Esenciálne oleje pomôžu v prevencii a liečbe rakoviny

 

Aromaterapia patrí k mojim najobľúbenejším prírodným terapiám. Aromaterapia však v mojom vnímaní nepredstavuje len používanie esenciálnych olejov, ale aj vychutnávanie si vône rozkvitnutej záhrady, vôňa lipy šíriaca sa okolím, vnímanie vône čaju z medovky, vôňa tymianu v jedle, vôňa lesa či lúky po daždi. Je to vnímanie čistej prírody zmyslami a pocítenie jej sily, sviežosti, pokoja a harmónie, ktorá sa v nás odráža.

 

 

 

Vôňa a bioenergia rastlín dokáže jemným spôsobom pohladiť a upokojiť dušu, pomôže spracovať a vyrovnať sa s potlačenými či príliš dlho trvajúcimi emóciami, a následne naštartuje proces uzdravovania celého organizmu aj na fyzickej úrovni. Rastlinné esencie ukrývajúce v sebe energiu slnka a silu zeme, vetra a vody, tak pomáhajú obnovovať harmóniu a tok energie v organizme.

 

Vzácne esenciálne oleje boli využívané na liečbu a udržanie zdravia tela, mysle a ducha už v dávnych dobách takými vyspelými civilizáciami, ako boli napríklad Sumeri, Egypťania či Číňania. Drahé oleje pochádzajú z koreňov, listov, kvetov, kôry, semien či plodov rastlín. Sú ľahké a prchavé, rýchlo sa uvoľňujú do ovzdušia a ľahlo prenikajú cez pokožku, pľúca a sliznice do organizmu (krv, mozog), kde ovplyvňujú nervový, a následne hormonálny, imunitný aj tráviaci systém. Terapeuticky pôsobia na respiračný, obehový a lymfatický systém, ovplyvňujú činnosť vnútorných orgánov, ovplyvňujú kožu, zmierňujú bolesť svalov a šliach, podporujú regeneráciu tkanív. Známe je ich pôsobenie proti baktériám, vírusom a plesniam, a to ako vo vonkajšom  prostredí, tak aj vo vnútri organizmu. Pomáhajú zmierňovať bolesť aj zápal. Upokojujú a zmierňujú nervové napätie, nervozitu, vyčerpanosť, úzkosť, strach, ale aj hnev či smútok.

 

Rakovina je ochorenie celého organizmu, na fyzickej, psychickej aj duchovnej úrovni. Množstvo toxínov a jedovatých látok nahromadených v krvi a tkanivách, ktoré nie sú vylučované z organizmu, nesprávna výživa a nesprávny životný štýl. Dôsledkom sú degenerované bunky, ktoré sa vymkli spod kontroly a ovplyvňujú negatívne celý organizmus. Bunky, ktoré nesvietia žiarivou energiou života.

Jedy a disharmónia sú aj v mysli – hnev, zlosť, neodpustenie, pocit krivdy, negatívne myslenie, ľútosť. Časté je odlúčenie sa od Boha a obviňovanie ho za dôsledky vlastného správania sa a konania. Choroba je v mnohých prípadoch potom cestou, ako sa vrátiť späť. Naše myslenie a správanie tvorí základňu pre vznik a vývoj ochorenia, viac si môžete prečítať v článku Rozvoj rakovinových buniek je úplné zlyhanie prírodných zákonov. Na vyliečenie je potrebná zmena v myslení, správaní, v životnom štýle. Potrebné je detoxikovať a posilniť organizmus na fyzickej úrovni, takým spôsobom, ktorý organizmus neoslabuje ešte viac, ale ktorý podporí jeho samouzdravovaciu schopnosť a vyživí jednotlivé bunky.

 

Môžu to byť rôzne bylinky (benedikt, nechtík, púpava, žihľava), oleje (ľanový, konopný), vitamíny (A, C, D), zmena stravy, chlorofyl a zeleninové šťavy, probiotiká a pod. Pomôcť môžu aj esenciálne oleje harmonizovaním psychickej, duchovnej aj fyzickej úrovne.

 

Prchavé éterické oleje ovplyvňujú v nose receptory, a vysielajú informácie cez nervový systém do limbického systému, je to časť mozgu, ktorá riadi správanie a emócie. Inhalovanie esenciálnych olejov môže znížiť aktivitu sympatikového nervového systému, ktorý aktivuje organizmus na boj alebo útek. Samozrejme, že táto aktivita je potrebná na prežitie. Problém nastáva vtedy, ak je systém aktivovaný stále. Opakom sympatikového systému je parasympatikový systém, ktorý znemená zotavovanie a upratovanie a teda detoxikáciu organizmu. Ak sme teda stále pripravení na boj, vylučovanie toxínov je nedostatočné a začínajú vznikať problémy.

 

 

  

Niektoré esenciálne oleje majú protinádorový účinok, inhibujú rast poškodených buniek a indukujú apoptózu. Dnes už nikoho neprekvapí, že veľký podiel na tom, či bude liečba účinná, má psychika a duševný stav, viera v uzdravenie, pocit pokoja a vyrovnanosti. Vhodne zvolený esenciálny olej dokáže pomôcť na fyzickej aj psychickej úrovni a podporiť liečbu.

Na fyzickej úrovni sa protinádorová aktivita esenciálnych olejov spája s antioxidačným a protizápalovým pôsobením. Keďže esenciálne oleje obsahujú viaceré bioaktívne zložky (flavonoidy, terpenoidy, saponíny, apigenín, bisabol, geraniol, azulén, eugenol, karvakrol), mechanizmov účinku bude viac. Oxidačný stres a zápal môžu viesť k premene zdravej bunky na rakovinovú a následne k rozvoju rakoviny. Reaktívne formy kyslíka poškodzujú DNA v bunkách (genetická informácia), zvyšujú rýchlosť mutácie v bunkách s potenciálom nekontrolovateľného delenia sa, negatívne ovplyvňujú signálne dráhy v bunkách. Takto poškodená bunka má už len malý krôčik k tomu, aby sa stala kancerogénnou.

Esenciálne oleje môžu pozitívne ovplyvňovať komunikáciu medzi bunkami, bunkový cyklus, rast a delenie, apoptózu. Pomáhajú liečiť chronický zápal, ktorý prispieva k vzniku rakoviny. Niektoré esenciálne oleje pomáhajú zvyšovať expresiu a reguláciu detoxikačných enzýmov v pečeni a tak podporujú detoxikačné mechanizmy v pečeni, čo je v prípade takéhoto ochorenia veľmi dôležité; menia membránový potenciál karcinogénnych buniek a mitochondrií (tie slúžia ako energetické centrá bunky); inhibujú angiogenézu, modifikujú tumor-indukujúce gény.  

Účinok esenciálnych olejov bol sledovaný v súvislosti s rakovinou kože, melanómom, prsníka, hrubého čreva, prostaty, leukémie, pankreasu, kostí, obličiek, glioblastómu, vaječníkov, maternice a kŕčka maternice, pečene, ústnej dutiny, pľúc.    

Na úrovni psychiky pomôžu esenciálne oleje vyrovnať sa s nespracovanými ťaživými pocitmi, ktoré nevieme uvoľniť, pomôžu spracovať a prijať niektoré životné situácie, pomôžu zmeniť pohľad na svet, na život, okolie aj seba, pomôžu odpustiť, pohladia na duši aj na tele, očistia a osviežia myseľ, pomôžu duchovne rásť, navodia pocit spokojnosti, vyrovnanosti a harmónie. Pomôžu pochopiť, čo ostalo nepochopené,  

Éterické oleje môžu byť použité rôznymi spôsobmi. Jemná masáž, kúpeľ, difuzér, aromalampa, obklad, masť, kloktadlo, inhalácia, niektoré je možné v zriedenej forme užívať aj vnútorne. Aromaterapia pre ľudí trpiacimi rakovinou pomáha vyrovnať sa so stresom, chronickou bolesťou, depresiou a nevoľnosťou, ale tiež infekciami, zápalmi, prechladnutím a pritom neoslabuje ešte viac imunitný systém aj celý organizmus.

Výber vhodných esenciálnych olejov by mal zohľadňovať individuálne potreby klienta a jeho emočný stav, ktorý je pravdepodobnou príčinou nerovnováhy. Vyberať môžeme na základe známeho účinku, ale vhodnejšie by bolo použiť intuíciu a riadiť sa vlastnými pocitmi pri vnímaní vône.      

 

 

                                                                           

 

 

Harmanček patrí k najvýznamnejším liečivým bylinkám vo fytoterapii. Obsahuje mnohé bioaktívne zložky, napríklad flavonoidy,  Má protizápalové a analgetické účinky, podporuje činnosť pečene a tráviacich orgánov, pomáha zmierňovať zápchu a kŕče. Esenciálny olej zmierňuje úzkosť a napätie, hnev aj podráždenosť, upokojuje, pôsobí antidepresívne a na organizmus celkovo uvoľňujúco a tonizujúco. Vo forme obkladov a masáží pomáha zmierniť bolesť svalov a šliach. Pomáha liečiť pokožku a podporuje hojenie rán.

Levanduľa pomáha upokojiť myseľ a zmierniť agresivitu, hnev a podráždenosť. Jej liečivé účinky oceníte v prípade stresu a nespavosti, depresie a úzkosti. Oceníte ju aj v prípade, ak vás trápia emócie a pocity, ktoré neviete dostať von, pomáha liečiť srdce. Vo forme obkladov a masáži pomôže zmierniť svrbenie kože, bolesť hlavy, pomôže liečiť poškodené tkanivá, rany a popáleniny.   

Eukalyptus má schopnosť stimulovať imunitný systém oslabený chemoterapiou, infekciami či inými ochoreniami. Pomáha s vyčerpanosťou na fyzickej aj psychickej úrovni, pomáha obnoviť životnú silu a pozitívne myslenie, upokojuje a harmonizuje telo aj dušu. Zmierňuje bolesť, neuralgiu, zápal. Eukalyptový esenciálny olej – pomôže s imunitou aj duševnou vyčerpanosťou

Tymian obsahuje karvakrol, ktorý pomáha znižovať zápal a indukuje bunkovú apoptózu, teda kontrolované zneškodnenie poškodenej bunky. Pomáha zmierňovať bolesť, podporuje hojenie rán, má antioxidačný, antibakeriálny účinok. Pôsobí proti melanchólii, úzkosti, stresu a depresii Tymianový olej – vynikajúci prírodný čistič a jeden z najsilnejších prírodných antibiotík

Kadidlo je známe predovšetkým svojim protizápalovým účinkom a posilňovaním imunitného systému. Bojuje proti infekciám, pomáha liečiť pokožku a rany. Potláča šírenie rakovinových buniek. Podľa niektorých vedcov zmierňuje opuch mozgu po radiačnej liečbe, dokonca významnejšie ako steroidy. Na psychickej úrovni zmierňuje úzkosť, vyčerpanosť a neurózu. Pomôže upokojiť myseľ. Vdychovanie kadidlového esenciálneho oleja vo vás vyvolá optimizmus, vnútorné uvoľnenie a ukľudnenie mysle.  

Grapefruit pomáha čistiť organizmus, krv aj lymfu. Pomáha s infekciou a zápalmi, afty, opar, infekcie v ústach, plesne. Jeho svieža citrusová vôňa pomáha liečiť pocity sklamania, hnevu a frustrácie, napätia a smútku. Navodí pocit sviežosti, svetla a energie.

Medovka posilňuje životnú energiu a harmonizuje myseľ. Pomáha liečiť zápal, má antibakteriálne a protivírusové účinky, regeneruje organizmus.

 

Z ďalší esenciálnych olejov môžeme spomenúť mätu piepornú, ktorá zmierňuje svrbenie, má protizápalový účinok, bojuje proti infekcii. Borovica má protizápalový a antiseptický účinok, zmierňuje únavu a nervové vypätie. Určite poznáte vôňu ihličia v lese a jeho očistný a osviežujúci účinok na pľúca a dýchací systém. Kyslík a energia sa tak dostanú ku každej bunke v organizme a vylúčia sa nepotrebné toxíny. Rozmarín, starodávna posvätná bylinka pomáha aj v dnešnej dobe zmierňovať bolesť, bojovať s infekciou, posilňuje nervový systém, zmierňuje únavu, pomáha odstrániť apatiu a depresiu, posilňuje na psychickej aj fyzickej úrovni. Relaxačne pôsobí jazmín, ruža, šalvia, bergamot, neroli, santalové drevo, ylang-ylang, vanilka.  

 

Tento príspevok má byť inšpiráciou a motiváciou pre všetkých tých, ktorí hľadajú pomoc v prírode. Esenciálne oleje majú mnohé liečivé účinky, avšak je potrebná značná dávka trpezlivosti, kým sa ich účinok naplno prejaví. Preto želám všetkým bojovníkom veľa trpezlivosti a síl zmeniť všetko, čo je potrebné, a čo povedie k uzdraveniu. A hlavne, nezabúdajme, že uzdravenie spočíva v pochopení. V tom nám môžu byť nápomocné silice so svojou slnečnou pozitívnou energiou. 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

Prírodné karotenoidy - účinná pomoc v liečbe a prevencii rakoviny 

Rozvoj rakovinových buniek je úplné zlyhanie prírodných zákonov 

Tymianový olej – vynikajúci prírodný čistič a jeden z najsilnejších prírodných antibiotík 

Skrytá krása vitamínu radosti a spokojnosti – vitamínu C 

Bylinky – adaptogény pomáhajú liečiť stres a jeho následky 

Celostná terapia – neochorie len telo, ale chorý je celý človek 

Eukalyptový esenciálny olej – pomôže s imunitou aj duševnou vyčerpanosťou 

Nechtík lekársky - veľkolepý prírodný liečiteľ 

Nepodceňujme silu prírody v prevencii a liečbe rakoviny 

<

počítadlo.abz.cz