ČO POMÔŽE ZVLÁDNUŤ AKÚTNU BRONCHITÍDU

 

So sychravým jesenným počasím častejšie pribúdajú aj ochorenia dýchacích ciest. Jedným z nich je aj zápal a opuch priedušiek a priedušnice - akútna bronchitída. Môže byť spôsobená vírusmi, baktériami, plesňami aj dráždivými látkami z ovzdušia (dym, smog).

 

 

 

Pri akútnej bronchitíde sa vplyvom zápalu na slizniciach hromadí hlien, ktorého sa snažíme zbaviť kašľom. Môže byť prítomná aj bolesť hrdla, sipot, chrapot či nádcha.Tým, že sú priedušky zapálené, opuchnuté a zahlienené, môžu sa objaviť aj ťažkosti s dýchaním, horúčka a únava. 

 

• Pomôcť by mohol N-acetylcysteín, ktorý pomáha uvoľňovať hlieny, aby sa ľahšie vykašliavali, pomáha rozpúšťať bakteriálny biofilm v hlienoch, pôsobí protizápalovo a antioxidačne.
• Uľahčiť vykašliavanie, zriediť hlien a mierniť zápal pomáha aj bromelaín, zmes proteolytických enzýmov, ktoré sa nachádzajú hlavne v dužine a stonke ananásu. Pomáha tiež zmierňovať opuch.
• Z byliniek pomôže vykašliavať a zmierniť zápal divozel, brečtan, materina dúška, tymian, eukalyptus, pamajorán, majoránka, badian. 
Med pomáha zmierniť bolesť hrdla, má antibakteriálne aj protivírusové účinky. Uľahčuje vykašliavanie. Používa sa na podpornú liečbu aj pri chronickej bronchitíde a problémoch s pľúcami. Liečebne lyžičku medu rozmiešajte v pohári čistej vody.
• Na to, aby sa uvoľňovali hlieny je dôležitá aj dostatočná hydratácia či už vo forme vody, zriedených ovocných a zeleninových štiav, vývaru a polievok, zeleného čaju.
• Na podporu imunity a boj s infekciou sú dôležité aj probiotiká a črevná mikrobiota. Vhodné je užívať Lactobacilly, ktoré pomáhajú predchádzať infekciám v črevách a tým aj infekciám v dýchacom systéme.
• Pomôcť môže kloktanie alebo inhalácia slanej vody. Pridať môžeme aj 1 – 2 kvapky propolisovej tinktúry.
• Aby imunitný systém mohol bojovať s infekciou, podporiť ho môžeme aj vitamínom C, zinkom, selénom, medicinálnymi hubami.
• Do zvlhčovača vzduchu môžeme pridať pár kvapiek mätového, eukalyptového, šalviového, borovicového oleja alebo oleja z citrónovej trávy.

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.  

 

 

<

počítadlo.abz.cz