Alergia z pohľadu prírodnej liečby
Alergia je neprimerane agresívna reakcia imunitného systému na niektoré látky (alergény) – potraviny, peľ, spóry, prach, živočíšne látky a podobne, niektorých bytostí, na ktoré iní takto nereagujú. Senná nádcha alebo alergická nádcha má spojitosť s peľom, spórami, plesňami či prachom. Príznaky sa môžu vyskytovať sezónne, ale môžu pretrvávať aj počas celého roka. K typickým prejavom patrí kýchanie, nádcha, upchatý nos, slzenie, svrbenie očí a nosa, škriabanie v hrdle, bolesť hlavy, podráždenie a nervozita. Toľko charakteristika problému z pohľadu klasickej medicíny.
Z pohľadu prírodnej liečby sa alergická nádcha spája s činnosťou imunitného a tráviaceho systému (funkčnosť čriev aj metabolizmus), nadobličiek, sleziny a pečene. Neliečená a dlhotrvajúca alergia podporuje vznik chronického zápalu, ktorý je veľmi úzko spojený s mnohými vážnymi ochoreniami (srdcovo-cievne, arterioskleróza, vysoký tlak, rakovina), nadmerne vyčerpáva nadobličky aj celý organizmus, môže byť príčinou astmatických záchvatov.
Prírodná liečba alergií môže byť rovnako účinná a v niektorých prípadoch aj efektívnejšia ako liečba chemickými prostriedkami. Ak chceme len zmierniť príznaky, tak by liečba mala začať približne dva až tri mesiace pred začiatkom sezóny. Ak sa chceme alergie zbaviť, tak je liečba dlhodobejšia. Príznaky ochorenia pomáha znižovať a zdravie posilňovať aj zdravá strava a zdravý životný štýl. Základný pilier by mala tvoriť pestrá strava s vysokým podielom zeleniny (odporúčam predovšetkým tú s obsahom karotenoidov a chlorofylu), ovocia, celozrnné potraviny, vláknina a čistá voda. Vyhýbajte sa konzumácií cukru, mlieka a mliečnych výrobkov, polotovarov, kofeínovým nápojom, káve, lepku, rôznym dochucovadlám, farbivám a zvýrazňovačom chutí a mäsu, aby nebol imunitný systém zbytočne ešte viac zaťažovaný. Je potrebné prečistiť a zregenerovať postupne celý organizmus. Prečistiť organizmus od plesní a kvasiniek. Prečistiť a zregenerovať pečeň. Absolvovať protizápalovú kúru (napríklad užívaním ľanového oleja – Budwigovej kúra).
Veľmi dôležité je piť veľa vody v priebehu dňa, aby sa telo zbavovalo toxínov. Dehydratácia zosilňuje účinok histamínu a organizmus je naň viac citlivý, pretože je zaťažený navyše aj toxínmi, ktoré sa z organizmu nevylučujú. Voda zároveň pomáha udržiavať sliznice vlhké a pomáha zrieďovať hlien.
Alergia je výsledkom nahromadených nízkych vibrácií. Bunky strácajú svoje vibrácie, chýba im svetlo a láska. Výsledkom je, že nedokážu správne fungovať, prijímať živiny a premieňať ich na signály, vylučovať odpadové látky, kontrolovať bunkový cyklus, rast, rozmnožovanie. Alergické prejavy môžu byť výsledkom odporu voči okoliu a voči prostrediu okolo seba, a nahromadenej agresivity. Alergie súvisia aj so vzďaľovaním sa od prírody. Prejavuje sa to napríklad tým, že nerešpektujeme biorytmy, nerešpektujeme všetky formy života, nevážime si jeden druhého a nemáme voči sebe úctu, žijeme v uzavretých priestoroch plných chemických výparov, slnko vidíme často len na obrázku, všade používame príliš veľa chémie.
Zvyšovať vibrácie pomáha čistá voda a slnečné svetlo. Pomôžu však aj bylinky, čerstvé aj vo forme čajov, šťavy, esenciálne oleje, správne dýchanie, meditácia, relaxácia. Ak sa naozaj chcete zbaviť alergie, nepomôže len niečo sezónne užívať. Je potrebné hľadať myšlienky a situácie, ktoré vedú k odporu a k alergii. Ktoré myšlienky a emócie sú v nás natoľko potlačené, že nám to organizmus ukazuje takouto citlivosťou? Čím väčší odpor a agresivita voči niečomu (závažnosť alergických prejavov), tým viac strachu z toho, že je niečo neriešiteľné, alebo že to riešiť nechceme.
Esenciálne oleje pomáhajú čistiť organizmus od hlienov, podporujú detoxikáciu, liečia zápal, opuch, posilňujú imunitný systém, upokojujú. Môžeme ich použiť v zriedenej forme na masáž, na inhaláciu, ako obklady na oblasť obličiek, hrudníka, sleziny či pečene. Esenciálne oleje pomáhajú jemným spôsobom harmonizovať organizmus a naštartovať samouzdravovací proces. Pohladia a upokoja dušu, pomôžu liečiť deštrukčné emócie.
Eukalyptus pomáha zmierňovať zápal, posilňuje imunitný systém, pomáha odstrániť únavu a vyčerpanosť, uľahčuje dýchanie.
Rozmarín má podobný účinok ako eukalyptus, ale je jemnejší a preto je vhodný aj pre deti (od dvoch rokov), posilňuje imunitu, zmierňuje únavu, uľahčuje dýchanie.
Mäta pieporná pôsobí protizápalovo, proti plesniam, uvoľňujúco a detoxikačne, podporuje vykašliavanie, posilňuje činnosť pečene aj trávenia, použiť ju môžeme vo forme čaju aj oleja.
Levanduľa je považovaná za prírodné antihistaminikum, má protizápalový účinok, redukuje podráždenie, hnev a agresivitu, uvoľňuje dýchanie a upokojuje.
Citrón má antibakteriálny účinok, zmierňuje zápal, má silný čistiaci účinok, čistí lymfu, pomáha zrieďovať hlieny, podporuje činnosť imunity, sleziny a pečene.
Adaptogény, bylinky, gemmoterapeutiká
Základ pre liečbu alergií by mali tvoriť adaptogény. Posilňujú, prečisťujú a vyživujú organizmus, posilňujú imunitný systém, posilňujú činnosť nervového systému. Účinok adaptogénnych byliniek sa prejaví až po určitom čase, preto sa užívajú dlhodobo a sú netoxické.
V prípade alergií zohrávajú adaptogény dôležitú úlohu. Podporujú činnosť jednotlivých orgánov a zabraňujú ich nadmernému vyčerpaniu, zmierňujú únavu. Pomáhajú liečiť chronický zápal. Zmierňujú negatívne pôsobenie dlhodobého stresu. To je z časti ich fyziologický účinok na organizmus. Avšak alergia, ako sme už spomínali vyššie, je spojená aj s psychikou. Každá rastlina svojim vibračným účinkom ovplyvňuje inú osobnosť. Niektoré pomáhajú zmierňovať smútok, iné prílišnú agresivitu, iné nevyjadrené emócie a ďalšie prílišnú odlúčenosť od prírody. Adaptogény pomáhajú harmonizovať organizmus komplexne. Použiť môžete rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides), pestrec mariánsky (Silybum marianum), eleuterokok – sibírsky ženšen (Eleutherococcus senticosus), Fo-ti koreň (Polygonum multiflorum), Ashwagandha (Withania somnifera).
Azda najznámejšou bylinkou spojenou s liečbou alergie je žihľava dvojdomá (Urtica dioica). Okrem veľkého množstva iných ochorení (zápal močového mechúra, anémia, rakovina, reuma, dna, cukrovka, artritída, činnosť vaječníkov) a alergie sa vo fytoterapii využíva aj v liečbe bronchiálnej astmy. Žihľava podporuje činnosť vnútorných orgánov, podporuje metabolizmus aj činnosť buniek. Listy pŕhľavy majú protizápalový účinok, obsahujú množstvo bioaktívnych látok (flavonoidy, fytosteroly, chlorofyl, triesloviny, biogénne amíny), minerálne látky, vitamíny a antioxidanty, ktoré pomáhajú čistiť krv aj pečeň od usadených toxínov a detoxikovať tak celý organizmus. Použiť môžeme čaj (2PL listov zaliať 150 ml vody, 3 x denne), tinktúru aj čerstvú šťavu (3 x denne 15 ml).
Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je bylinka, ktorá je známa hlavne kvôli svojim prečisťujúcim účinkom na pečeň. Pestrec však aj zmierňuje alergie a pôsobí ako prírodne antihistaminikum. Má protizápalový účinok.
Púpava lekárska (Taraxacum officinale) pomáha čistiť krv, lieči pečeň, žlčník a obličky. Azda aj preto je súčasťou jarných detoxikačných šalátov.
Nechtík lekársky (Calendula officinalis) čistí krv a detoxikuje organizmus, posilňuje činnosť pečene, sleziny aj imunitný systém. Pomáha liečiť zápal, upokojuje, pomáha z organizmu odstraňovať hlieny a čistí lymfatický systém. V oblasti liečby je táto liečivá rastlinka fascinujúca, pretože má mnoho účinkov, ktoré ešte nie sú preskúmané a v každom veku môžeme objavovať jej nežnú slnečnú a liečivú krásu.
Deväťsil lekársky (Petasites officinalis). Mnoho liečivých účinkov, a medzi nimi aj protialergické a protiastmatické má aj deväťsil lekársky (Petasites officinalis). Je to presne tá rastlinka, ktorú vidíme na jar všade okolo a mylne sa domnievame, že sú to lopúchové listy. Takto nám na jar prichádza na pomoc. Výrazne pomáha tlmiť kašeľ. Pomáha znižovať opuch nosovej sliznice, jeho účinky sú podobné ako bežne používané antihistaminiká, avšak bez sprievodných nežiaducich účinkov. Má spazmolytické a protizápalové účinky. Inhibuje syntézu leukotriénov. Použiť ho môžeme vo forme extraktu, tinktúry aj čaju. Opatrnosť treba zvýšiť v prípade alergie na astrovité rastliny (ambrózie, nechtík, sedmokrásky, harmanček). V tehotenstve a pri dojčení ho nepoužívame.
K ďalším bylinám, ktoré prečisťujú pečeň a pomáhajú liečiť alergie patrí aj lopúch väčší (Arctium lappa) a rebríček obyčajný (Achillea millefolium), redukuje opuch a zvýšenú sekréciu hlienov. Bylinky môžeme použiť buď vo forme čaju, 3 – 4 šálky denne, ako výživový doplnok v kapsuliach, alebo ako tinktúru, ktorú môžeme zmiešať s čajom.
Gemmoterapia je prírodná metóda, súčasť fytoterapie, ktorá používa na liečbu čerstvé pupene, mladé klíčky alebo korienky z rastlín v maceráte z vody, alkoholu a glycerolu. V mladých pupeňoch je ukrytá sila aj energia pre vznik novej rastliny, čo môže byť využité na detoxikáciu a posilnenie organizmu človeka. Z gemmoterapeutik je možné použiť borievku obyčajnú – jalovec (Juniperus kommunis), rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis) a čiernu ríbezľu (Ribes nigrum).
Vitamíny, minerály, bioflavonoidy a antioxidanty
Vitamín A, vitamín C vo vysokých dávkach (2-3 x denne 1-3g podľa črevnej tolerancie, vitamín E (400 IU), vitamín D, betakarotén, selén, zinok (30 mg), bromelain – enzým z ananásu.
Grapefruitové kvapky pomáhajú prečisťovať organizmus, pomáhajú zbaviť sa plesní a kvasiniek, prečisťujú črevný systém, podporujú činnosť pečene a sleziny.
Čierna rasca (Nigella sativa) je významná liečivá rastlina používaná na liečbu mnohých ochorení v arabských krajinách, Afrike aj Ázií. Zaujímavé je, že účinná zložka thymoquinon účinkuje len vtedy, ak je súčasťou celej rastliny. Len samotný izolovaný thymoqiunon nebol účinný. Táto rastlina, o ktorej sa hovorí, že lieči všetky choroby okrem smrti, tak len potvrdzuje, že príroda pôsobí komplexne, a že všetko so všetkým súvisí. Olej z čiernej rasce pomáha znižovať opuch sliznice nosa, kýchanie, svrbenie a výtok z nosa, atopický ekzém a bronchiálnu astmu. V prípade sennej nádchy môžete vyskúšať použiť olej 2x denne ako kvapky do nosa počas 6 týždňov aj ako extrakt v kapsuliach.
Ľanový olej – obsahuje omega-3 mastné kyseliny, má protizápalové účinky.
Probiotiká pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru, pomáhajú liečiť zápaly v črevách, podporujú trávenie, posilňujú imunitný systém. Vhodné sú kvalitné výživové doplnky s obsahom Laktobacilus acidofilus, L. rhamnosus, Bifidobacterium lactis, Acodophilus, Bifidus, ale aj fermentované potraviny. Užívať by sa mali ešte 2 – 3 mesiace po odoznení príznakov.
Kvercetín (quercetin) je flavonoid, ktorý sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine, jablkách, čučoriedkach, malinách, brusniciach, hrozne, citrusoch, vo víne, cibuli, paradajkách, brokolici, listovej zelenine, v šupkách a jadierkach, v zelenom čaji apod. Kvercetín podporuje činnosť nervového aj imunitného systému. Je to silný antioxidant a aktivátor antioxidačných mechanizmov v bunke. Vďaka tomu pomáha chrániť bunky jednotlivých orgánov pred poškodením oxidačným stresom (pečeň, pankreas, kosti, endotel v cievach). Tento flavonoid má tiež neuroprotektívne vlastnosti, pomáha zmierňovať stres, pocit úzkosti a strach. Z pohľadu liečby alergie je zaujímavé, že kvercetín stabilizuje bunkové membrány mastocytov a tým bráni uvoľneniu histamínu do okolitých tkanív a krvi. Funguje ako významné prírodné antihistaminikum. Histamín uvoľnený z buniek spôsobuje príznaky ako je nádcha, upchatý nos a dutiny, svrbenie očí, kašeľ, sipot, škriabanie v hrdle, kožné prejavy. Kvercetín pomáha znižovať akútny aj chronický zápal. V súčasnosti je známe, že protizápalový účinok sa spája s ovplyvňovaním uvoľňovania pro-zápalových mediátorov, prostaglandínov, leukotriénov (spôsobujú opuch slizníc, hypersekréciu hlienu, vazokonstrikciu) a znížením aktivity enzýmov spojených so zápalom (lipoxygenáza). Účinok flavonoidov a kvercetínu pomáhajú zvyšovať vitamín C a bromelain, prírodný enzým pochádzajúci z ananásu s protizápalovým účinkom, ktorý funguje v synergii s flavonoidom.
Z ďalších bioflavonoidov s protialergickým účinkom môžeme spomenúť resveratrol, pyknogenol (extrakt z kôry prímorskej borovice), flavonoidy z ginkgo biloba a zo zeleného čaju.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.