Eukalyptový esenciálny olej – pomôže s imunitou aj duševnou vyčerpanosťou
Eukalyptový esenciálny olej sa získava z listov vždyzeleného niekoľko metrov vysokého stromu. Eukalyptovníkov existuje niekoľko stoviek druhov, najčastejšie sa však liečivo využívajú eukalyptus guľatoplodý (Eucalyptus glubulus), eukalyptus citrónový (Eucalyptus citriodora), eukalyptus úzkolistý (E. radiata).
Silica obsahuje 70 – 90% eukalyptolu (1,8-cineolu), geraniol, gáfor, limonén, triesloviny, aldehydy, seskviterpénové alkoholy, flavonoidy a mnohé ďalšie bioaktívne zložky, ktoré podporujú liečivý účinok.
Používa sa vo forme oleja, masti, obkladov, tinktúry, kloktadla pri zápale hrdla, cmúľacích pastiliek, kapsúl s obsahom esenciálneho oleja, menej ako čaj pripravený z listov.

Liečivé účinky eukalyptového esenciálneho oleja:
- Eukalyptový esenciálny olej pôsobí antibakteriálne, protivírusovo, protiplesňovo a protizápalovo.
- Tradíciu má predovšetkým v liečbe ochorení respiračného systému, nádchy, aj sennej nádchy, zápalov dutín, bolesti hrdla, bronchitídy, kašľa. Na slizniciach ovplyvňuje tzv. receptory pre chlad (CMR), vyvolá odpuchnutie sliznice, pričom ju nevysušuje ani nepoškodzuje, následne môže sliznica plniť svoju obrannú funkciu.
- Antiseptickým účinkom pomáha zneškodňovať mikróby v rôznych častiach organizmu, je účinný aj voči rezistentným druhom baktérií (stafylokok, tuberkulóza), pomáha pri zápale močových ciest. Eukalyptový olej pomáha odstrániť patogénne baktérie, vírusy ale aj parazity v črevách a liečiť zápal.
- Nielen v dýchacom systéme, ale v celom organizme, zrieďuje hlieny a umožňuje ich vylučovanie.
- Liečivo na zápaly dýchacích ciest, pľúc, CHOCHP, aj astmu, pôsobí pár kvapiek eukalyptovej silice v nosnom oleji (napríklad jojobový, olivový, sezamový, marhuľový) aplikovaných na oblasť hrudníka, chrbta a oblasť týmusu ráno a večer. V prípade liečby astmy sa uplatňuje viac účinkov eukalyptového oleja naraz – protizápalový, protispazmatický, uľahčuje dýchanie (ochladzujúcim účinkom), upokojuje myseľ a zmierňuje stres, posilňuje imunitu.
- Zmes základného oleja a esenciálneho oleja je možné použiť aj ako nosový olej pri vírusovej aj sennej nádche.
- Bolesť hrdla pomôže zmierniť a liečiť kloktadlo – kvapka esenciálneho oleja v teplej vode, alebo eukalyptový med – 2 kvapky oleja na lyžičku medu 3 x denne.
- Pomáha liečiť hnisavé rany, odreniny, popáleniny, vredy, zápaly v ústach. Môže sa použiť vo forme ústnej vody – zabraňuje vzniku plaku, kazu a osviežuje dych.
- Je tiež účinným prírodným repelentom. Pomáha upokojiť a dezinfikovať štípance a rany od bodnutia hmyzom. Likviduje roztoče a kliešte. Ľahko si poradí aj so všami, čo je výhoda hlavne u deti, pretože ich jemný organizmus je náchylnejší na toxické látky z chemických prípravkov.
- Používa sa na zmiernenie horúčky. Pár kvapiek oleja pomáha organizmus ochladzovať, pôsobí proti vírusom, podporuje imunitný systém, zmierňuje bolesť. Môžeme použiť ako obklad alebo kúpeľ.
- Pár kvapiek oleja v aromalampe spoľahlivo prečistí aj rozvonia priestor už za 15 minút. Po použití takéhoto osviežovača sa budete cítiť osviežení a oddýchnutí. Eukalyptová vôňa totiž odstraňuje únavu a duševnú vyčerpanosť, pomáha zmierňovať stres, harmonizuje dušu aj telo, upokojuje a omladzuje. Optimizmom naplní nielen prostredie chorých, ale aj duševne pracujúcich a študentov. Eukalyptový olej pôsobí vazodilatačne – rozširuje cievy a tým umožňuje lepší prietok krvi a dodávanie kyslíka do mozgu.
- Analgetický a protizápalový účinok eukalyptového oleja pomáha liečiť pásový opar, bolesti kĺbov, svalov, svalovú stuhnutosť, kŕče, reumatické bolesti, bolesť hlavy aj nervové bolesti (jemná masáž).
- Eukalyptový olej podporuje imunitný systém, zmierňuje príznaky alergie a znižuje toxické účinky na kostnú dreň po chemoterapii.
- Nie je vhodné užívať eukalyptový olej dlhodobo, ani prekročiť dávku 3,5 ml, čo pôsobí toxicky. Nie je vhodné aplikovať ho na otvorené rany. Nesmie prísť do kontaktu s očami.
- Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.