Aromaterapeutické a gastroprotektívne účinky klinčekového oleja

Esenciálne oleje sú veľmi zložité prírodné zmesi, ktoré môžu obsahovať viac ako 20 rôznych zložiek v rôznych koncentráciách. Hlavnými zložkami esenciálnych olejov sú terpény, terpenoidy a aromatické a alifatické zložky. Tieto hlavné zložky tvoria 20 – 70% z celkovej koncentrácie, zatiaľ čo ostatné tvoria menšinové zložky. Rôzna koncentrácia hlavných zlúčenín určuje biologické vlastnosti esenciálnych olejov.  

Klinček, klinčekový olej či klinčekový esenciálny olej sa nám spája hlavne so snehom, zimou, Vianocami v kombinácii s rôznymi koreninami v nápojoch. Klinček je nielen obľúbená korenina, ale má aj mnohé zaujímavé liečivé a farmakologické vlastnosti.

V naturopatii je oddávna používaný pre svoj analgetický, protizápalový, antioxidačný, protiplesňový či antibakteriálny účinok. Podporuje imunitný systém, pomáha pri bolesti zubov, zmierňuje akné, pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín.

Klinčekový olej môže pomôcť stimulovať syntézu hlienu, ktorý sa považuje za dôležitý gastroprotektívny faktor. To je dôvod, prečo olej a eugenol, jeho hlavná zlúčenina, môžu pomôcť chrániť výstelku tráviaceho traktu a môžu pomôcť zabrániť vzniku vredov a gastritídy. Klinček pomôže zlepšiť celkové zdravie tráviaceho traktu a môže pomôcť znížiť aj nevoľnosť.

Klinčekový olej sa získava zo sušených pukov klinčekov, vedecky známych ako Syzygium aromaticum alebo Eugenia caryophyllata. Olej je bohatý na fenylpropanoidy rastlinného pôvodu, pričom hlavnou zlúčeninou môže byť eugenol. Eugenol má insekticídne, antimikrobiálne, protizápalové, rany hojace, antivírusové, antioxidačné a protirakovinové účinky. Pomáha inhibovať rast Helicobacter pylori a ďalších baktérií (napr. Campylobacter jejuni). Eugenol má schopnosť zmierňovať bolesť. Jeho účinok je podobný lokálnemu anestetiku lidokaínu – inhibuje (potláča) napäťovo riadené Na+ kanály modulujúce analgetické účinky a tiež indukuje aktiváciu prechodného receptorového potenciálneho katiónového kanála V1 (TRPV1). K ďalším bioaktívnym zlúčeninám nachádzajúcim sa  v klinčekovom oleji patria tymol, karvakrol a cinnamaldehyd.

V aromaterapii sa klinčekový esenciálny olej používa na podporu dýchania, zmiernenie kašľa, zlepšenie koncentrácie, zlepšenie funkcie pamäte, posilnenie, povzbudenie a stimuláciu mysle pri pocite duševného vyčerpania. Vôňa klinčeka pomáha uvoľňovať neurotransmiter acetylcholín, ktorý spomaľuje srdcový rytmus a stimuluje parasympatikový nervový systém, čím dochádza k zmiernenie stresu. Pár kvapiek klinčekového esenciálneho oleja dáme do aromalampy (alebo vhodného odparovača). Používame len určitý čas (napr. 30 min., nie celý deň). Na zmiernenie bolesti, zápalu, na osvieženie mysle a podporu detoxikácie môžeme pridať pár kvapiek esenciálneho oleja do kúpeľa spolu s nosným olejom (mandľový, olivový, slúži ako nosič a rozpúšťadlo esenciálneho oleja, keďže ten je vo vode nerozpustný). Klinčekový esenciálny olej pomôže zmierniť nevoľnosť a zvracanie. Stačí jednoduché vdýchnutie pár kvapiek oleja napríklad na vreckovke.

masážnych zmesiach pomáha zmierniť bolesť svalov a podporuje detoxikáciu.

Na detoxikačnú masáž, ktorá pomôže znovu získať pocit vitality po chorobe, zmiešame:

  • 23 kvapiek klinčekového esenciálneho oleja  
  • 23 kvapiek grapefruitového esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek gáfrového esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja  
  • 20 kvapiek Patchouli
  • 20 kvapiek Vetiveru
  • 25 kvapiek borievkového esenciálneho oleja

8 až 12 kvapiek zmesi pridáme do lyžice tzv. nosného oleja (olivový, slnečnicový, avokádový, mandľový) a vmasírujeme do svalov. Najlepšie výsledky dosiahneme, keď aplikujeme 5 masáží vzdialených od seba od asi 7 dní. Kúru môžeme opakovať po troch mesiacoch.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

Použité zdroje:

https://www.researchgate.net/…/49666400…
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8588428/
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/clove-bud-essential-oil-an-invigorating-aromatic-powerhouse.html