KOMBINÁCIA VITAMÍNU D, HORČÍKA A VITAMÍNU B12 MÔŽE POMÔCŤ S KORONAVÍRUSOM

 

 

Kombinácia vitamínov D, B12 a horčíka môže pomôcť znížiť závažnosť ochorenia u starších pacientov, korí sú infikovaní koronavírusom Je to výsledok predbežnej lekárskej štúdie (klik tuktorá ešte potrebuje ďalšie sledovania s väčším počtom infikovaných pacientov. V tejto štúdií zistili, že kombinácia vitamínu D, horčíka a vitamínu B12 v priebehu 14 dní významne znižuje počet pacientov, ktorí potrebovali v liečbe kyslík alebo intenzívnu starostlivosť.

 

Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) - United States Department of ... 

 

 

Niektoré poznatky o činnosti mikronutrientov sú však známe už dlhšie. Taktiež je známe, že vhodná strava je pri podpore imunity dôležitá, že dôležitú úlohu zohrávajú vitamíny, minerály aj bioaktívne látky, a ich nedostatočný príjem vedie k zníženej odolnosti voči infekciám. V súvislosti s infekciou je dôležitý aj protizápalový a antioxidačný účinok mikronutrientov.

 

Infekcia koronavírusom je spojená so zvýšenou produkciou prozápalových cytokínov, C-reaktívnym proteínom, zvýšeným rizikom vzniku zápalu pľúc, syndrómom akútnej respiračnej tiesne, sepsou, zlyhaním srdca.

 

Vrodený imunitný systém produkuje prozápalové a protizápalové látky ako reakciu na infekciu vírusom. Po infekcii vírusom nastáva problém vtedy, keď sa začnú neregulovane uvoľňovať prozápalové cytokíny ako reakcia na prítomnosť vírusu. Aby nedošlo k hyperinflamácii a orgánovej toxicite, môžu pomôcť niektoré mikronutrienty a bioaktívne látky.

 

 

Vitamín D posilňuje a reguluje vrodenú bunkovú imunitu, reguluje aktivitu cytokínov, chráni epitel dýchacích ciest.

 

Horčík je dôležitý pre veľké množstvo enzýmov a priebeh biochemických reakcii, podporuje činnosť vitamínu D, B-komplexu a ďalších. Horčík je potrebný na tvorbu a aktiváciu vitamínu D, a ďalších enzýmov, ktoré sa podieľajú na metabolizme vitamínu D. Horčík je potrebný pre činnosť buniek imunitného systému, podieľa sa na regulovaní zápalu a uvoľňovaní cytokínov.

 

Vitamín B12 je vo forme koenzýmu súčasťou mnohých enzýmov. Je potrebný pre správnu činnosť imunity. Podporuje zdravý rozvoj črevnej mikrobioty, ktorá podporuje imunitný systém.

 

K ďalším dôležitým látkam patria zinok, omega-3 mastné kyseliny, vitamín C, propolis.

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

 

Zdravá strava v kombinácií s výživovými doplnkami podporuje telo v boji proti koronavírusom

Zinok pomáha bojovať proti zápalom a vírusom

Posilnenie imunitného systému proti vírusom – bylinky, adaptogény, mikronutrienty

 

 

<

počítadlo.abz.cz