MED: SĽUBNÝ PROSTRIEDOK NA LIEČBU DIABETICKÝCH RÁN

 

Na včelí med sa už dávno nepozeráme len ako na chutné sladidlo. Obsahuje spektrum vitamínov, minerálov a bioaktívnych látok. Preto už aj v dnešnej dobe v čoraz väčšej miere začíname aplikovať med a produkty úľa tak, ako staroveké civilizácie - v APITERAPII. V tomto príspevku si môžete prečítať, prečo je med sľubným prostriedkom na zvládnutie diabetických rán.

 

 Môže med pomôcť vyliečiť prechladnutie?  © Getty Images

Foto zdroj: https://www.sciencefocus.com/

 

Pre diabetické rany je, na rozdiel od klasických rán, typické, že sa hoja pomalšie, takže liečba konvenčnými lokálnymi liekmi je náročná. Medzi niekoľkými rôznymi alternatívnymi terapiami je med účinnou voľbou, pretože poskytuje porovnateľne rýchlejšie hojenie rán. Aj keď sa med ako alternatívny liek na hojenie rán používa už od staroveku, aplikácia medu na diabetické rany sa obnovila len nedávno. Pretože med má ako liečiteľ rán niektoré svoje jedinečné prírodné vlastnosti, funguje na diabetické rany ešte efektívnejšie ako na bežné rany.

 

Okrem toho je med známy ako liek „všetko v jednom“ na liečenie diabetických rán, pretože:

• dokáže bojovať proti mnohým mikroorganizmom, ktoré sa podieľajú na procese rany,

• má antioxidačnú aktivitu,

• reguluje zápal.

 

Med je alternatívny liek, ktorý sa považuje za vhodnú terapiu zlepšujúcu výsledky liečby. Je to efektívny a bezpečný prírodný prostriedok s rýchlou schopnosťou hojenia diabetických rán. Na potvrdenie laboratórnych nálezov sú však potrebné ďalšie úspešné klinické dôkazy, aby sa med stal jedným z najefektívnejších alternatívnych topických liekov na liečbu diabetických rán.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4216698/

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

 

 

<

počítadlo.abz.cz