Horúčka je jeden z prirodzených liečebných procesov v tele

 

Všetky deje v našom organizme prebiehajú v súlade s prírodou. Sú to deje závislé na fáze mesiaca, ročnej dobe, dni, hodine, počasí a podobne. Sú to biorytmy, a sú zakódované v každej jednej bunke nášho organizmu. Vďaka biorytmom sa ráno zobudíme a večer zaspíme, ráno máme vyšší tlak a po obede sme zas trošku viac unavení. Majú svoj význam, hoci ho často nevidíme alebo mu nerozumieme. Podobne je to aj s telesnou teplotou. Organizmus si ju prispôsobuje podľa situácie. Najnižšiu teplotu by sme si mohli namerať o 3. hodine ráno a najvyššiu zas o 18. hodine večer.

 

   

 

Vnútorná teplota ľudí (tzv. teplota jadra) je konštantná aj keď sa mení teplota okolia. Meniť sa však môže vonkajšia teplota kože, rúk či nôh. Takáto rovnováha v organizme je zabezpečená prostredníctvom termoregulácie, čo je udržiavanie rovnováhy v prijme a výdaji tepla. Mierne výkyvy teploty môžu byť spôsobené telesnou prácou, metabolizmom, hormonálnou činnosťou ale aj stresom.  

 

V určitých prípadoch však organizmus zvyšuje vnútornú teplotu nad priemerné hodnoty, pripadne vzniká horúčka (teplota nad 38 °C). Príčiny môžu byť rôzne – infekcie, zápaly, úpal, prerezávanie zúbkov u dojčiat, zápal pľúc, mononukleóza, reakcia na cudzie proteíny pri očkovaní, alergie a autoimunitné reakcie, metabolické ochorenia a iné. Môže sa objaviť aj ako dôsledok užívania rôznych liekov – niektoré druhy antibiotík, antidepresíva, lieky na liečbu vysokého krvného tlaku a mnohé ďalšie. U niektorých ľudí, ale aj detí, sa môže objaviť zvýšená teplota alebo horúčka ako reakcia na akútne alebo chronické psychické napätie.

 

Zvýšenie telesnej teploty je prirodzený spôsob ako organizmus bojuje proti chorobe, mikroorganizmom, zápalom ale aj stresu. Aktivuje imunitný systém, ktorý pomáha bojovať proti infekcii, odstraňovať zápal a poškodené tkanivá či bunky. Vyššia teplota v organizme zhoršuje podmienky pre rast a množenie sa vírusov, baktérií, plesní, parazitov.

Vyššou teplotou v organizme sa zabezpečí aj zvýšená výživa pre bunky. Naše zdravie je závislé na správnej funkcii miliónov buniek tvoriacich naše telo. Na to, aby mohli bunky správne fungovať, tvoriť a udržať bioenergiu, potrebujú dostatočný prísun živín. Zvýšená teplota a horúčka je z tohto pohľadu dôležitý spôsob, ako organizmus zvyšuje svoje šance na prežitie.

Príliš skoré znižovanie teploty liekmi teda vôbec nepomáha liečiť ochorenie. Tento prirodzený liečebný proces je vhodné skôr podporiť prírodnými látkami, ktoré pomáhajú regenerovať. Chemické látky problém zvyčajne len zamaskujú a umožnia infekcii dlhodobo oslabovať organizmus.

 

Vysoká teplota a horúčka sú vyvolané exogénnymi alebo endogénnymi pyrogénmi, ktoré ovplyvňujú termoregulačné centrum v hypotalame. V hypotalame sa nachádzajú termoreceptory (receptory citlivé na teplo). Takéto receptory sú prítomné aj v koži či v mieche. Ak stúpa teplota nad hodnotu, ktorú máme v organizme nastavenú, zvýši sa prekrvenie kože a vylučovanie potu, aby sa telo ochladilo. 

 

Pri horúčke je termoregulácia nastavená na vyšší teplotný stupeň. Najskôr nastáva svalový tras, aby sa organizmus zahrial, neskôr potenie, aby sa ochladil. Náchylnejšie na horúčky sú dojčatá a malé deti (majú nezrelý imunitný a nervový systém, menšie množstvo podkožného tuku a pod.). Triašku však môže vyvolať aj prudký pokles teploty, najmä vtedy, ak sa podávajú antipyretiká (vo fáze vzostupu teploty), pretože organizmus sa ochladí príliš rýchlo.

 

Tým, že chemické lieky, antipyretiká, umelo znižujú teplotu, umožnia prežitie a usídlenie sa v organizme mikróbom, ktoré by boli inak zvýšenou teplotou odstránené. Navyše, imunitný systém nemá možnosť posilňovať sa, skôr naopak, je oslabovaný. Zvyšuje sa možnosť vzniku ďalšej infekcie, ktorá môže pretrvávať oveľa dlhšie, prípadne sa častejšie opakovať, dochádza k pomalšej regenerácii, vznikajú aj iné ochorenia.

 

Z liekov býva najčastejšie používaný paracetamol (alebo tiež acetaminofén). Je to nesteroidná protizápalová látka používaná na liečbu miernych až stredne silných bolesti a horúčky. Používa sa u malých detí, starých ľudí aj dospelých. Jeho používanie je však spájané so vznikom astmy, ekzémov, neurologických problémov, ADHD, autizmu a mnohých ďalších ochorení. Ďalšou látkou je ibuprofén, tiež patriaci do skupiny nesteroidných protizápalových látok. Tieto lieky zvyšujú riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, vzniku infarktu a mŕtvice. Kyselina acetylsalicylová je pre deti úplne zakázaná, pretože sa spája so vznikom Reyovho syndrómu -  spôsobuje poškodenie obličiek, pečene a mozgu. Neodporúča sa ani tehotným ženám, ženám plánujúcim tehotenstvo či starým ľuďom.

 

 

 

 

 

* V prípade horúčky a zvýšenej teploty je nutnosťou piť dostatočné množstvo vody, pretože vyššia teplota znamená aj znižovanie hydratácie organizmu. Nedostatok vody v organizme znemožňuje znižovanie teploty. Na dehydratáciu je potrebné dať pozor predovšetkým u dojčiat a malých detí.

 

* Dôležité je oddychovať, aby mal organizmus čas zregenerovať sa a využiť sily na boj s infekciou.

 

* Použiť voľné vzdušné oblečenie, aby sa mohol organizmus potiť a teplo aby mohlo byť odvádzané sálaním.

 

* Znížiť množstvo jedla, hlavne vylúčiť to, ktoré zaťažuje organizmus a je ťažko stráviteľné, podporiť detoxikáciu a regeneráciu organizmu.

 

* Kuracia polievka pomáha doplniť živiny a zároveň obsahuje menej železa, ktoré potrebujú niektoré mikróby aby sa rozmnožovali a prežili.

 

* Vhodné sú čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, čaj a šťava z malín, ríbezlí a jahôd, ale aj z malinových, ríbezľových a jahodových listov a bylinkové čaje.

 

* Horúčku pomôžu znížiť aj mokré ponožky, teplý alebo vlažný kúpeľ (nie studená voda, inak by sa organizmus ešte viac prehrieval).

 

* Citróny a citrónová šťava, octový obklad. Citróny majú chladiaci, protizápalový aj antibakteriálny účinok. Môžu sa používať vnútorne, vtedy podporujú potenie, pomáhajú odstraňovať z organizmu toxické látky, pôsobia proti kŕčom, podporujú obranyschopnosť a posilňujú trávenie, pečeň a slezinu. Použitím zvonku, na koži rozširujú cievy a tým pomáhajú znižovať teplotu alebo horúčku.  

 

* Vhodné je do organizmu doplniť probiotiká. Pomáhajú udržiavať zdravú črevnú flóru, čo je základ pre imunitný systém. Črevné baktérie pomáhajú eliminovať z organizmu patogény, podieľajú sa na vstrebávaní a spracovávaní živín, pomáhajú tvoriť niektoré vitamíny a iné potrebné látky. Užívajú sa aj po vyzdravení.  

 

* Ponatieranie celého tela olivovým olejom, ktorý necháme pôsobiť niekoľko hodín.

 

U deti do 3 mesiacov je nutné vždy navštíviť lekára, tak isto, ak teplota pretrváva viac ako 3 dni, ak teplota stúpne na 40°C, ak dieťa prestane piť tekutiny alebo prestane močiť alebo vtedy, ak sa v súvislosti s teplotou mení správanie dieťaťa, ak sa objavia príznaky citlivosti na svetlo, stuhnutá šija, apatia.  

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

 

 

Tip na posilnenie imunity: Imune Vitality s obsahom beta-glukánov a liečivých húb

 

 

Energia byliniek pomôže liečiť horúčku a harmonizovať dušu aj telo

Bioenergia a biostabilita buniek a chronický nedostatok živín

Bylinky, koreniny a potraviny s antibiotickým pôsobením

Črevný mikrosvet a jeho kľúčový význam pre život

<

počítadlo.abz.cz