Homocysteín a mitochondriálna dysfunkcia

 

Hyperhomocysteinémia, teda zvýšená hladina homocysteínu v krvi, sa podieľa na vzniku či rozvoji mnohých porúch a ochorení – srdcovo-cievne, zvýšený cholesterol, vysoký krvný tlak, neurodegeneratívne (Parkinson, Alzheimer, demencie), depresia, diabetes, diabetická retinopatia, nadmerná únava, tinnitus a porucha sluchu, makulárna degenerácia, osteoporóza, chronický zápal, alergia, bolesť hlavy, migréna, reuma, artritída. Vysoká hladina homocysteínu tiež ovplyvňuje a poškodzuje činnosť niektorých orgánov (pečeň, obličky, cievny endotel), činnosť enzýmov a priebeh biochemických reakcií v tele. Podieľa sa tiež na dysfunkcii mitochondrií.

 

https://www.researchgate.net/figure/Multiplicity-of-mitochondrial-function-Mitochondria-are-known-as-the-powerhouse-of-the_fig1_336196058

 

 

Mitochondrie sú bunkové organely. Nachádzajú sa takmer vo všetkých bunkách, sú pre bunky životne dôležité, podieľajú sa na udržiavaní funkčnosti a rovnováhe bunkového prostredia. Jednou z funkcií mitochondrií je, že premieňajú energiu prijatého jedla na energiu využiteľnú pre bunku. Bunka potrebuje energiu na zachovanie života. Aj preto sa mitochondrie v niektorých bunkách nachádzajú vo väčšom množstve. Tam, kde je potrebnej viac energie (nervové bunky či bunky srdcového svalu).

Mitochondrie sa podieľajú tiež na apoptóze, programovanému zániku poškodenej nepotrebnej bunky, podieľajú sa na regulácií uvoľňovanie vápnika (zadržiavajú vápnik ak sa ho uvoľní veľa a v prípade potreby ho zas uvoľnia), podieľajú sa na termoregulácií a na mnohých ďalších. Tieto funkcie môžu zabezpečovať len zdravé mitochondrie. Ak sú poškodené a nefungujú správne, dochádza k nedostatku energie, hromadia sa medziprodukty metabolizmu, zvyšuje sa oxidačný stres. Dochádza tým k zmene činnosti buniek, orgánov a tkanív, ďalším krokom je vznik a rozvoj ochorení. Zmena vo funkcii mitochondrií , ich dysfunkcia, ovplyvňuje zdravie aj dĺžku života. Toto sa týka ako dospelých, tak aj deti.

 

K vysokej hladine homocysteínu sa môžeme dopracovať nezdravým životným štýlom, nevhodnou stravou, nedostatkom mikronutrientov. Do jeho metabolizmu zasahujú tiež rôzne lieky, ťažké kovy, toxické látky, ochorenia, stres, hormonálna nerovnováha, zápalové ochorenia. Optimálna hodnota homocysteínu je medzi 3 -8 mcmol/l. Na jeho zníženie je potrebné zhodnotiť životný štýl a upraviť stravu, vybrať vhodné doplnky, vhodnú kombináciu aj formu. Ako je spomenuté vyššie, vysoká hladina homocysteínu súvisí s celkovým zdravotným stavom, preto na zníženie nestačí len doplniť vitamíny skupiny B (B6, B9, B12). Výsledok by nesplnil očakávania a nebol by dlhodobý.  

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

Komplementárna a alternatívna medicína

www.naturterapy.sk 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

<

počítadlo.abz.cz