LIEČIVÉ ÚČINKY OSTROPESTRECA MARIÁNSKEHO A SILYMARÍNU

 

Silybum marianum (ostropestrec mariánsky), rastlina, ktorá sa po stáročia používa ako rastlinný liek na liečenie porúch súvisiacich predovšetkým s pečeňou a žlčníkom, či ako podporná terapia pri otravách spôsobených hubami. Jeho liečebné účinky sú však viaceré – protirakovinové, antioxidačné, antidiabetické, pomáha s inzulínovou rezistenciou, neurodegeneratívnymi ochoreniami (Parkinson, Alzheimer).

Pôvodom je zo Stredomoria. Rastie však tiež v Európe, Indii, Číne, Južnej Amerike, Afrike a Austrálii. K jeho vzácnym príbuzným patrí napríklad moja obľúbená bylinka benedikt lekársky, púpava či lopúch.

 

 

 

Bylinka pestrec mariánsky obsahuje silymarínové flavonoidy. Najčastejšou zložkou silymarínového komplexu je silybín (50-60% silymarínu), ktorý je najaktívnejšou zložkou.

Okrem silybínu sú v silymarínovom komplexe prítomné značné množstvá silychristínu (20%), silydianínu (10%), izosilybínu (5) %), dehydrosilybínu a niekoľko flavonoidov, najmä taxifolin. Semená obsahujú tiež betaín, trimetylglycín.

 

Silymarín má účinky chrániace pečeň. Pečeň je pre život aj naše zdravie životne dôležitý orgán. Metabolizuje a detoxikuje všetky látky, ktoré sa dostávajú do tela alebo v tele vznikajú. Či už sú prospešné alebo toxické, so všetkými si musí poradiť. Pre túto funkciu sú pre pečeňové bunky nevyhnutné mikronutrienty, voda a fytochemikálie. Jednou z takýchto fytochemikálií je aj silymarín. Ten regeneruje pečeňové bunky poškodené toxínmi, xenoestrogénmi, alkoholom, smogom, cigaretami, chemickými látkami, liekmi, zlou stravou, zápalom. Navyše, silymarín pomáha obnovovať nielen pečeňové bunky, ale chráni aj obličky, pankreas, črevá.

 

Silymarín je účinný:

* Pri liečbe akútnej aj chronickej hepatitídy.

* Pomáha pri liečbe cirhózy.

* Upravuje hladinu cholesterolu, pomáha normalizovať hodnoty pečeňových enzýmov, bilirubínu.

* Z pečene uľahčuje odstraňovanie endotoxínov.

* Podporuje činnosť imunity,

* Má protizápalové, antioxidačné a protirakovinové účinky.

* Pomáha liečiť psoriázu.

* Zmierňuje poškodenie obličkových a pečeňových buniek po užívaní paracetamolu.

* Jeho antioxidačná aktivita má uplatnenie v prevencii a doplnkovej liečbe neurotoxických a neurodegeneratívnych ochorení.

* Pomáha liečiť tráviace ochorenia.

* Pomáha pri cukrovke a metabolickom ochorení.

* Chráni srdce a srdcovo-cievny systém, cievny endotel.

* Pomáha pri liečbe nádorových ochorení (hrubé črevo, močový mechúr, pankreas).

 

Pestrec mariánsky podporuje produkciu glutatiónu, veľmi dôležitého endogénneho antioxidantu v tele. Glutatión zabraňuje poškodeniu dôležitých bunkových štruktúr, jeho nedostatok sa spája s mnohými ochorenia, napríklad aj s oslabenou imunitou, zápalmi, nervovými ochoreniami, rakovinou. Metabolizmom toxínov a ďalších látok v pečeni vzniká zápal, s ktorým opäť môže pomôcť pestrec mariánsky.

 

Ostropestrec mariánsky je vhodný aj pri metabolickom syndróme. Metabolický syndróm je prítomnosť viacerých rizikových faktorov, ktoré sa spája s rozvojom vážnych srdcovo-cievnych ochorení, mŕtvice, diabetu 2. typu, zlyhávania obličiek. Medzi jeho znaky patrí obezita (centrálna, to je okolo brucha a veľký obvod pása), vysoký krvný tlak, zlý lipidový profil (triglyceridy, HDL a LDL cholesterol), zvýšená hladina glukózy v krvi. Súvisí taktiež s inzulínovou rezistenciou, hyperhomocysteinémiou, endotelovou dysfunkciou, aterosklerózou, zápalom, zvýšenou zrážanlivosťou krvi a jej zlou viskozitou, ale tiež so zvýšenou aktivitou nervového a hormonálneho systému a so stresom. Okrem zdravého životného štýlu, zdravej stravy a pravidelného pohybu môže pomôcť s liečbou a prevenciou aj ostropestrec.

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

<

počítadlo.abz.cz