ZATOČTE S BAKTÉRIAMI REZISTENTNÝMI NA ANTIBIOTIKÁ

 

 

Baktérie sú všade okolo nás a takmer v celom organizme. Niektoré z nich pracujú v náš prospech, kolonizujú črevá, horné dýchacie cesty, močové cesty, pomáhajú zneškodňovať škodlivé mikróby, prispievajú k správnemu tráveniu a funkčnému imunitnému systému. Sú to tzv. priateľské alebo benefičné baktérie. Ďalšiu skupinu tvoria baktérie, ale aj vírusy a parazity, ktoré organizmus oslabujú a vyčerpávajú. Na to, aby sa baktérie, ktoré organizmu škodia ďalej nevyvíjali, sa používajú antibiotiká.

 

 

 

Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/Antibiotic_resistance_mechanisms.jpg

 

Antibiotiká sú chemické látky, ktoré zlikvidujú alebo zastavia delenie všetkých baktérií v organizme (anti-bios proti životu). Tu vzniká prvý problém, pretože zničená je aj vrstva benefičných baktérií a ďalších buniek, na ktorej je závislá imunita. Ďalší problém predstavuje vznik rezistencie. Niektorí odborníci varujú, že už o par rokov kvôli tomu nebude možné používať antibiotiká, pretože budú proste neúčinné. V tomto smere Slovensko zastáva popredné miesta v rebríčku. Nespochybňujem význam antibiotík v akútnych život zachraňujúcich situáciách. Ten zvyšok však prispieva k vzniku antibiotickej rezistencie, a oslabovaniu imunity a organizmu.   

 

Čo spôsobuje rezistenciu baktérií na antibiotiká? Baktérie majú obrovskú schopnosť adaptácie a reprodukcie. Rýchlo prídu na spôsob, ako sa vyhnúť pôsobeniu antibiotík. Antibiotiká väčšinou pôsobia jedným mechanizmom účinku. Keď ho určitý druh baktérie ,,odhalí,, prispôsobí sa a antibiotikum sa stáva neúčinné. Reprodukčná schopnosť baktérií je veľká, je to niekoľko minút, takže informáciu, ako sa vyhnúť pôsobeniu antibiotika si odovzdávajú veľmi rýchlo. Niektoré kmene baktérií môžu dokonca iné kmene baktérií naučiť, ako sa antibiotikám vyhnúť.

 

Ďalší problém predstavuje zbytočné užívanie antibiotík v prípade ochorení, na ktoré antibiotiká neúčinkujú (napr. prechladnutia spôsobené vírusmi), nesprávne predpísané antibiotiká, nedostatočná dĺžka liečby, nevhodná kombinácia antibiotík, príliš rýchle a časté striedanie rôznych druhov antibiotík.

Závažný problém predstavuje obrovské množstvo antibiotík používaných v živočíšnej a potravinárskej výrobe, aby sa zabránilo uhynutiu zvierat kvôli nevhodným životným podmienkam, a aby sa zabezpečil rýchly rast. Takto sme nútení jesť neustále nízke dávky antibiotík. Samozrejme takáto prax je neznáma a často krát zatajovaná.     

Často si myslíme, že bylinky sú na boj s infekciou veľmi jemné a slabo účinné, prípadne neúčinné, než by fungovali. Opak je však pravdou. Ich účinok proti plesniam, baktériám, kvasinkám, parazitom zaujíma vedcov po celom svete. Bylinné antibiotiká sa tak dostávajú do popredia ako účinná alternatíva v boji s farmako rezistentnými infekciami.  

 

Bylinky s antibiotickým pôsobením majú výhodu, že proti infekcii bojujú viacerými mechanizmami účinku súčasne. Mnohé z týchto mechanizmov nie sú ešte presne objasnené. Napríklad taký cesnak obsahuje bioaktívne zložky ako tiosulfidy: alicín, aliin, ajoen, allixin, alylcysteín, sallilcystein, allylmerkaptosycteín, dialyl, trisulfid, alyl-merkaptocysteín, saponíny, fruktosyl-arginín, aminokyseliny, glykozidy, selén, enýmy allinázy, peroxidázy, myrozinázy, a veľa ďalších. Všetky tieto zložky sa podieľajú na boli proti infekciám. Antibiotikum penicilín má len jednu účinnú zložku – penicilín. Echinacea podporuje fagocytózu (proces, pri ktorom fagocyty pohlcujú patogény), zvyšuje hladinu interferónu v tele, ktorý bojuje proti vírusom, stimuluje týmus, kostnú dreň a slezinu k produkcii imunitných buniek, pôsobí antioxidačne, podporuje činnosť lymfatického systému. Pre baktérie je teda oveľa náročnejšie vytvoriť si obranu voči cesnaku ako voči penicilínu. Byliniek, rastlín a korenín, ktoré pôsobia antiinfekčne je veľa. Mnohé z nich pravidelne používame buď ako koreniny, alebo čaje. V tomto prípade sú však najúčinnejšie čerstvé alebo vo forme tinktúr.      

Mechanizmus účinku antibiotík je rôzny. Niektoré potláčajú rast baktérií, iné ich zabíjajú. Bylinky s antibiotickým pôsobením na jednej strane potlačia rast baktérií, na druhej strane čistia krv, posilňujú imunitný systém a činnosť B a T-lymfocytov, posilňujú jednotlivé orgány v tele, regenerujú sliznice, pôsobia antioxidačne, posilňujú činnosť čriev a, na rozdiel od klasických antibiotík, podporujú činnosť črevnej mikroflóry, ktorá zabezpečí fungovanie imunity. Jednoduchšie povedané, bylinkové antibiotiká aktivujú vlastné schopnosti organizmu na liečbu.    

 

Rastliny, byliny a koreniny s antibakteriálnym a protivírusovým účinkom

 

Šalvia Med Grapefruit
Eukalyptus Sladké drievko Medovka
Zázvor Oregáno Echinacea
Nechtík Medvedica lekárska Tymián
Levanduľa Kurkuma Cesnak, cibuľa, pór

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

Liečba bolesti prírodnými látkami

Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides L.)

Bylinky, prírodné oleje a cystická fibróza

 

<

počítadlo.abz.cz