ČREVNÝ MIKROSVET A JEHO KĽÚČOVÝ VÝZNAM PRE ŽIVOT

 

 

Úlohou tráviacej sústavy je metabolizmus a vstrebávanie živín do organizmu. Na tomto procese sa podieľa aj rozsiahla črevná mikroflóra. Gastrointestinálny systém (GIT) obsahuje veľmi dobre organizovaný mikrosvet životne dôležitých baktérií. Ich množstvo postupne stúpa od žalúdka až po hrubé črevo, kde sa ich nachádza najväčšie množstvo.

 

Proces kolonizácie GIT systému baktériami sa začína hneď po narodení. Je ovplyvňovaný spôsobom pôrodu (či sa dieťa narodí prirodzene alebo cisársky), spôsobom kŕmenia dojčaťa, genetikou, životným prostredím, diétou či prekonanými ochoreniami a prípadnými liekmi. Tento systém sa vyvíja a mení celý život s každým jednotlivcom. Odhaduje sa, že v organizme človeka je prítomných 500 rôznych druhov baktérií podieľajúcich sa na udržiavaní správneho fungovania celého organizmu. Ich hmotnosť spolu v organizme je asi  1,5 – 2 kg.

 

Na čom všetkom sa podieľa črevný mikrosvet? Denne prijímame do nášho organizmu množstvo rôznych patogénnych mikroorganizmov, parazitov, toxínov, chemikálii či iných škodlivých látok. Nepoškodená a funkčná sliznica tráviacej sústavy je pokrytá vrstvou baktérii, ktoré tvoria prirodzenú bariéru pred patogénmi, tzv. benefičné baktérie. K najznámejším patria bifidobaktérie, laktobaktérie, propionobaktérie, peptostreptokoky, enterokoky, E. coli. Tieto baktérie majú schopnosť uvoľňovať antibioticky, antifungálne a antiviroticky pôsobiace látky, ktorými narušia membrány vírusov a baktérii a zároveň stimulujú imunitný systém. Patogénne baktérie, naopak, svojou činnosťou uvoľňujú množstvo toxínov a menia pH prostredia v tráviacom systéme a tým ho poškodzujú. Prirodzená črevná flóra je schopná neutralizovať uvoľnené toxíny, upraviť pH prostredia a udržať pod kontrolou činnosť patogénnych baktérii.

 

Obr. Vzťah benefičných a patologických baktérii na sliznici tráviaceho systému

 

 

Zdravá črevná mikroflóra sa podieľa na trávení a vstrebávaní výživných látok do nášho organizmu. Akým spôsobom k tomu prispieva? Sliznica tenkého čreva je pokrytá prstovitými výbežkami - volajú sa klky (villi intestinales), ktoré významným spôsobom zväčšujú povrch čreva. Na jednom mm2 sa ich nachádza 10 – 40. Tieto klky sú tvorené enterocytmi, prostredníctvom ktorých dochádza k vstrebávanie látok. Enterocyty sa neustále obnovujú, tie najmladšie vznikajú na báze klkov, postupne putujú až na vrchol klku, kde sa odlúčia a rozpadávajú. Pri rozpade sa z nich uvoľňujú enzýmy – enterokináza, amonopeptidázy, dipeptidázy, maltázy, laktázy a ďalšie. Životnosť týchto klkov je asi 2 dni. Ak by sa v čreve nenachádzali benefičné baktérie, proces tvorby a obnovy enterocytov by sa niekoľkonásobne predĺžil, čím by zároveň došlo aj k poškodeniu ich tvorby a dozrievania. Takéto bunky by potom neplnili svoju funkciu v procese trávenia a uvoľňovania tráviacich enzýmov. Poškodené klky zároveň nie sú schopné ani vstrebávať dostatočné množstvo živín do organizmu a zabezpečiť potrebnú výživu. Prostredníctvom bakteriálnej mikroflóry sa  metabolizujú mnohé účinné rastlinné látky do vstrebateľnej formy. Ak by benefičné baktérie zdravej flóry neudržiavali pod kontrolou patologické mikroorganizmy, veľmi rýchlo by došlo k poškodeniu a znefunkčneniu sliznice čriev.

 

Správne fungujúca črevná mikroflóra sa podieľa na syntetizovaní niektorých vitamínov a výživných látok. Patria k nim vitamín K, kyselina pantoténová, kyselina listová, tiamín, riboflavín, niacín, pyridoxín, kyanokobalamín, ale aj rôzne aminokyseliny.

 

Obr. Črevné klky, ich vznik, uvoľňovanie enzýmov a následné vstrebávanie výživných látok 

 

 

Epitel tráviacej sústavy s množstvom benefičných baktérii sa významným spôsobom podieľa na fungovaní imunitného systému. Tieto baktérie stimulujú tvorbu lymfocytov a imunoglobulínov. Muramyldipeptid produkovaný bifidobaktériami je schopný štartovať syntézu lymfocytov. Lymfocyty sú základné bunky imunitného systému, chránia organizmus pred infekciou, či už bakteriálnou, vírusovou, alebo plesňovou, a vznikom nádorov. Črevné lymfocyty sa podieľajú na tvorbe imunoglobulńov, hlavne IgA. Od správnej funkčnosti črevných baktérii je závislá aj tvorba neutrofilov a makrofágov, ktoré sa podieľajú na zneškodňovaní patologických baktérii, jedov, infikovaných a zapálených tkanív či poškodených buniek. Takýmto spôsobom je správna funkcia črevného imunitného systému závislá na zdravej mikroflóre.

 

Samozrejme, ako každý živý organizmu, aj benefičné baktérie tráviaceho systému majú svoje limity vitality. Ich správna funkcia a vitálnosť je najčastejšie poškodzovaná antibiotikami, liekmi (analgetiká, steroidy, antikoncepcia, antacidá, neuroleptiká), nesprávnou stravou (biely cukor a múka, nedostatok zeleniny a ovocia, nedostatok vlákniny), rôzne ochorenia, stres, nedostatok oddychu a vyčerpanosť, znečistené životné prostredie.

 

Výsledkom narušenej črevnej integrity sú zápalové ochorenia, celiakia, malnutrícia, diabetes, psychické poruchy, reumatoidná artritída a mnohé iné. 

 

Obr. Imunitná funkcia črevných baktérií. Enterocyty sa podieľajú na fungovaní imunitného systému

 

 Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

 

 

Eukalyptový esenciálny olej – pomôže s imunitou aj duševnou vyčerpanosťou

Bylinky, koreniny a potraviny s antibiotickým pôsobením

Adaptogénne bylinky posilňujúce činnosť endokrinného a reprodukčného systému

Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides L.)

Bioenergia a biostabilita buniek

Detoxikácia organizmu pomôže regenerovať a liečiť

Funkčný imunitný systém vyžaduje rovnováhu v celom organizme

Zelené potraviny pomôžu navrátiť stratenú harmóniu medzi telom a dušou

 

 

 

<

počítadlo.abz.cz