Prevencia ochorení pečene a podpora jej činnosti
Za grafické spracovanie rizikových faktorov pečene ďakujeme Viktórii Kúšikovej a Táni Tepličkovej
Milí priatelia, Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom chorôb pečene, pričom príčinou nie je vždy len alkohol, ale aj metabolické ochorenia, obezita, diabetes, vírusové ochorenia, nevhodné lieky, nadmerná spotreba a kombinácia liekov. Závažným a dnes už najčastejším ochorením pečene sa stáva metabolicky asociovaná steatotická choroba pečene (MASLD). Preto sa tejto problematike v rámci prevencie budeme venovať častejšie. Ak vás táto téma zaujíma, navštívte našu stránku www.naturterapy.sk prípadne fcb. skupinu https://www.facebook.com/share/Tdjc7NAsDvNZHAJA
Funkcia pečene v organizme
Pečeň je jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele. Plní mnoho funkcii – podieľa sa na tvorbe energie, filtruje krv, je nevyhnutná pre správne trávenie a vstrebávanie živín, produkuje a uvoľňuje žlč, pomáha bojovať proti infekcii, metabolizuje hormóny, uchováva vitamíny, minerály, enzýmy.
Zdravá pečeň je rozhodujúca pre odstraňovanie toxínov a odpadu z krvného obehu. Keď je pečeň poškodená a nie je schopná správne fungovať, toxíny sa môžu hromadiť a spôsobiť, že sme extrémne zraniteľní voči chorobám. Zabezpečenie jej zdravia je kľúčové, pretože ak dôjde k ohrozeniu pečene a nebude môcť optimálne fungovať, môže to mať vážne následky na celkové zdravie.
Ako podporiť činnosť pečene
Pečeň potrebuje pre správnu činnosť mnohé vitamíny (A, B, E, D), minerály (horčík, zinok), aminokyseliny, bioaktívne látky (flavonoidy, kurkumín), makronutrienty. Jej činnosť môžeme podporiť aj vhodnými potravinami. Existuje aj mnoho byliniek posilňujú ich funkcie pečene
Viac o potravinách a makronutrientov podporujúcich pečeň tu:
Rizikové faktory a štádia vzniku ochorenia pečene
Ochorenie pečene sa nevyvinie cez noc. Postupuje rôznymi štádiami, počnúc zápalom vyvolaným faktormi, ako je napríklad nevhodné množstvo alkoholu, cukru alebo toxíny. Tento zápal môže viesť k stukovateniu pečene, kde sa tuk hromadí v pečeni. Ak sa to nekontroluje, môže to viesť k fibróze pečene, kde pokračujúce poškodenie vedie k zjazveniu. Medzi najťažšie štádiá patrí cirhóza, pri ktorej odumierajú pečeňové bunky a nakoniec rakovina pečene.
Včasné zachytenie ochorenia pečene a zmena životného štýlu môže niekedy zvrátiť poškodenie skôr, ako prejdete týmito štádiami.