Aquaporíny a infekčné ochorenia

Aquaporíny sú integrálne membránové proteíny. Nachádzajú sa vo všetkých živých organizmoch od baktérií po človeka. V rôznych ľudských tkanivách sú zastúpené vo významnom množstve (obličky, čreva, endotel, srdce, pľúca, červené krvinky, mitochondrie).

Aquaporíny sa podieľajú hlavne na transmembránovej difúzii vody a rôznych malých rozpustených látok obojsmerným spôsobom (takto prechádzajú okrem vody napríklad O2, CO2, glycerol, kyselina mliečna, amoniak, peroxid vodíka či močovina). Zatiaľ vieme, že ľudský organizmus obsahuje 13 aquaporínov, ktoré sú rozdelené do troch podtried.

Ich mutácie, nesprávne fungovanie alebo dysfunkcia a dysregulácia vedú k mnohým závažným ochoreniam. Ľudské aquaporíny sú funkčne rôznorodé a podieľajú sa na vzniku rôznych chorôb vrátane rakoviny, renálnej dysfunkcie, neurologických porúch, epilepsie, kožných chorôb, metabolického syndrómu a dokonca aj srdcových chorôb.

Činnosť a funkčnosť aquaporínov môže byť regulovaná mikrobiálnymi a parazitickými infekciami. Pôsobenie mikróbov ovplyvňuje vznik a pretrvávanie zápalu aj homeostázu vody v bunke.

Prítomná infekcia vyvolá migráciu buniek, produkciu a akumuláciu efektorových molekúl na infikované miesta, zmenu morfológie, objemu a pohybu buniek, ktoré sú spojené so zmenou bunkovej a tkanivovej homeostázy. Neschopnosť buniek regulovať pohyb tekutín cez biologické membrány vedie k nevyváženej homeostáze a vedie k závažnej zmene fyziológie buniek. Bunky regulujú svoj tvar a objem a riadia homeostázu využívaním vody, najrozšírenejšej molekuly v tele.

Preto môžu mať aquaporíny rozhodujúcu úlohu pri kontrole bunkového objemu a homeostázy pri infekčných ochoreniach. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8007926/

www.naturterapy.sk