Bylinky – adaptogény pomáhajú liečiť stres a jeho následky

 

 

 

Existuje niekoľko teórii prečo starneme, či je to nutné, kedy sa začína starnutie, akého veku sa môžeme dožiť a podobne. Niektoré prisudzujú starnutie oxidačnému stresu, teda že svojim životným štýlom, stravou, životným prostredím, psychikou a ďalším, nám v organizme klesá množstvo antioxidantov.

Patrí tu aj nedostatok enzýmov, zlý metabolizmus, nedostatočné vstrebávanie vitálnych látok. 

Ďalšia teória hovorí o nedostatočnej činnosti endokrinného systému, teda že starnutie je regulované uvoľňovaním a činnosťou hormónov. 

Imunologická teória starnutia hovorí o tom, že klesá činnosť imunitného systému, čím sa zvyšuje náchylnosť k infekčným ochoreniam, protilátky strácajú svoju účinnosť, vzniká stres na úrovni buniek a výsledkom je starnutie a smrť.

 

 

 

Všetky teórie majú niečo spoločné – stráca sa harmónia a rovnováha organizmu. Výsledkom je nárast tzv. civilizačných ochorení – cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, rakovina, poruchy pozornosti a hyperaktivita, autizmus, Alzheimerová choroba, rôzne zápalové ochorenia, bolesti šliach, kĺbov, chrbtice, astma, reuma, alergie, dedičné ochorenia a podobne. Toľko na veľmi stručné vysvetlenie prečo sme chorí, prečo rýchlo starneme, aké biopochody sa na tom podieľajú, a ako nám môže pomôcť akákoľvek bylinka, ktorá funguje ako adaptogén.

 

Bylinky - adaptogény sa v prírodnej liečbe používajú na liečbu rôznych foriem stresu a jeho následkov. Vieme, že každé ochorenie je podmienené našou psychikou, či už sú to infekčné alebo civilizačné ochorenia, neplodnosť, diabetes, rovnako ako aj rakovina. Nervový, endokrinný aj imunitný systém sú v interakcii so správaním, psychikou a zdravím.

Nervový systém prostredníctvom hormónov a neuropeptidov komunikuje s každým jedným orgánom v našom tele, s každou jednou bunkou, a podporuje ich činnosť, rast, funkčnosť či opravu. Keď sme spokojní, tvoríme bunky, ktoré posilňujú imunitný systém. Naopak, negatívne myšlienky vypínajú bunky imunitného systému. Vypnuté bunky imunitného systému znamenajú ohrozenie ochoreniami.

 

Adaptogény pomáhajú vytvoriť v organizme harmóniu a rovnováhu. Tam kde treba doplnia antioxidanty, niekde vitamíny, niekde harmonizujú metabolizmus, inde upravujú hormonálnu aktivitu. Zoznam rastlín s adaptogénnym účinkom je dlhý: rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides), ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba), hloh (Crataegus oxyacantha), zázvor (Zingiber officinale), pestrec mariánsky (Silybum marianum), ázijský ženšen (Panax ginseng), Astragalus membranaceus, sladké drievko (Glycyrrhiza glabra), Gotu kola (Centella asiatica), Ashwagandha (Withania somnifera).

 

 

Ako adaptogén funguje aj Polygonum multiflorum (Fo-ti). Obsahuje bioaktívne látky, ktoré pomáhajú regenerovať nervový systém a nervové bunky. Stimuluje činnosť nadobličiek, štítnej žľazy a ostatných žliaz s vnútornou sekréciou, stimuluje činnosť imunitného systému. Obsahuje množstvo antioxidačne pôsobiacich látok. Takto pomáha obnoviť rovnováhu v organizme, regeneruje, osvieži a rozprúdi energiu.

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk 

 

Bioaktívne látky rastlinného pôvodu a ich prospešný účinok na organizmus

Energia byliniek pomôže liečiť horúčku a harmonizovať dušu aj telo

Nepodceňujme silu prírody v prevencii a liečbe rakoviny

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je majster v liečení mnohých ochorení

Poznáte Fo-ti? Adaptogénny koreň mladosti a dlhovekosti

Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides L.)

 

<

počítadlo.abz.cz