Mystická borovica a borovicový esenciálny olej

Borovica lesná (Pinus sylvestris)

 

 

Mám rada les, stromy a zvlášť ihličnany a borovice. Liečivú vôňu ich ihličia aj živice. Medzi dlaňami rozotriem trochu ihličia z borovice a vdýchnem tú liečivú vôňu, ktorá preniká až k bunkám a ešte ďalej, až pocítim jemný pohyb energie v celom tele.  

  

 

Milí priatelia! Viem, že väčšina z vás, čo navštevujete tieto stránky, vnímate svet viacrozmerne. Nielen fyzicky, ale aj z pohľadu jemných energií a vibrácií. Majte však na pamäti, že nielen v duchovnej oblasti sa deje veľa veci, ale aj naša fyzická stránka dostáva riadne zabrať. Preto by sme mali svojmu telu venovať dostatočnú lásku a pozornosť, aby sme zvládli všetky tie úžasné vibrácie. Niekto prostredníctvom stravy, cvičením, bylinkami či energiou stromov a esenciálnymi olejmi. Začítajte sa a nechajte sa inšpirovať.

 

 

Pre inšpiráciu otváram fľaštičku s borovicovým esenciálnym olejom, nakvapkám pár kvapiek do aromalampy a nechám v priestore rozvinúť jej vôňu. Borovica je magický, vždyzelený strom. Jej vôňa sa často používala pri rôznych obradoch na energetické aj fyzické čistenie priestoru, či v starovekých liečivých kúpeľoch. Je symbolom dlhovekosti a nesmrteľnosti. Úctu k nej mali mnohé vyspelé civilizácie. Okrem používania jej vône sa zbierajú aj mladé výhonky kvôli obsahu vitamínu C do jarných šalátov a na odvar. Použiteľné sú aj semená či ihlice.

 

 

Melanie Beckler hovorí, že stromy rezonujú s pocitom bezpečnosti, stability a istoty. Sú pevne ukotvené v zemi a sú to úžasní učitelia. Pomáhajú čistiť a vyrovnávať našu energiu, sú nádobami posvätnej zemskej energie, spirituality a uzdravenia. Zdieľam s ňou tento pocit. Pre mňa predstavujú úžasný zdroj vibrácií, vyrovnania energie, vône na bunkovej aj éterickej úrovni. Skúste ich niekedy objať, oprite sa chrbtom, zahľaďte sa do ich koruny, počúvajte šum lístia, či priložte na strom svoje dlane, a vnímajte, ako vaša energia splynie s energiou stromu. Počúvajte svoju intuíciu. Budete prekvapení, aký pocit elánu, vyrovnanosti a pokoja vo vás zanechajú. Pocit harmónie si prinesiete so sebou domov, a pripomenúť si ho môžete trebárs aj prinesenou živicou, ktorá prekypuje úžasnou silo, či esenciálnym olejom z borovice lesnej (Pinus sylvestris).  

 

 

Fyziologická úroveň pôsobenia borovicového esenciálneho oleja

Z fyziologického pohľadu je borovicový esenciálny olej skvelým prírodným prostriedkom proti rôznym infekciám, chrípke, prechladnutiu a bronchitíde, kašľu (aj fajčiarskemu). Je to jeden z najúčinnejších olejov na čistenie pľúc od hlienov, toxínov a patogénov. Stimuluje cirkuláciu a činnosť lymfy. Pomáha zmierňovať bolesť. Užitočný môže byť aj pre diabetikov vďaka svojmu antidiabetickému účinku. Chemorezistencia a toxicita liekov patria k hlavným príčinám, ktoré obmedzujú úspešnú liečbu agresívnej formy rakoviny prsníka, preto sa hľadajú nové terapeutické prostriedky. Ako perspektívny sa zdá byť aj borovicový esenciálny olej formou doplnkovej terapie.

 

 

Emocionálna úroveň pôsobenia borovicového esenciálneho oleja

V aromaterapii je známy pre svoje čistiace a povzbudzujúce účinky. Borovicový esenciálny olej totiž účinne posilňuje myseľ aj telo. Pomáha uvoľniť strach, únavu a negatívne emócie. Odporúča sa pre ľudí mentálne aj fyzicky vyčerpaných, či starších, na zvýšenie elánu a životnej sily. Mnohé účinky má spoločné s eukalyptovým esenciálnym olejom alebo aj s tymianovým olejom. Podobne ako tieto oleje, posilňuje imunitný systém. Možno práve tým, že pomáha transformovať negatívne emócie a myšlienky a transformovať strach.

Akým spôsobom? Myseľ a imunita sú navzájom veľmi úzko prepojené. Myšlienkami a emóciami dávame signál imunitným bunkám na určitú aktivitu. Príliš veľa stresu však spôsobí, že imunitný systém nevykonáva aktivitu potrebnú na obranu nášho tela a začína uvoľňovať stresové hormóny. Borovicový esenciálny olej upokojí myseľ, pomôže prijať a spracovať emócie a harmonizuje. Tým nedochádza k prílišnému uvoľňovaniu stresových hormónov a imunitný systém nás bezproblémovo chráni.

 

 

 

Terapeutické účinky esenciálneho oleja:

* Čistí vzduch.

* Posilňuje imunitný systém.

* Podporuje činnosť nadobličiek.

* Bojuje proti plesniam, vírusom, baktériám.

* Zmierňuje zápaly, pomáha liečiť infekcie dutín, pomáha odstraňovať hlieny.

* Pomáha liečiť kožné ochorenia (ekzém, psoriáza, svrbenie, zápaly, vredy).

* Aplikáciou na pokožku pomáha predchádzať starnutiu, zmierňuje vrásky a ochabnutú pokožku.

* Má výrazný antioxidačný účinok.

* Čistí a lieči črevný systém.

* Má diuretický účinok pomáha z organizmu vylučovať kyselinu močovú aj nadbytok solí, toxíny. Podporuje činnosť obličiek.

* Pomáha vylučovať toxíny pri otrave potravinami.

* Má analgetické aj protizápalové účinky, ktoré pomáhajú liečiť bolesť kĺbov, reumatické bolesti, artritídu, športové zranenia.

* Pomáha zmierňovať psychický stres, emočnú vyčerpanosť, únavu, vyčerpanie, úzkosť.

* Vhodná doplnková terapia pri nervových ochorenia.

* Posilňuje pamäť a koncentráciu.

* Je užitočný pri liečbe respiračného systému, pomáha skvapalňovať a odstraňovať z organizmu hlieny, podporuje vykašliavanie, bojuje proti vírusom, baktériám a plesniam, má protizápalový účinok, pomáha odstraňovať nahromadené toxíny.

* Pomáha zmierňovať zápal žlčníka a tvorbu žlčových kameňov.

* Lieči zapálenú pokožku, vyrovnáva prílišné premasťovanie.

 

 

Ako použiť borovicový esenciálny olej:

Esenciálny olej je vhodné použiť ako súčasť masážnych olejov na očistenie pokožky, posilnenie psychiky, uvoľnenie mysle, proti nespavosti. V liečivých mastiach na zmiernenie bolesti kĺbov, svalov, reumy, artritídy. Môže sa použiť ako podporný prostriedok na liečbu vredov, zápalov a poranení pokožky. Relaxačne pôsobí aj pár kvapiek esenciálneho oleja v liečivom kúpeli.

 

 

Pár kvapiek rozptýlených v miestnosti prečisti nielen vzduch, ale pôsobí na človeka harmonizačne. Nakvapkajte pár kvapiek na vreckovku a inhalujte čím podporíte nielen funkciu pľúc, ale aj ostatné systémy. Esenciálny olej z borovice lesnej (nie syntetická či polosyntetická náhrada) je netoxický a patrí k najbezpečnejším olejom. V období chrípok a zvýšeného výskytu vírusov môžeme pravidelne inhalovať pár kvapiek borovicového esenciálneho oleja v aromalampe. Ak to nebudeme preháňať s množstvom, prinesie inhalácia úľavu a prospech aj deťom alebo astmatikom.

 

 

Topickou aplikáciou na pokožku sa olej rýchlo odparuje, preto je vhodné zmiešať ho s nosným olejom (napríklad olivovým, sezamovým, jojobovým, mandľovým, makovým), čím sa ľahšie vstrebáva cez pokožku do organizmu. 

 

 

Dá sa použiť aj vo forme výživového doplnku. Upozornenie: Vnútorné použitie môže podráždiť obličky, u hypertonikov môže zvýšiť tlak krvi, preto by bola vhodná konzultácia.

 

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

 

Bylinky – adaptogény pomáhajú liečiť stres a jeho následky

Esenciálne oleje pomôžu v prevencii a liečbe rakoviny

Eukalyptový esenciálny olej – pomôže s imunitou aj duševnou vyčerpanosťou

Herpes: Bylinky, prírodné liečivá a esenciálne oleje

Miešali sme esenciálne oleje na unavené a opuchnuté nohy

Prírodný repelent z esenciálnych olejov

Tymianový olej – vynikajúci prírodný čistič a jeden z najsilnejších prírodných antibiotík

 

 

<

počítadlo.abz.cz