Lieky proti bolesti sú spojené s akútnym aj chronickým zlyhaním obličiek 

 

Čo sú obličky a ako fungujú

Obličky sú životne dôležitý párový orgán. Tvarom sú podobné fazuli, veľké zhruba ako päsť (12x6,3cm). Obalené sú tukovým obalom a uložené vo väzivovom puzdre. Nachádzajú sa po oboch stranách chrbtice v driekovej oblasti.

 

Zdravé obličky filtrujú z krvi nepotrebné a odpadové produkty. Prefiltrovaná krv sa vracia späť do tela a odpad sa premení na moč, ktorý sa postupne cez močovod dostáva do močového mechúra. Milióny štruktúr, ktoré v obličkách fungujú ako filtre, sa nazývajú nefróny. Všetka krv prechádza cez obličky niekoľkokrát denne.

 

Obličky tiež regulujú množstvo niektorých minerálov – vápnik, sodík, draslík, regulujú tak elektrolytickú rovnováhu a objem tekutín. Podieľajú sa na udržiavaní životne dôležitej acidobázickej rovnováhy (udržiavajú pH v rozpätí 7,35 – 7,42). Tvoria hormóny, ktoré sa podieľajú na krvotvorbe a regulácií krvného tlaku.

 

 

File:Structure of the mammalian kidney..jpg - Wikimedia Commons

 

 

Obličky sú miestom životnej energie (zdedenej po predkoch aj vlastnej), sily, vitality, vôle, zodpovedajú za vývoj, múdrosť, prijatie starnutia. Spájajú sa s vôľou niečo konať a využiť potenciál. Ich oslabenie (obavami, sklamaním, nízkou sebaúctou, apatiou, strachom) spomaľuje schopnosť riešenia životných situácií a prežitia, a to aj na úrovni génov. Ich činnosť prepojením cez vodu súvisí so srdcom, pľúcami, dýchaním, lymfou, zubami, kosťami, osteoporózou, ušami a stratou sluchu, vlasmi a šedivením, oslabenou pamäťou.

 

Zlyhanie obličiek znamená, že obličky nie sú schopné zabezpečovať svoje funkcie (filtrovať, čistiť krv, spracovávať emócie), a dochádza k hromadeniu nebezpečných toxínov v tele. Symptómy zlyhania súvisia s tým, aké zlé je zlyhanie, ako rýchlo sa zhoršuje, čo ho spôsobilo. Patrí tu napríklad opuch nôh, rúk, tváre, závraty, vysoký tlak krvi, zmätenosť, anémia, vracanie, nevoľnosť, kovová chuť v ústach, lapanie po dychu, únava, bolesť hlavy a mnohé ďalšie. Existujú dva hlavné typy zlyhania obličiek – akútne a chronické.

 

Čo sú nesteroidné protizápalové látky 

Nesteroidné protizápalové látky (NSAID) sú lieky používané na liečbu bolesti (bolesť zubov, hlavy, menštruačné bolesti, migréna, dna, reuma, bolesť kĺbov, bolesť chrbta), zápalu, horúčky. Je to početná skupina, najznámejšie sú ibuprofén, diklofenak, indometacín, naproxen, paracetamol, aspirín. Používajú sa v liečbe miernej alebo stredne silnej bolesti. Žiaľ, keďže mnohé z nich sú voľno predajné, často sa aj zneužívajú v neopodstatnených prípadoch, kombináciách a vysokých dávkach.

 

medicína zdravie farby farby bolesť liek predpis pilulky tvary vitamíny tablety lekárska chémia drogy lieky medikácie kapsuly obalené farmaceutická zdravotná starostlivosť farmaceutický liek

 

 

 

Prečo sú lieky proti bolesti (NSAID) nebezpečné?

Jeden z ich mechanizmov účinku spočíva v blokovaní enzýmu cyklooxygenázy (COX), ktorá urýchľuje premenu kyseliny arachidónovej na tromboxán, prostacyklíny a prostaglandíny. Prostaglandíny sú dôležitými sprostredkovateľmi bolesti, takže blokovaním ich tvorby by malo dôjsť k zmierneniu bolesti. Prostaglandíny sa však podieľajú aj na regulovaní filtrácie krvi v obličke, v regulácií RAAS (krvný tlak), vo vylučovaní sodíka a vody, v rozširovaní ciev. Výsledkom je zadržiavanie vody a vznik opuchu, vysoký krvný tlak, zlyhanie srdca, nedostatok kyslíka v obličkách, poruchy filtrácie krvi, poškodenie obličiek.

 

Obličky samozrejme nie sú jediné orgány ohrozené neuváženou toxicitou liekov. Môže dôjsť aj k poškodeniu tráviaceho systému, žalúdka, vzniku vredov, cirhózy pečene, srdcovému zlyhaniu, bronchospazmu, vzniku astmatického záchvatu, poruche nervového systému, otupenosti, zvýšenému riziku krvácania.

 

Najviac ohrozenou skupinou sú starší ľudia, u ktorých prirodzene klesá funkcia obličiek, ľudia s viacerými inými ochoreniami, ľudia, ktorí užívajú veľa rôznych liekov, tí, ktorí chronicky užívajú vysoké dávky NSAID. Ohrození sú aj tí, ktorí nepijú dostatok vhodných tekutín. Dôležité je vedieť, že aj u mladého zdravého človeka môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Každý máme inú genetickú výbavu, životný štýl, inak zvládame stres, v inom stave máme bunky, ktoré buď toxickú látku zvládnu, alebo nie. Zvlášť nebezpečné je užívanie ,,ružovej,, pilulky preventívne pred cvičením či nejakou fyzickou aktivitou, na zmiernenie bolesti spôsobenej stresom (môže vzniknúť bludný kruh bolestí), na riešenie stavov po (ne)alkoholickej oslave (rozumnejší je spánok, voda, vitamíny, minerály), bolesti hlavy, ktorá súvisí s únavou či dehydratáciou.

 

Hľadať a využiť aj iné možnosti

Aké sú iné možnosti zmiernenia bolesti? Príčina bolesti môže byť rôzna, tak isto ako aj intenzita. Bolesť môže vznikať v dôsledku úrazu, nádorov, ale aj v dôsledku oslabenej činnosti vnútorných orgánov, nedostatočného odstraňovanie toxínov, dokonca aj vysoká hladina homocysteínu prispieva k trvaniu bolesti. Význam liekov je niekedy nespochybniteľný. Niekedy nie je vhodné vyčerpávať organizmus prílišnou bolesťou. Napriek tomu je vhodné na zmiernenie a riešenie bolesti hľadať a kombinovať aj nefarmakologické možnosti. Tie môžu byť veľmi účinné pri riešení vzniknutých zápalov, vhodná kombinácia mikronutrientov môže zvýšiť účinok liekov, chránia a pomáhajú regenerovať obličky a pečeň, môžu pomôcť zmierniť nežiaduce účinky, v niektorých prípadoch môžu pomôcť prechádzať zbytočnému užívaniu liekov a pomôcť vyriešiť príčinu.

 

Ako podporiť obličky?

Dbajte na zdravý životný štýl, nefajčite, vyhýbajte sa alkoholu, pravidelne cvičte, dbajte na dostatok tekutín. Pre zdravie obličiek je vhodná stredomorská strava – používanie olivového oleja, ktorý obsahuje množstvo antioxidantov, zdravých tukov, polyfenolov; množstvo čerstvej zeleniny s každým jedlom, ovocie, strukoviny, fazuľa, orechy, semená, sezam, celozrnné potraviny, quinoa, ryža, špalda, pohánka. Vyhnite sa slanine, údeninám, polotovarom, sýteným a sladeným a studeným nápojom.

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

<

počítadlo.abz.cz