HARMANČEK UPOKOJÍ NERVY, ZMIERNI ZÁPAL AJ KŔČE

 

Harmanček (Matricaria recutita L.) je považovaný za tradičný naturopatický liek. V minulosti bol hojne využívaný v tradičnej medicíne, ale aj v súčasnosti je uznávaný ako dôležitá liečivá rastlina. Kvety sa používajú proti zápalom, ako spazmolytikum, pomáhajú zmierňovať gastrointestinálne ťažkosti, kŕče v bruchu, hnačku. Harmanček tiež podporuje hojenie kožných zápalov v ústach, pažeráku a žalúdku. 

Lokálna aplikácia harmančeku môže zmierniť mierny až stredne ťažký prejav syndrómu korpálneho tunela. Harmančekový olej posilňuje nervy a zmierňuje neuropatickú bolesť. Jeho upokojujúce účinky využívajú aj ľudia s úzkostnými poruchami.

 

 

Kvety harmančeka obsahujú mnohé biologicky aktívne látky: chamazulén a bisabolol, flavonoidy, slizy, kumaríny, organické kyseliny a mnohé ďalšie. 

 

* Alfa-bisabolol, ktorý je hlavnou zložkou harmančekového esenciálneho oleja pôsobí protizápalovo a chráni pokožku a sliznice pred poškodením.

* Chamazulén a Matricin: Rastlinná látka matricin sa pri výrobe harmančekového oleja čiastočne premieňa na chamazulén. Chamazulen zaisťuje modrú farbu oleja a tiež inhibuje zápal.

* Flavonoidy: Žlté ochranné látky (flavóny) apigenin a luteolín hrajú v harmančeku obzvlášť dôležitú úlohu. Majú protikŕčový, protizápalový a antioxidačný účinok. Apigenin pôsobí aj proti baktériám, hubám a parazitom. Údaje navyše ukazujú, že apigenin, podobný niektorým sedatívam (benzodiazepínom), upokojuje a relaxuje.

* Spiroether: Antibakteriálny účinok harmančekového oleja je spôsobený predovšetkým touto rastlinnou látkou.

* Kumaríny: Tieto zlúčeniny pôsobia aj proti baktériám. 

 

Vďaka týmto bioaktívnym látkam má harmanček nielen protizápalové, antioxidačné a protikŕčové ale aj detoxikačné účinky. Môže sa používať ako zápar (čaj) – 2 čajové lyžičky sušených kvetov zalejeme šálkou vody a lúhujeme zakryté (aby sa uchovali cenné éterické oleje) 10 – 15 minút. Pri bolesti žalúdka užívame ráno nalačno šálku čaju dva až tri mesiace. Harmanček je možné použiť ako kloktadlo aj topicky na kožu vo forme masti. Osobitným prípadom je éterický olej.

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.  

 

<

počítadlo.abz.cz