Harmanček upokojí, zmierni zápal aj kŕče
Harmanček sa často spája s relaxáciou, pokojom, ochranou, hojnosťou, šťastím a všeobecnou energetickou ochranou. Podporuje psychickú energiu. Ochranný účinok má nielen vo forme čaju alebo tinktúry, ale aj ako kadidlo alebo kvety vysadené okolo domu. Z energetického pohľadu môžeme harmančekové mydlo použiť vtedy, ak sa chystáme manuálne robiť nejakú dôležitú činnosť.
Harmanček (Matricaria recutita L.) je považovaný za tradičný naturopatický liek. V minulosti bol hojne využívaný v tradičnej medicíne. Ako dôležitá liečivá rastlina je uznávaný a používaný aj v súčasnosti.
Harmanček sa tradične používa pri liečbe mnohých gastrointestinálnych ochoreniach, poruchách trávenia, zmiernenie kŕčov, koliky, žalúdočnej nevoľnosti, plynatosti, vredov a rôznych podráždení tráviaceho systému. Napríklad výťažok z jablčného pektínu a harmančeka môže pomôcť skrátiť priebeh hnačky u detí, ako aj zmierniť príznaky spojené s týmto ochorením. Harmanček možno bezpečne použiť aj na liečbu koliky u dojčiat.
Táto voňavá bylinka je obzvlášť užitočná pri zmierňovaní nadmernej plynatosti, upokojení žalúdka a uvoľnení svalov, ktoré presúvajú potravu cez črevá. Môže pomôcť znížiť kyslosť žalúdka a potlačiť hyperaciditu.
V súvislosti s harmančekom bol potvrdený aj protivredový účinok. Vedci potvrdili, že tento antiulcerogénny účinok harmančeka je spojený so zníženou sekréciou žalúdočnej kyseliny (kyselina chlorovodíková – v optimálnom množstve pomáha pri trávení), zvýšenou sekréciou mucínu (má ochranný účinok sa sliznicu žalúdka), zvýšeným uvoľňovaním prostaglandínu E a znížením leukotriénov. Účinok harmančeka na žalúdočnú kyselinu je porovnateľný s bežne používanými antacídami. Navyše, harmanček má preukázanú účinnosť proti Helicobacter pylori. Vďaka obsahu bioaktívnych látok, má protizápalový aj antioxidačný účinok, čo bude v tomto prípade prospešné. Harmanček tiež podporuje hojenie rôznych zápalov v ústach, pažeráku a žalúdku.
Lokálnou aplikáciou harmančeka môžeme zmierniť mierny až stredne ťažký prejav syndrómu karpálneho tunela. Harmančekový olej posilňuje nervy a zmierňuje neuropatickú bolesť. Jeho upokojujúce účinky využívajú aj ľudia s úzkostnými poruchami.
Kvety harmančeka obsahujú mnohé biologicky aktívne látky: chamazulén a bisabolol, flavonoidy, slizy, kumaríny, organické kyseliny a mnohé ďalšie.
- Alfa-bisabolol je hlavnou zložkou harmančekového esenciálneho oleja. Pôsobí protizápalovo a chráni pokožku a sliznice pred poškodením.
- Chamazulén a Matricin – ďalšie významné bioaktívne látky. Matricin sa pri výrobe harmančekového oleja čiastočne premieňa na chamazulén. Chamazulen zaisťuje krásnu modrú farbu oleja, ktorú mnohí poznáme, čo je však dôležitejšie, potláča zápal.
- Flavonoidy – Žlté ochranné látky (flavóny) apigenin a luteolín hrajú v harmančeku obzvlášť dôležitú úlohu. Majú protikŕčový, protizápalový a antioxidačný účinok. Apigenin pôsobí aj proti baktériám, hubám a parazitom. Apigenin tiež upokojuje, relaxuje a pomáha zmierňovať nadmerné účinky stresu.
- Spiroether je látka, ktorá je zodpovedná za antibakteriálny účinok harmančekového oleja.
- Kumaríny v harmančeku sú zlúčeniny pôsobiace (nielen) proti baktériám.
Vďaka týmto bioaktívnym látkam má harmanček nielen protizápalové, antioxidačné a protikŕčové ale aj detoxikačné účinky. Harmanček pôsobí proti vírusom, baktériám a plesniam, a viaže na seba nebezpečné bakteriálne jedy.
Ak už ste unavení z používania veľkého množstva rôznych liekov a ich vedľajších účinkov, vyskúšajte pár šálok harmančeka denne. Môže sa používať ako zápar (čaj) – 2 čajové lyžičky sušených kvetov zalejeme šálkou vody a lúhujeme zakryté (aby sa uchovali cenné éterické oleje) 10 – 15 minút. Pri bolesti žalúdka užívame ráno nalačno šálku čaju dva až tri mesiace. Harmanček je možné použiť ako kloktadlo aj topicky na kožu vo forme masti. Osobitným prípadom je éterický olej.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.