Biela pivonka pomôže s hormonálnou nerovnováhou

Biela pivonka, nazývaná tiež Bai Shao Yao alebo čínska pivónia (jej koreň), má liečivé, omladzujúce aj adaptogénne účinky. Spája sa s energiou, inteligenciou a vedomím. Je symbolom šťastia, cti, bohatstva, lásky aj prosperity.

Jej koreň podporuje správnu činnosť čriev, pľúc, pečene, sleziny aj imunity. V tradičnej medicíne sa používa na podpornú liečbu hepatitídy, kŕčov, reumatoidnej artritídy a autoimunitných ochorení, dny, únavy, bolesti nervov.

Podporuje činnosť mozgu, má tonizačný účinok na krv, zlepšuje krvný obeh, znižuje tlak, uvoľňuje cievy, má protizrážanlivý účinok. Zaujímavá a cenená je aj jej antioxidačná aktivita.

Pivonka biela (Paeonia lactiflora) je skvelá bylinka, ktorá pomáha pri hormonálnych a menštruačných ťažkostiach.

Pivonka reguluje aktivitu niektorých hormónov vrátane progesterónu a esteogénu. Jej koreň obsahuje fytoestrogény. Tieto zlúčeniny sú štrukturálne podobné estrogénu, primárnemu ženskému pohlavnému hormónu.

Hlavná bioaktívna látka pivonky, paeoniflorín, zvyšuje aktivitu aromatázy, enzýmu, ktorý mení testosterón na estrogén. Znižuje vysoký testosterón a znižuje tiež jeho syntézu. Keď sú všetky tieto hormóny v nerovnováhe, môžu sa vyskytnúť menštruačné problémy.

Biela pivonka nielen vyrovnáva hormóny, ale tiež pomáha zlepšovať krvný obeh v oblasti panvy a tonizuje maternicu, čo pomáha budovať zdravý prietok krvi na reguláciu menštruácie.

Vďaka svojim protizápalovým a analgetickým účinkom je zvlášť užitočná pre tie ženy, ktoré majú problém s PCOS (syndróm polycystických ovárií), PMS, krvácaním medzi menštruáciami a bolestivými menštruačnými kŕčmi. Terapeuticky sa používa odvar zo sušeného koreňa bez kôry. Ten sa vykopáva na jeseň alebo v lete u 4 – 5 ročných rastlín.