DÔLEŽITOSŤ MIKRONUTRIENTOV V POST COVID REHABILITÁCII

 

V akom stave máme bunky, také je naše celkové zdravie. Pretože bunka je základnou stavebnou jednotkou nášho fyzického tela, odráža sa jej stav na celkovom zdraví.

 

https://nutrition.org

 

Naše telo je tvorené miliónmi buniek rôzneho tvaru, veľkosti, funkcie. Každá bunka pre svoju činnosť potrebuje vitamíny, minerály, aminokyseliny, stopové prvky, antioxidanty, esenciálne mastné kyseliny, flavonoidy a mnohé ďalšie, vďaka čomu dokáže vytvoriť a udržať bioenergiu a zabezpečiť biochemické procesy. Nedostatok nutričných látok vedie k nesprávnemu a nedostatočnému fungovaniu jednotlivých buniek, následne orgánov (pečeň, obličky, črevá) a aj orgánových systémov v organizme (imunitný, detoxikačný, nervový, tráviaci). Vznikajú tak civilizačné ochorenia, rôzne degeneratívne ochorenia, autoimunitné, duševné poruchy.

 

Dostatočný príjem mikronutrientov (vitamíny, minerály) je dôležitý aj v prípade post COVID syndrómu. Syndróm porúch po COVID (PCDS) je súborné označenie pre komplex pretrvávajúcich symptómov, ktoré sa u pacienta môžu vyvinúť po ochorení COVID-19.

 

Najbežnejšie symptómy, ktoré môžu pretrvávať dlhý čas po infekcii koronavírusom, možno rozdeliť do 4 skupín:

1) hypoxický syndróm (nedostatočné dýchanie a nedostatok kyslíka);
2) astenický syndróm;
3) syndróm neuropsychiatrických porúch;
4) gastrointestinálne symptómy.

 

Dostatočný príjem vitamínov a minerálnych látok v potrave je zásadný pre správne fungovanie imunitného systému a udržanie funkčných rezerv organizmu. Optimálna dávka vitamínov D, C a E, zinku a ω-3 mastných kyselín môže byť užitočná pri prevencii infekcií, podpore imunity počas ochorenia COVID-19 a pri komplexe rehabilitácií pacientov s PCDS. Okrem toho, mnohé doplnky majú protizápalové aj antitrombotické účinky. Príjem výživových doplnkov obsahujúcich komplex mikroživín možno odporučiť ako racionálnu adjuvantnú terapiu počas rehabilitačného obdobia po COVID-19. Na stanovenie účinného dávkovania vitamínov a iných mikroživín na zníženie prejavov PCDS je však potrebný ďalší výskum. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34019347/

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.  

<

počítadlo.abz.cz