PRÍRODNÝ REPELENT Z ESENCIÁLNYCH OLEJOV

 

Zdravie si môžeme chrániť aj prírodným repelentom pripraveným podľa vlastnej potreby 

 

 

   

 

Je možné bojovať proti nepríjemnému hmyzu aj ináč ako len syntetickými látkami? Sú nejaké prírodné alternatívy nepoškodzujúce zdravie, vhodné aj pre citlivý detský organizmus? A sú tieto možnosti účinné? Verte, že sú, pretože v prírode vždy existuje účinná pomoc na každý problém.

Tieto látky boli využívané po stáročia, prakticky odskúšané, posúvané z generácie na generáciu, a v súčasnosti sa týmito možnosťami zaoberá aj vedecký výskum. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, ako si prírodnými látkami chrániť zdravie.

Bylinky, koreniny a esenciálne oleje okrem harmonizácie organizmu dokážu efektívne odpudzovať aj komáre, muchy, kliešte, blchy, vši, pavúky a iný nepríjemný hmyz a chrániť nás tak pred nepríjemnými dôsledkami štípancov, opuchom, svrbením, ale aj súvisiacimi ochoreniami (alergie, lymská borelióza, kliešťová encefalitída). Repelenty z esenciálnych olejov a bylinkových výťažkov predstavujú prírodnú alternatívu k syntetickým látkam. Fungujú rovnako dobre, dokonca v mnohých prípadoch efektívnejšie ako tie chemické. Na rozdiel od chemických repelentov, repelenty z prírodných silíc nezaťažujú organizmus toxickými látkami, posilňujú zdravie a neznečisťujú životné prostredie. Je možné ich použiť na odev, priamo na pokožku alebo do priestoru. Esenciálne oleje a bylinky je možné použiť ako repelent pre dospelých aj deti.

Prečo sa však zaujímať o prírodnú možnosť, keď máme k dispozícií množstvo chemických prípravkov? Nuž, syntetické repelentné prípravky obsahujú látky DEET (dietyl-toluamid) alebo pikaridin (KBR 3023). Dlhodobé vystavenie organizmu týmto látkam, v kombinácii s inými bežne používanými chemikáliami, insekticídmi, pesticídmi, môže poškodiť pečeň, obličky, činnosť centrálneho nervového systému, spôsobiť nespavosť, zmeny nálady a ovplyvňovať kognitívne funkcie mozgu. Podľa www.naturalnews.com repelenty s obsahom DEET inhibujú aktivitu enzýmu acetylcholínesterázy (AChE). Je to enzým, ktorý sa nachádza v nervovom tkanive, svaloch, červených krvinkách. Acetylcholínesteráza sa podieľa na ukončovaní prenosu signálov medzi jednotlivými nervovými bunkami tým, že rozkladá neurotransmiter acetylcholín. Ak by tento enzým nefungoval, organizmus by bol v kŕči, došlo by k nervovo-svalovej paralýze, a k smrti udusením, pretože by boli v kŕči aj dýchacie svaly.

Pre názornosť môžem uviesť ďalšie látky, ktoré fungujú ako inhibítory AChE a sú neslávne známe z minulosti. Okrem už spomínaných pesticídov (organofosfátové, karbamátové a chlórované deriváty nikotínu) do tejto skupiny patria aj nervové jedy (Sarin, Soman, VX či Tabun). Charakteristickými prejavmi otravy takýmito chemikáliami je svalová slabosť, ťažkosti pri chôdzi, problémy s dýchaním, neostré videnie, vracanie, potenie, závraty, poškodenie nervovej sústavy až smrť.

Syntetické repelenty sa neodporúča používať u detí do troch rokov a aj v prípade, ak je žena tehotná. U starších detí je možné ich použitie len v obmedzenom množstve. Takže v takýchto prípadoch príde vhod aj iné, zdravšie riešenie, a to v podobne bylinných výťažkov, olejov a silíc. Čo sa týka komplexného pohľadu na človeka v boji proti štípancom je dôležité doplniť aj vitamíny skupiny B (hlavne tiamín), vitamín C a dať do poriadku imunitný systém. Ale to je už iná téma, na ktorú sa bližšie pozrieme v inom príspevku. 

 

Návod, ako si pripraviť vlastný repelent

Do šálky olivového oleja (alebo mandľového, tekvicového, či iného oleja), ktorý bude tvoriť základ pre esenciálne oleje, pridáme 10 – 25 kvapiek esenciálnych olejov. Môžeme pridať eukalyptový, mätový, rozmarínový, levanduľový a iné. Olej môže obsahovať jeden druh esenciálneho oleja, alebo aj viac (najviac však 5). Všetko spolu uzavrieme, pretrepeme. Uchovávame na tmavom a chladnom mieste. Pred použitím pretrepeme a pri aplikácii sa vyhneme kontaktu s očami.

Tip: 250 ml olivového oleja, pridáme esenciálne oleje: 8 kvapiek eukalyptového, 5 kvapiek levanduľového, 1 kvapku mätového, 2 kvapky citrónovej trávy, 1 kvapka škoricového oleja. Esenciálne oleje si môžete namiešať podľa potreby alebo chuti.

Tip: 250 ml jojobového (alebo olivového) oleja, pridáme esenciálne oleje: 10 kvapiek citronela, 5 kvapiek levanduľového, 5 kvapiek čajovníka, 5 kvapiek mätového oleja.   

 

Použitie esenciálnych olejov

Kliešte – tea tree olej, rozmarín

Komáre – citrónová tráva, mäta, bazalka, tymian, šalvia, levanduľa, škoricový olej

Včely, osi, sršne – eukalyptus, tymian, mäta, citrónová tráva

Pavúky – eukalyptus, ruža, levanduľa

Mravce – škorica, mäta, klinčeky

Vši – tea tree olej, rozmarín, eukalyptus, citrónová tráva

Muchy – mäta, bazalka, šalvia

Slimáky – palina, rozmarín

Vošky – nátržník husí, ruta, aníz, bazalka, fenikel, kôpor

  •  

  

 

 

 

Ponuka produktov

Repelent proti hmyzu - zmes silíc, vhodný aj pre malé deti

Prírodné silice - pripravte si vlastnú zmes 

Šťava z ruže šípovej - dopĺňa vitamíny (C, B) a bioaktívne látky (bioflavonoidy, karotenoidy) v prírodnej forme 

B-komplex - široké spektrum vitamínov sk. B, vitamín C, E

Probiotiká - na podporu činnosti imunitného systému 

Hliva ústricová - podpora inunity a črevnej mikroflóry 

Jačmeň, chlorella - posilňujú imunitný systém, zozásadňujú organizmus, dopĺňajú vitamíny, minerály, bioaktívne látky

 

 

<

počítadlo.abz.cz