Nedostatok vody ovplyvňuje činnosť mozgu

Voda tvorí približne 50 – 70 % hmotnosti ľudského tela. Je nevyhnutná pre každodenné fungovanie tela, hrá kľúčovú úlohu v metabolizme, udržiavaní rovnováhy elektrolytov, transportu živín, zabezpečuje lubrikáciu kĺbov a orgánov, rôznych buniek a tkanív.
Deficit vody v tele (dehydratácia) môže viesť k vážnym problémom v tele, ako aj negatívnemu ovplyvneniu mozgu a kognitívnych funkcií.
Telo vylúči denne približne 2550 ml. To zahŕňa približne 300 ml straty vody dýchaním (u dospelých so sedavým zamestnaním), nepostrehnuteľné straty vody napr. potením 450 ml/deň, močenie približne 1600 ml/deň a stratu vody stolicou približne 200 ml/deň.
Cvičenie, vlhkosť, teplo, slnečné žiarenie a zdravotné podmienky môžu výrazne zvýšiť celkový objem vody (na približne 3100 ml +/deň). Stratu vody je preto potrebné kompenzovať príjmom vody vo forme vody (okolo 2 l alebo 8 šálok denne), iných nápojov a jedla.
Keď strata vody nahradí príjem, objem krvi sa zníži a osmolarita plazmy sa zvýši. Keď sa objem krvi zníži, spôsobuje to hypotenziu (zníženie krvného tlaku) a prostredníctvom systému renín-angiotenzín-II vedie k zníženiu výdaja moču, aby sa šetrila voda. Vedie tiež k stimulácii smädu baroreceptormi uvoľňujúcimi AVP (aquaporíny). Keď sa spotrebúva tekutina, sekrécia AVP sa znižuje, čím sa znižuje smäd.
Viac o aquaporínoch sa dočítate tu: https://naturterapy.sk/aquaporiny-a-infekcne-ochorenia/ https://naturterapy.sk/aquaporiny-a-infekcne-ochorenia/
Mozog v porovnaní so zvyškom tela obsahuje viac vodnej hmoty, približne 75% všetkej mozgovej hmoty tvorí voda. Voda je potrebná pre správnu funkciu neurónov a kognitívne funkcie.
Kognitívne funkcie sa znižujú aj pri miernej strate vody – už okolo 2 % telesnej vody, hoci to môže byť ovplyvnené individuálnymi rozdielmi týkajúcimi sa úrovne kondície a tolerancie dehydratácie.
Medzi zhoršené kognitívne funkcie patrí horšia koncentrácia, predĺženie reakčného času, problémy s krátkodobou pamäťou a negatívne zmeny nálady.
Takáto mierna strata vody z tela môže nastať jednoducho v dôsledku rutinných každodenných činností, najmä u dospelých, ktorí konzumujú len okolo 1 l vody (alebo 4 šálky) denne.
Medzi ďalšie fyziologické príznaky miernej dehydratácie patrí točenie hlavy, závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť a únava. Mnohé každodenné bolesti hlavy možno pripísať miernej dehydratácii. Tieto faktory teda môžu hrať úlohu pri zníženej kognitívnej funkcii pri dehydratácii.
Na miernu dehydratáciu sú citlivejšie ženy ako muži. V experimentálnej štúdií boli výrazne ovplyvnené únavou, väčšími bolesťami hlavy a ťažkosťami s koncentráciou práve ženy, zatiaľ čo muži netrpeli takýmito nepriaznivými účinkami. https://www.news-medical.net/health/Levels-of-Hydration-and-Cognitive-Function.aspx
Zabezpečiť primeraný príjem tekutín a zabrániť dehydratácii je obzvlášť dôležité pre starších ľudí, ktorí sú viac ohrození poruchou kognitívnych funkcii. Lepšia hydratácia, ako v prípade mladších zdravších dospelých, je spojená s pozitívnymi účinkami na kogníciu.
Toto sa týka aj deti. Tie podávajú lepší výkon, keď sú hydratované, a horšie, keď sú dehydrované. To má obrovské dôsledky na učenie a správanie v školách a naznačuje, že udržiavanie hydratácie je kľúčom k zaisteniu optimálneho učenia a pozornosti – okrem nálady a správania.
###
Optimálna hydratácia je dôležitá pre všetkých bez rozdielu veku a ročného obdobia. Okrem čistej neperlivej vody môžeme použiť zriedenie čerstvo vytlačené šťavy, vodu s citrónom, bylinkové čaje na studeno aj teplo, bylinkové sirupy či rôzne ľahké polievky.
Viac o citrónovej vode sa dočítate tu: