Chlorofyl – svieža energia pre organizmus
Chlorofyl je prírodný pigment dodávajúci rastlinám krásnu zelenú farbu. Zúčastňuje sa premeny vody a oxidu uhličitého na glukózu – fotosyntézy. Takáto premena je výsostnou vlastnosťou len rastlín. Anorganické látky sa menia na organické, ktoré potom môžeme vo svoj prospech využiť my, ľudia. Keďže rastliny sa tým istým procesom podieľajú aj na tvorbe kyslíka, a chlorofyl – zelené listové farbivo majú možnosť tvoriť len rastliny pôsobením slnečného svetla, môžeme povedať, že bez rastlín by nebol život.
Dnes už nie je žiadnou novinkou, že chlorofyl pôsobí protizápalovo. A to nielen na vonkajšie rany, popáleniny, odreniny, rezné rany, rany po operáciách, kožné ochorenia, vredy. Protizápalovo účinkuje aj vo vnútri organizmu – zápal nosohltana, črevné zápaly, zápaly tráviaceho traktu a mnohé ďalšie.
Enzýmy v chlorofyle majú schopnosť rozkladať a neutralizovať voľné radikály, tým pôsobia proti zápalom. Ale aj proti rakovine, ateroskleróze a ďalším ochoreniam vznikajúcim v dôsledku nadmerného oxidačného stresu. Chlorofyl zabraňuje vzniku opuchu, potlačuje zápach v organizme, podporuje hojenie. Zlepšuje metabolizmus, zlepšuje funkčnosť ciev a srdca, pôsobí proti vírusom, baktériám a plesniam. Pomáha liečiť gynekologické zápaly, posilňuje činnosť maternice.
Chlorofyl zvyšuje schopnosť organizmu tvoriť hemoglobín, krvné farbivo, ktoré je potrebné na prenos kyslíka v organizme, podporuje tvorbu krvi. Často sa o ňom hovorí aj ako o zelenej krvi rastlín, pretože sa svojou štruktúrou veľmi podobá hemoglobínu. Chlorofyl aktivuje viac ako 100 rôznych enzýmov v organizme, podieľa sa na biosyntéze bielkovín, DNA a glykolýze. Zlepšuje metabolizmus, dopĺňa do organizmu horčík. Celkovo chlorofyl zlepšuje činnosť detoxikačného, tráviaceho, imunitného aj obehového systému.
Zhrnutie pozitívnych účinkov chlorofylu na zdravie:
· Čistí a okysličuje krv, pomáha pri anémii
· Má silný detoxikačný účinok
· Je bohatý na enzýmy, ktoré podporujú regeneráciu a omladenie
· Má vysoký obsah aminokyselín
· Regeneruje pečeň, zlepšuje jej funkčnosť
· Reguluje pôsobenie vápnika v organizme, pomáha čistiť cievy od usadenín
· Zozásadňuje organizmus
· Pôsobí protizápalovo, proti baktériám, plesniam, vírusom, kvasinkám
· Podporuje hojenie rán, povrchových aj vnútorných
· Pôsobí ako antioxidant
· Podporuje zdravú črevnú mikroflóru
· Lieči zápach z úst
· Pomáha liečiť a predchádzať rakovine
Nevýhoda chlorofylu je v tom, že je pomerne nestály a rýchlo sa rozkladá. Vzniká z neho znehodnotený zelený pigment, ktorý môže byť pre človeka niekedy aj toxický. Preto sa ho mnohé farmaceutické spoločnosti pokúšajú najskôr izolovať či chemicky syntetizovať a potom stabilizovať pridávaním rôznych ďalších látok. O úspechu, efektivite a využiteľnosti pre organizmus takýchto pokusov by sme mohli diskutovať dlho. V skratke, veľký efekt to nemá, vznikajú nerozpustné zlúčeniny nevyužiteľné pre organizmus.
My však vieme, že prírodné látky sú najstabilnejšie a najlepšie využité v organizme, ak sú naviazané vo svojom prírodnom zdroji. Trošku komplikované, tak si to rozoberme na drobné. Najväčšou zásobárňou chlorofylu sú žihľava (0,8%), púpava a chlorella pyrenoidosa (3 – 5%), potom všetky zelené rastliny. Chlorofyl je stabilný a využiteľný vtedy, ak je naviazaný na iné bioaktívne látky, napríklad v žihľave, alebo v rukole či chlorelle. Izolovaný chlorofyl je v boji s okolitými nástrahami sám, ak však má pri sebe množstvo spolubojovníkov (napríklad vo forme vitamínov či minerálov, alebo vlákniny), v boji vyhráva. Tieto látky, pomocníci, zabraňujú jeho oxidácii a znehodnoteniu, umožňujú jeho lepšie využitie. Samozrejme, aj chlorofyl tvorí ochranný štít pre iné látky, napríklad vitamíny. Takto funguje príroda, v synergii, kde si všetci pomáhajú, aby sa dostali k spoločnému cieľu.
A na záver: Viete, že pohľad na zelenú upokojuje a pomáha regenerovať unavené oči? Čo takto upokojiť a regenerovať celý organizmus, aj zvnútra aj z vonku, pomocou zelených rastlín?
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.