolizovania a vylúčenia von z tela. 

 

Vek chémie a techniky sa dotkol aj stravy a vody. Moderná strava je z veľkej časti tvorená polotovarmi, chemicky ošetrenými či konzervovanými, dochutenými a prifarbenými potravinami. Chýbajú v nej základné živiny (minerály, vitamíny, tuky, bielkoviny, cukry, enzýmy, aminokyseliny), namiesto toho sú dopĺňané vo forme rôznych chemických látok. Voda obsahuje zvyšky rôznych liekov, hormónov, chemikálii, ťažké kovy, chlór. Takýmto spôsobom je narušená samoregeneračná činnosť organizmu, vstrebávanie nutričných látok, imunitný systém, jednotlivé orgány, psychický stav a rovnováha celého organizmu.

 

Existuje veľké množstvo rôznych detoxikačných diét, procedúr, odporúčaní a iných terapii, ktoré zahŕňajú zmenu stravy, pôst, využitie bylín a tinktúr, masáže, sauny, kúpele a podobne. Kľúčom k úspechu je prispôsobiť detoxikáciu každému jednotlivo, s ohľadom na súčasný zdravotný stav či ochorenie, životný štýl, energetickú úroveň a psychický stav. Dôležité tiež je nepodľahnúť klamú rýchlych a drastických krátkodobých ,,diét,, ktoré sú síce veľmi lákavé, dokážu však skôr ublížiť ako pomôcť. V rámci detoxikácie by sme mali zmeniť stravu, prijímať jednoducho spracované potraviny, zaradiť kvalitné rastlinné bielkoviny, ovocie a zeleninu, bylinky a bylinkové čaje a dostatočné množstvo vody.

 

Prvoradou úlohou detoxikácie je podporiť a zfunkčniť tráviacu sústavu. Je to veľmi dôležité na účinné spracovávanie a vstrebávanie prijatej potravy, a nutričnú výživu organizmu. Nasleduje vylučovanie toxínov, ktoré sú uložené v povrchových vylučovacích orgánoch – koža, črevo, pľúca a lymfatický systém. Nedostatočné trávenie vedie k nadmernému rozmnožovaniu baktérii, plesni, kvasiniek a vírusov. Výsledkom je tvorba toxických vedľajších produktov, ktoré spôsobujú zápaly slizníc. Takýmto spôsobom sa podporí aj činnosť imunitného systému. Poslednou fázou je detoxikácia hlboko uložených orgánov, a to pečeň a obličky. Pečeň je kľúčovým metabolickým orgánom. Prechádzajú ňou všetky živiny, ale aj chemikálie z prijatej potravy alebo z prostredia, ktoré musí vhodným spôsobom zmetabolizovať. Funguje ako filter krvi. Odstraňuje baktérie, plesne, vírusy, parazity. Obličky odstraňujú toxíny z pečene a vylučujú produkty metabolizmu.  

 

    

NA EFEKTNÚ DETOXIKÁCIU JE VHODNÉ:

 

1. Zlepšiť trávenie a vstrebávanie živín 

Trávenie a vstrebávanie nutričných látok je podmienené správnym fungovaním tráviaceho systému a funkčnosťou jeho epitelov. Dôležitú úlohu tu majú najmä probiotické kultúry a ich funkčnosť. Náš tráviaci systém je prirodzeným domovom benefičných (dobrých) a oportunistických (zlých) baktérii. Pomer ich zloženia je prísne individuálny. Dokonca ani jednovaječné dvojčatá nemajú rovnakú bakteriálnu mikroflóru. Nebezpečenstvo patogénnych baktérii spočíva v tom, že svojou činnosťou produkujú množstvo toxínov, ktoré sa vstrebávajú do krvi a následne oslabujú organizmus. Benefičné probiotické baktérie dokážu udržať rozvoj patogénnych baktérii pod kontrolou. Okrem toho sa podieľajú na funkčnosti imunitného systému či tvorbe dôležitých tráviacich enzýmov, a vstrebávaniu látok. Preto sa v prípade detoxikačných a ozdravných kúr, kladie veľký dôraz na podporu funkčnosti a rozvoja prirodzených probiotických kultúr. Na to, aby mohli jednotlivé orgány správne fungovať, musia správne fungovať aj bunky, z ktorých sú zložené. Bunky na svoj rast, regeneráciu a metabolizmus potrebujú základné živiny z kvalitnej stravy (ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, bylinky, voda, oleje lisované za studena, sladkovodná riasa chlorella, jačmeň). Mali by byť doplnené vitamíny, stopové prvky, flavonoidy, aminokyseliny a proteíny, enzýmy, antioxidanty.  Dôležité je vylúčiť škodlivé potraviny – údeniny, rafinovaný cukor, bielu múku a pečivo, umelé sladidlá, mlieko a mliečne výrobky, syry, šľahačku, odporúča sa vylúčiť aj potraviny s obsahom lepku, kávu, kofeínové nápoje (limonády, koly), alkohol.

  

2. podporiť vylučovanie toxínov 

Toxické látky sú z buniek vylúčené do krvného obehu a odtiaľ sa dostávajú prostredníctvom stolice, moču a čiastočne aj kožou a pľúcami, von z organizmu. Takto by to malo prebiehať v ideálnom prípade. Oveľa častejšia je však ich reabsorpcia a následná recirkulácia v orgánových systémoch, či veľmi pomalá činnosť detoxikačných orgánov a následná pomalá eliminácia toxínov. Dôvodov prečo je to tak je niekoľko: nedostatok pohybu, nedostatočný príjem čistej vody a následná zápcha a pod. Riešenie spočíva vo zvýšení príjmu vody, pravidelnom pohybe.

  

3. podporiť kolobeh krvi a lymfy v tele 

Nedostatok fyzickej aktivity môže viesť k zlému alebo nedostatočnému obehu krvi a lymfy v tele. Toto môže negatívnym spôsobom ovplyvňovať zdravotný stav, detoxikáciu aj činnosť imunitného systému. Preto je dôležitý pohyb, masáže, ale tiež sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou.

 

4. usporiadať myseľ a eliminovať stres

To, že stres dokáže významným spôsobom zhoršiť až zastaviť priebeh detoxikácie aj proces uzdravenia sa je známy už veľmi dlho. Okrem toho, stres nepriaznivým spôsobom ovplyvňuje imunitný systém, znižuje obranyschopnosť organizmu, ovplyvňuje trávenie, vstrebávanie a vylučovanie. Ďalším, veľmi dôležitým aspektom je naše myslenie, to, ako riešime problémy, pesimistické a negatívne myslenie, vízia budúcnosti a pod. Aké myšlienky nám behajú v mysli? Sú negatívne alebo pozitívne? V tejto fáze je dôležité správne dýchať, dopriať si pasívny aj aktívny oddych, vidieť budúcnosť v svetlých farbách – pozitívne myslieť, častejšie sa usmievať, prehodnotiť svoje myslenie, zapojiť fantáziu a hľadať nové riešenia. Súčasný stav je výsledkom nášho predchádzajúceho myslenia. Doviedol nás tam, kde sme teraz. Práve teraz nastal ten správny čas to zmeniť. Nie zajtra, nie o týždeň, nie na jar. Vždy všetko prichádza vtedy, keď sme pripravení.      

 

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

 

www.NaturTerapy.sk  

 

Celostná terapia – neochorie len telo, ale chorý je celý človek

Cesta ku zdraviu – jedy v krvi

Chráňme bábätko v brušku pred škodlivinami

Čo poškodzuje a čo posilňuje činnosť imunitného systému

Detoxikácia homocysteínu a príjem metionínu

Jednoduché prírodné spôsoby detoxikácie I. časť

Mikronutričné látky sú potrebné pre harmóniu tela aj mysle

Tip pre zdravie: Zelený mix na podporu a čistenie pečene, krvi a čriev

 

  

 

<

počítadlo.abz.cz