Fialka voňavá posilni pľúca, pečeň a zlepší spánok
Fialka voňavá (Viola Odorata L.) sa tradične používa v liečbe dýchacích a zápalových ochorení, kašľa, zápalu priedušiek, prechladnutia, bolesti hlavy, migrény, nespavosti, kŕčom. Má protizápalový, antipyretický (proti horúčke) a protimikrobiálny účinok. Jej diuretický účinok sa môže uplatniť aj pri znižovaní krvného tlaku.
Podporuje činnosť pečene
Fialka voňavá pomáha chrániť pečeň pred intoxikáciou paracetamolom, pomáha znižovať hodnoty pečeňových enzýmov (tzv. hepatálne – ALT, AST, ALP) a bilirubínu. Pomáha zmierniť poškodenie pečeňových buniek a zápal. Na tomto účinku sa pravdepodobne podieľajú flavonoidy izorhamnetín a luteolín. V tradičnej medicíne sa používa aj na liečbu žltačky. Pomáha upravovať hodnoty lipidov.
Používa ako súčasť liečivých čajov alebo samostatne, vo forme obkladov, sirupu, vína, ako súčasť mastí a olejov
Fialka voňavá má mierny upokojujúci účinok. Sledoval sa napríklad účinok fialkového oleja v súvislosti s chronickou nespavosťou. Zistilo sa, že olej fialky aplikovaný pred spaním bol bezpečný a dobre tolerovaný bylinný prípravok proti nespavosti. Nemal hypnotické účinky. Fialkový olej bol získaný zmiešaním fialiek a mandľového oleja. Výsledný produkt aplikovali vedci do nosných dierok po 2 kv. pred spaním.
Výskumníci predpokladajú, že takouto cestou (intranasalne) cez čuchovú oblasť dochádza k priaznivému ovplyvneniu centrálneho nervového systému a navodeniu spánku. Navyše, laboratórny rozbor potvrdil prítomnosť melatonínu v kvetoch fialky voňavej. Melatonín je neurohormón regulujúci rytmus bdenia a spánku, regulujúci cirkadiánne rytmy.
Sirup z fialky má tiež svoje čaro. S úspechom ho podávali pacientom liečiacim sa na depresiu a obsedantne-kompulzívnu poruchu a trpiacim nespavosťou. Farmakologická liečba zostala zachovaná, pridali len 5 ml fialkového sirupu každých 12 hodín, čo významne zlepšilo príznaky nespavosti aj základného ochorenia.
Fialkové víno odporúčala už Hildegarda z Bingenu, liečiteľka a mystička, proti ,,trudnomyseľnosti“. Má pozitívny stimulačný účinok nielen na psychiku, ale tiež posilňuje pľúca. Smútok, melanchólia či depresia energeticky súvisia s pľúcami. Hildegarda odporúča uvariť fialku v čistom víne a precediť cez plátno. K takejto zmesi pridáme galgant (Alpínia liečivá) a toľko sladkého drievka, koľko znesieme, aby nápoj zostal lahodný. Popíjame ho čo najčastejšie. Nápoj vyčistí pľúca aj myseľ.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.