DEPRESIA, PSYCHICKÉ VYPÄTIE, STRACH, MELANCHÓLIA A BYLINKY

 

 

 

 

Strach, stres, nervozita, úzkosť, vyčerpanosť, nedostatok spánku, nedostatok živín, vitamínov a minerálov, nadmiera sacharidov, znečistené prostredie a priveľa chémie všade okolo. To všetko vedie k stavom napätia, rozrušenia, melancholickým náladám, strachu a ďalším psychickým ochoreniam.

Akútna úzkosť sa môže prejaviť aj ako žalúdočné kŕče, sucho v ústach, tachykardia, potenie, hnačka, nespavosť. Niekto sa cíti nepokojný bez toho, aby vedel dôvod. Niekto má náhly záchvat paniky, pocit dusenia, bolesť na hrudníku, brnenie v rukách a nohách, pocit mdloby. Všetko vidíme v tmavých farbách, aj súčasnosť, aj budúcnosť. Depresia je ochorenie celého organizmu. Má psychosomatický charakter. Vyžaduje komplexný prístup k človeku. Nie je znakom slabosti alebo nedokonalosti osobnosti. Dôležité je, že je liečiteľná.  

Depresia je z pohľadu celostnej liečby o vzťahu k sebe, spokojnosti so sebou, hneve, zlosti, frustrovanosti. Je to niečo, čo ma trápi, ubíja, niečo, čo ma vystavuje silnému napätiu a tlaku, ale nie som schopný dostať to von. Emócie sa tým neprejavia navonok, ale explodujú ,,do vnútra“. Depresia je aj o nerešpektovaní seba samého, o tom, aký by sme chceli byť, nie o tom, aký sme, o potlačovaní svojho Ja.

Na úrovni orgánov je to preto o liečbe pečene a obličiek. Tieto orgány sa podieľajú na uvoľňovaní hormónov a neurotransmiterov. To sú látky, ktoré sú veľmi účinne v malom množstve a ovplyvňujú cez nervové dráhy celý organizmus.

 

Vitamíny, minerály a nutričné látky – dôležitý základ

Dôležitou zložkou v boji proti depresii je kyselina listová. Nachádza sa v zelenej listovej zelenine, fazuli, obilninách a jačmeni. Na trvalé zlepšenie stavu je však potrebné dať do poriadku prvotnú príčinu problémov, najčastejšie je to pečeň a jej nedostatočná funkčnosť. Pečeň je miesto, kde sa tvorí aj čisti naša krv, je to miesto, kde dochádza aj k rozkladu a zneškodneniu všetkých toxínov z nášho organizmu. Na to je potrebné mať dostatočné množstvo enzýmov. Aby sa nám zozásadnila a vyčistila krv, je potrebná úprava pH krvi do mierne zásaditej hodnoty. Tým, že pečeň má dostatok enzýmov a iných živín, začne sa regenerovať a správne pracovať. Zmetabolizované toxíny sa z pečene budú cez obličky vylučovať von z organizmu a začne detoxikácia.  

 

Fitoterapia

Polygonum multiflorum je rastlina známa predovšetkým v Číne, Japonsku a na Taiwane. Liečivou časťou rastlinky je koreň. Zvyšuje vitalitu a energiu, čistí krv, posilňuje obličky a pečeň. Bioaktívne látky, ktoré bylina obsahuje, pôsobia antioxidačne, regenerujú a omladzujú nervový, imunitný aj endokrinný systém. Jej účinok na organizmus je komplexný. Tým, že harmonizuje nervový aj endokrinný systém, pozitívne ovplyvňuje aj metabolizmus, únavu, zápchu, vysoký tlak, cievne ochorenia, lymfatické uzliny, obnovu červených krviniek, kvalitu vlasov, ekzémy a mnohé ďalšie. Táto rastlinka je v produkte Regevit . Ak budete potrebovať poradiť, napíšte. 

Ukľudňujúco a regeneračne pôsobia: medovka, harmanček, levanduľa, lipa, chmeľ, valeriána. A to nie len v podobe čajov, ale aj ako prísada do kúpeľov, tinktúra alebo v aromalampe. Mnohé z nich obsahujú aj liečivé silice, ktoré pôsobia na naše zmysly. Proti vyčerpanosti sú vhodné zelený, rozmarínový a bazalkový čaj. Melanchóliu a depresívne rozladenia pomôže zahnať čaj z ľubovníka, palina, zázvor, dúška tymianová, medovka, levanduľa. Tieto rastliny majú regeneračný účinok nielen na nervový systém, ale aj tráviaci či dýchací. 

Veľmi často sa používa aj ľubovník bodkovaný. Je účinnejší ako lieky – antidepresíva. Nie je však vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, pre ľudí s poruchou obličiek a pečene. 

Spánok je veľmi dôležitou súčasťou nášho života. Regeneruje a zotavuje sa ním náš imunitný a nervový systém, a v podstate celý organizmus. Na rozdiel od liekov, bylinkové čaje na spanie nenarúšajú architektoniku spánku. Ráno sa nebudíme ako opití s bolesťou hlavy, nebudíme sa v priebehu noci, nevzniká na ne závislosť, nemajú vedľajšie účinky. Účinok bylinkových čajov sa však prejaví až po niekoľkých dňoch pravidelného pitia.

 

Treba však mať na pamäti, že sú to podporné prostriedky. Na trvalé zlepšenie stavu je však potrebné dať do poriadku prvotnú príčinu problémov, najčastejšie je to pečeň (jej nedostatočná funkčnosť a nedostatočný metabolizmus dôležitých látok) a psychika.   

 

Čo ešte pomáha

Rôzne relaxačné cvičenia zamerané na správne dýchanie, joga. Pozitívne myslenie a pozitívny prístup k životu otvára cestu aj k zdanlivo neriešiteľným problémom. Psychoterapie a relaxačné masáže, pravidelný pohyb na slnku a čerstvom vzduchu. 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

Poznáte Fo-ti? Adaptogénny koreň mladosti a dlhovekosti

Regevit posilňuje psychické a fyzické zdravie organizmu, podporuje regeneráciu a detoxikáciu

Celostná terapia – neochorie len telo, ale chorý je celý človek

Detoxikácia organizmu pomôže regenerovať a liečiť

Enzýmy - kľúčový faktor ovplyvňujúci dĺžku a kvalitu života

Zelené potraviny pomôžu navrátiť stratenú harmóniu medzi telom a dušou

 

 

<

počítadlo.abz.cz