RAKYTNÍK REŠETLIAKOVITÝ (Hippophae rhamnoides L.) - liečivá sila prírody

 

 

Rakytník rešetliakový je opadavý ker, vysoký 2 - 6 m. Rozšírený je v Ázii, Indii, v Európe aj na Sibíri. Jeho plody majú žltú, oranžovú alebo červenú farbu. Často je označovaný ako citrónovník severu, pretože jedna jeho bobuľa obsahuje dennú dávku vitamínu C.

 

Vďaka vysokému obsahu rôznych bioaktívnych látok má vysokú nutričnú aj liečivú hodnotu. Vyrábajú sa z neho sirupy, kompóty, šťavy, džemy. U nás sa v terapii využívajú oranžovočervené plody s kyslou alebo horko-kyslou chuťou (šťava, čaj) a oleje spracované za studena.

 

 

 

Lisovaním dužiny alebo semien za studena sa pripravujú veľmi kvalitné oleje, ktoré účinkujú zvonku aj zvnútra. Chránia a regenerujú kožu, urýchľujú liečbu a dobré hojenie bez tvorby jaziev a obnovujú pokožku. Vďaka svojim protizápalovým, antiseptickým a sedatívnym účinkom je olej využívaný aj v liečbe takých ochorení, ako je psoriáza či neurodermatitída. Tento olej obsahuje vysoký podiel omega-3 mastných kyselín, ktoré regulujú dýchanie buniek a látkovú premenu.

 

 

Olej z rakytníka vďaka svojmu zloženiu funguje aj ako filter UV žiarenia. Je oveľa bezpečnejší a účinnejší ako chemické prípravky. Navyše, vďaka karotenoidom, flavonoidom a antioxidantom udržiava pokožku aj po slnení zdravú a opálenú. V liečebnej terapii a prevencii má však hodnotu aj koreň, kôra, kvety a drevo.

  

Rakytník pomáha posilňovať oslabený a unavený organizmus, posilňuje činnosť imunity, pomáha liečiť civilizačné ochorenia a stres. Zmierňuje bolesť. Má významné antioxidačné účinky. Pôsobí preventívne a liečivo proti rakovine. 

 

Rastlinka je nenáročná na pestovanie, ak si ju na jar zasadíte na slnečné miesto, môžete sa na jeseň tešiť z bohatej úrody. Získate prírodný zdroj vitamínu C spolu s ďalšími potrebnými bioaktivnými látkami. Plody sa oberajú, podobne ako šípky, po prvých mrazoch. Rastlina má tŕne, preto môže byť trošku náročnejší zber plodov, za tie účinné látky to však isto stojí.    

 

 

 Rakytník obsahuje veľké množstvo:  

 

·  vitamínov A, B1, B12, E, K, P,C (100 až 2 500mg v 100g, záleží aj od množstva slnka)

·  minerály – vápnik, horčík, železo, fosfor, draslík

·  flavonoidy - quercetín, izoramnetín, kaempferol

·  leukoantokyanidíny, epikatechín, rutín, gallokatechín, kys. gallová  

·  karotenoidy - β-karotén, lykopén, luteín, zeaxantín

·  fytosteroly – ergosterol, β-sitosterol, amyrins

·  organické kyseliny – jablčná, citrónová, šťavelová

·  polynenasýtené mastné kyseliny – linolová, linolénová, olejová  

·  esenciálne aminokyseliny, lyzín, metionín, cystín  

·  veľké množstvo antioxidantov (viac ako 60).

 

 

Pozitívne účinky na zdravie

 

Bioaktívne zlúčeniny, ktoré obsahuje, sa tradične využívajú v liečbe:

 

· nádorových ochorení, ako podporná liečba radiačnej terapie rakoviny

· kardiovaskulárnych ochorení 

· v liečbe rôznych zápalov

· dýchacích ciest, pri kašli pomáha odhlieňovať

· pri liečbe pečene

· na posilnenie imunity

· rôzne kožné ochorenia, ekzémy, popáleniny, zle sa hojace rany

· preležaniny, vredy, omrzliny

· solárna dermatitída, atopická dermatitída, lieči dekubity

· dna, reuma

· liečba astmy

· zlepšuje zrak

· spomaľuje starnutie

· preventívne aj liečivo pôsobí pri chrípke a prechladnutí

· gastrointestinálnych vredov, zápalov slizníc žalúdka, čriev.

 

 

  •  

Farmakológia rakytníka

 

Liečba rakoviny. Olej z rakytníka obsahuje významné množstvo fytochemických a nutričných látok, ktoré svojim pôsobením zlepšujú kvalitu života pacientov a redukujú vedľajšie účinky chemoterapie a rádioterapie. Tým, že poskytuje bohatú a komplexnú dávku rôznych  živín, podporuje regeneráciu buniek a tkanív, zabraňuje šíreniu infekcií, zmierňuje tráviace a vylučovacie problémy, podporuje chuť do jedla, obnovuje funkčnosť pečene a obličiek. V prípade rakoviny je vhodné užívať 1 polievkovú lyžicu rakytníkového oleja 2x denne počas celej liečby, a ďalej pár týždňov po skončení liečby. Ožarované miesto sa potiera olejom z rakytníka. Preventívne sa proti rakovine žalúdka a prostaty užíva čaj z listov rakytníka.   

 

 

Kardiovaskulárne ochorenia sú strašiakom dnešnej doby. Rizikových faktorov ich vzniku je veľa (stres, nekvalitná strava, málo pohybu, veľa chémie, nedostatočný pitný režim, nezdravý životný štýl, ale aj rôzne zápaly a prechodené nedoliečené ochorenia a mnohé ďalšie). Výsledkom je usádzanie plaku (cholesterolu) na stenách ciev a ich nedostatočná pružnosť, čím je narušená ich prirodzená funkcia. Aj v tomto prípade poskytuje rakytník neoceniteľnú pomoc. Napríklad vďaka obsahu nenasýtených kyselín (palmitová, linolová, linolénová a ďalších) znižuje hladinu cholesterolu a pomáha čistiť cievy a podporuje ich pružnosť. Podporuje metabolizmus tukov. Zabraňuje aglutinácii krvných doštičiek, teda pôsobí preventívne aj proti trombóze. Vitamín E a ďalšie antioxidanty bojujú proti vzniknutým voľným radikálom (či už z prostredia, metabolizmu alebo kvôli stresu), regenerujú a vyživujú cievy (podporujú ich elasticitu) a tým zlepšujú ich funkčnosť.

 

 

Imunitný systém. Dôležitou vlastnosťou rakytníka je, že regeneruje sliznice trávenia, vrátane črevného systému, kde sa nachádza podstatná časť imunity. Zregenerované sliznice zabezpečia, že potrebné nutričné látky sa môžu vstrebávať do organizmu a dodávať živiny pre jednotlivé bunky, a zároveň plnia svoju úlohu pri fungovaní imunity. Viac sa môžete dozvedieť v článku Črevný mikrosvet a jeho kľúčový význam pre život Samotný rakytník obsahuje viac ako 100 rôznych dnes známych biolátok – flavonoidy, vitamíny, minerály, vysoký obsah vitamínu C.

 

 

Rakytník pomáha regenerovať aj sliznice respiračného systému. Reguluje uvoľňovanie prozápalových mediátorov a pomáha liečiť zápal. Bol dokázaný jeho inhibičný účinok naBacillus cereus (nevoľnosť, vracanie, hnačka), Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli. So žalúdočnými vredmi pomôže rakytníkový olej, ktorý zregeneruje sliznicu žalúdka a vďaka baktericídnym účinkom pomôže eliminovať Helicobacter pylori.

Rakytníkový olej pomáha liečiť poškodené šľachy – stimuluje tvorbu kolagénu a znižuje hladinu cox-2 v organizme, ktoré sa podieľa na tvorbe zápalu a bolesti.

    

Rakytník rešetliakovitý je jedna z mojich najobľúbenejších rastliniek. Jej liečivý potenciál je obrovský. Zo slnka, zo zeme aj z vody prijíma veľa energie a vitality. Obsahuje potrebné karoteoidy aj vitamín C pre radosť aj pokoj. Obsahuje všetko, čo pomáha dnešnému vystresovanému a disharmonickému človeku dostať sa do rovnováhy, pomáha liečiť zvonku aj zvnútra. Liečivých účinkov rakytníka je veľmi veľa a určite si zaslúži svoje miesto v každej domácnosti kde vnímajú liečivú silu prírody.

 

   

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.  

 

Prírodné karotenoidy - účinná pomoc v liečbe a prevencii rakoviny 

Tymianový olej – vynikajúci prírodný čistič a jeden z najsilnejších prírodných antibiotík 

Škorica - starobylá korenina s liečivými účinkami 

Eukalyptový esenciálny olej – pomôže s imunitou aj duševnou vyčerpanosťou 

Horúčka je jeden z prirodzených liečebných procesov v tele 

Posilňovanie imunity šípkami 

Nepodceňujme silu prírody v prevencii a liečbe rakoviny 

Adaptogénne bylinky posilňujúce činnosť endokrinného a reprodukčného systému

<

počítadlo.abz.cz