Kardiovaskulárne ochorenia útočia. Ako sa brániť časť III. Endotel a cholesterol

Dysfunkčný cievny endotel a vysoký cholesterol v krvi

 

 

Vysoký cholesterol v krvi je dôsledkom a nie príčinou srdcových ochorení. Prečo je to tak? Ak je stena krvnej cievy oslabená alebo nefunkčná, v takom prípade sa cholesterol usádza na stene cievy a môže viesť k vzniku aterosklerotických plakov (usadenín).

 

Vnútro každej cievy je vystlané vrstvou buniek endotelom. Cievny endotel je považovaný za veľmi dôležitý endokrinný orgán. Jeho bunky produkujú mnohé dôležité látky: oxid dusnatý (NO), prostacyklíny, prostaglandíny, endoperoxidy. Bunky cievneho endotelu majú receptory pre rôzne cytokíny, neuropeptidy, neuromediátory, ale aj voľné radikály. Zabezpečujú tým mnohé funkcie v organizme, napríklad regulujú napätie hladkej svaloviny krvných ciev a tým regulujú prietok krvi a krvný tlak, ovplyvňujú hemostázu, funkciu trombocytov, hormónov, imunity a imunitných buniek, regulujú zápal a prenos informačných signálov. Cievny endotel prispieva aj k metabolizmu lipoproteínov. 

 

Nie je teda prekvapujúce, že poškodenie tohto orgánu, teda dysfunkcia endotelu, je vážny problém a vedie k takým ochoreniam ako hypertenzia, ateroskleróza, diabetes, neurodegeneratívne a ďalšie ochorenia.

 

 

 

 

 

Schématické znázornenie endotelovej dysfunkcie a vplyv na ochorenia (Int J Biol Sci2013; 9 (10): 1057-1069)

 

 

Za normálnych okolnosti endotelová výstelka v cieve zabraňuje priľnavosti krvných doštičiek a bielych krviniek k cieve, pôsobí protizrážanlivo a rozpúšťa krvné zrazeniny, zabezpečuje výmenu živín, hormónov, transmiterov, kyslíka a ďalších látok, medzi krvou a tkanivom. 

 

 

Ak je však cievny endotel poškodený, začína sa akcia na jeho záchranu a zabezpečenie celistvosti cievy. Zvyšuje sa priľnavosť trombocytov a bielych krviniek, mení sa prokoagulačná a antikoagulačná rovnováha v prospech koagulácie, mení sa rovnováha medzi stiahnutím a uvoľnením ciev a začína prevládať stiahnutie (vazokonstrikcia) ciev. Začnú sa uvoľňovať cytokíny, mediátory zápalu, a prebiehajú mnohé biochemické reakcie súvisiace zo zápalom. Poškodený cievny endotel stráca svoje antiagregačné a antikoagulačné vlastnosti a začína pôsobiť prokoagulačne. V zvýšenom množstve vznikajú voľné radikály a neradikálové reaktívne metabolity, ktoré nestíhajú prítomné antioxidanty zneškodňovať a vzniká oxidačný stres.

 

 

Čo môže poškodzovať cievny endotel (rizikové faktory poškodenia cievneho endotelu)?

1. Homocysteín, ktorý sa nezmetabolizuje v bunke a vyplaví sa do krvi, kde podlieha autooxidácií a poškodzuje cievny endotel. Vyšetrenie homocysteínu s konzultáciou k výsledkom

2. Nedostatok vitamínov B, ktoré pomáhajú metabolizovať homocysteín, ale tiež sú potrebné na detoxikáciu, ako kofaktory mnohých metabolických a imunitných reakcií.

3. Nedostatok vitamínu C a antioxidantov. Vitamín C je potrebný na tvorbu kolagénu v cievach a na zabezpečenie pružnosti ciev. Ak má organizmus nedostatok vitamínu C a netvorí sa dostatočné množstvo kolagénu, prichádza na pomoc cholesterol, ktorý pomáha opraviť poškodené miesta v cieve. Nedá mi nespomenúť, že nedostatok kolagénu v cievach môže byť spôsobený napr. aj užívaním liekov proti zápalu kortikosteroidov.

4. Nedostatok antioxidantov. Ak pretrváva nedostatok vitamínu C a antioxidantov, tak takéto ukladanie cholesterolu v cievach po čase spôsobuje jeho ukladanie na stenách ciev a môže ovplyvňovať ich priesvit. Preto riešením nie je úplne obmedziť príjem cholesterolu, ktorý má aj iné veľmi dôležité fyziologické funkcie, ale zabezpečiť, aby sa neusádzal v cievnom endoteli. Nedostatok antioxidantov a voľné radikály môžu narušiť aj rovnováhu NO v bunkách. Poškodený endotel sa okrem iného stáva priepustným pre množstvo toxínov prenikajúcich do tkanív.

5. Životný štýl, fajčenie, znečistené prostredie a smog, toxické kovy.

6. Diabetes, obezita, hypertenzia.

7. Zápaly, skryté, chronické.

8. Nedostatočná fyzická aktivita.  Pohyb na čerstvom vzduchu ako liečebná terapia spojenia s prírodou a vesmírom

 

Ochorení, ktoré sa spájajú s endotelovou dysfunkciou je veľmi veľa: cievne mozgové príhody, ochorenia srdca a ciev, ateroskleróza, vysoký krvný tlak, cukrovka, inzulínová rezistencia, rast nádorov, metastázy, rakovina, chronické zlyhávanie obličiek, venózne trombózy, ťažké infekčné ochorenia. 

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

 

Adaptogénne bylinky posilňujúce činnosť endokrinného a reprodukčného systému 

Ashwagandha (Withania somnifera) Ayurvédsky adaptogén, ktorý pomáha bojovať proti stresu 

Kardiovaskulárne ochorenia útočia. Ako sa brániť časť I. Úvod 

Kardiovaskulárne ochorenia útočia. Ako sa brániť časť II. Fyziológia 

Mikronutričné látky sú potrebné pre harmóniu tela aj mysle 

<

počítadlo.abz.cz