Jesenná energia pľúc a hrubého čreva

 

S prichádzajúcou jeseňou prichádza aj chladnejšie a vlhkejšie obdobie, skracujú sa dni, je menej slnečných lúčov. Je to obdobie pestrofarebných listov aj dozrievania farebných plodín ako je tekvica, jablká, hrozno, ktoré obsahujú nielen potrebné flavonoidy ale aj karotenoidy. Z tých sa v tele tvorí vitamín A, ktorý je potrebný pre zdravé sliznice, kožu aj imunitu.

 

 

 

V alternatívnej medicíne sa jesenné obdobie spája s činnosťou pľúc a hrubého čreva. V chladnom sychravom období je častejší kašeľ, nádcha, alergia, pľúcne ochorenia. Pribúdajú ale tiež pocity smútku a depresie.

 

V súvislosti s meridiánom a energiou pľúc sa môže na jeseň prejaviť nespracovaný smútok, emocionálna bolesť či niečo neodpustené ako stagnujúci hlien v pľúcach či chronické pľúcne ochorenie. Oslabená energia pľúc sa okrem smútku, môže prejaviť aj ako neschopnosť tešiť sa z maličkostí, mať ,,detskú,, radosť, mať jasnú myseľ, vnímať vnútorný pokoj. Oslabené je aj vnímanie seba v pozitívnom obraze.   

 

Hrubé črevo slúži na dokončenie trávenia, vstrebávajú sa tu niektoré vitamíny, minerály, voda. Hrubé črevo je tiež odrazom toho, ako plynie život, ako vieme opustiť a odpustiť to, čo nám už neslúži a nepomáha, o uvoľnení, o našej tvrdohlavosti, o tom, ako ostávame stáť na jednom mieste a neposúvame sa ďalej.

 

Každá situácia má svoju príčinu. Spôsoby liečby sú rôzne a viaceré – zmena stravy, bylinky, doplnky stravy, akupunktúra, akupresúra, meditácia, cvičenie, energetické cvičenie, esenciálne oleje, kryštály. Niekedy pomôže rozhovor, niekedy lieky. Dôležité je skúsiť to a nájsť si svoju cestu.    

 

 

Mgr. Lubica Prisenžňáková, PhD.

www.naturterapy.sk

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

<

počítadlo.abz.cz