FUNKČNÝ IMUNITNÝ SYSTÉM VYŽADUJE ROVNOVÁHU V CELOM ORGANIZME

 


Imunitný systém, jeho funkčnosť alebo nedostatočná činnosť, čo všetko ho poškodzuje a oslabuje, alebo naopak posilňuje, je v súčasnosti čoraz väčšou kľúčovou otázkou vo všetkých odboroch medicíny, biológie, chémie. Dôvodov je niekoľko, patrí k nim aj narastajúce množstvo autoimunitných ochorení, neplodnosť, alergie, astma, artritída, rakovina, ale tiež srdcovo-cievne ochorenia a mnohé ďalšie. Množstvo ochorení narastá a zhoršuje sa aj kvalita života, a to aj napriek tomu, že máme k dispozícií stále modernejšie diagnostické techniky, a novšie a účinnejšie lieky.

Imunitný systém tvorí prirodzenú obranu nášho organizmu pred rôznymi mikroorganizmami, ako sú baktérie, vírusy, plesne, kvasinky, parazity. Každý deň, pri každom nádychu, pri každej činnosti, prichádzame do kontaktu k mikróbmi. Tomu sa zabrániť nedá, život v sterilnom prostredí je nereálny. Prostredníctvom imunitného systému však s nimi dokážeme žiť v symbióze, funkčný imunitný systém ich doslova udržiava pod kontrolou a oni potom pracujú v náš prospech.

Oslabené telo je však na tom oveľa horšie. Mnohé mikróby sú také nebezpečné, že môžu organizmus zničiť v priebehu niekoľkých hodín. Napríklad také baktérie. V priebehu niekoľkých sekúnd sa z jedinej baktérie rozmnožia tisícky až milióny ďalších. S niečím takým si dokáže poradiť len silný a zdravý organizmus.

 

 

 

Imunitný systém je tvorený orgánmi, tkanivami, bunkami, molekulami a rôznymi reakciami, ktoré prispievajú k zneškodňovaniu nepriateľov. Bunky imunitného systému sa nachádzajú v krvnom obehu a v lymfe, alebo sú súčasťou tkanív a orgánov, ako je kostná dreň, týmus, slezina, lymfatické uzliny, Peyerové plaky v črevnej sliznici, apendix.

 

Vrodená alebo nešpecifická imunita

Vrodená imunita je obranný systém s ktorým sme sa narodili. Chráni nás proti antigénom a cudzorodým časticiam. Antigén je látka na povrchu plesní, baktérií, vírusov alebo buniek, ktoré imunitný systém rozpoznáva a reaguje naň. Mechanizmy vrodenej imunity tvoria prvú obrannú líniu. Pôsobia rýchlo, spontánne a sú účinné proti rôznym antigénom.

Patrí tu fagocytóza, to je schopnosť imunitných buniek pohltiť a zničiť napr. baktérie alebo poškodené bunky. Potom tu patria NK-bunky, tzv. prirodzené zabíjače, ktoré rozpoznajú a zničia bunky napadnuté vírusom alebo nádorové bunky. Interferón je ďalšia dôležitá súčasť imunitného systému. Je to látka peptidovej povahy, ktorá vzniká v bunke po jej napadnutí vírusom a zabráni rozmnožovaniu vírusovej RNA v bunke. Tým sa prestáva šíriť vírusová infekcia na ďalšie bunky v organizme.

Tento typ imunity zahŕňa aj bariéry, ktoré zabraňujú vstupu škodlivých látok do organizmu, ako je hlien na povrchu slizníc, ktorý zachytáva prach, nečistoty a baktérie, koža, ale aj žalúdočná kyselina a enzýmy v slzách či slinách. Patrí tu aj kašeľ a dýchacie reflexy.

 

Získaná alebo špecifická imunita

Mnohé mikróby sa v priebehu vývoja naučili brániť mechanizmom vrodenej imunity. Napr. niektoré baktérie majú schopnosť potlačiť tvorbu enzýmu lyzozómu, ktorý ich ničí. Preto proti ním bojuje tzv. špecifický imunitný systém, ktorý zároveň aj posilňuje činnosť vrodeného imunitného systému.

Získavame ho v priebehu života pri stretnutí s mikroorganizmom alebo cudzorodou látkou. Tento typ imunity si pamätá každé stretnutie s ,,nepriateľom,, a pri opätovnom stretnutí s ním je odpoveď už efektívnejšia. Spolupracujú tu makrofágy, protilátky a rôzne typy lymfocytov (T-lymfocyty, B-lymfocyty).   

 

Bunky imunitného systému tvoria látky, ktoré ovplyvňujú všetky procesy prebiehajúce v organizme, nielen imunitné deje. Ovplyvňujú činnosť orgánov a tkanív, predovšetkým nervového a imunitného systému.

 

Dôležitou súčasťou imunitného systému sú črevá a črevné baktérie. Činnosť baktérií v črevách je ovplyvňovaná priamo z mozgu. Mozog vysiela signálne molekuly do črevného lúmenu a tu ovplyvňuje život probiotických baktérii (ich rast, rozmnožovanie), alebo je ovplyvňovaná pohyblivosť a sekrécia tráviaceho systému a črevná permeabilita. Sú to nesmierne dôležité deje v organizme a črevách, ktoré prispievajú k správnej funkčnosti imunitného systému. Takže rovnováha v organizme je zabezpečená spoluprácou imunitného, endokrinného aj nervového systému.

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

  

Ortomolekulárna medicína – správna molekula lieči v optimálnej dávke

Tymianový olej – vynikajúci prírodný čistič a jeden z najsilnejších prírodných antibiotík

Horúčka je jeden z prirodzených liečebných procesov v tele

Čo poškodzuje a čo posilňuje činnosť imunitného systému

Alergia z pohľadu prírodnej liečby - I. časť

Detoxikácia homocysteínu a príjem metionínu

Celostná terapia – neochorie len telo, ale chorý je celý človek

Detoxikácia organizmu pomôže regenerovať a liečiť

Enzýmy - kľúčový faktor ovplyvňujúci dĺžku a kvalitu života

Jednoduché prírodné spôsoby detoxikácie I. časť

Psychické vypätie, strach, melanchólia a bylinky

Zdravie sa začína na úrovni buniek

Zelené potraviny pomôžu navrátiť stratenú harmóniu medzi telom a dušou

 

 

<

počítadlo.abz.cz