Kurkuma a kurkumíny chránia bunky aj zdravie

Kurkuma pravá (Curcuma longa) patrí k obľúbeným koreninám, nielen pre chvoju chuť a farbu, ktorú prepožičiava potravinám. Kurkuma má aj neobyčajnú liečivú schopnosť a je bezpečná aj pri dlhodobom podávaní. Vyznačuje sa silnými protizápalovými, antioxidačnými, antibakteriálnymi, protirakovinovými a antidiabetickými účinkami. Potvrdili sa aj jej kardioprotektívne a neuroprotektívne vlastnosti.

V tradičnej liečbe sa využíva v Indii, Číne, Indonézii, Iráne. Ayurvédska medicína ju používa na liečenie dýchacích problémov, na podporu hojenia rán a liečbu rôznych kožných ochorení.

Kukrkuma obsahuje množstvo rôznych fytochemikálií, vitamínov a minerálov. Hlavnou zložkou kurkumy je žlté farbivo, polyfenol kurkumín. K ďalším kurkuminoidom prítomným v kurkume patria dihydrokurkumín, desmetoxykurkumín, monodmemtoxykurkumín, bisdemetoxykurkumín, cyklokurkumín. Súčasťou je aj esenciálny olej, ktorý obsahuje cineol, borneol, zingiberén, sabinén, seskviterpíny, felandrén.

Liečivé účinky kurkumy a kurkumínu

  • Kurkuma čisti a posilňuje nielen pečeň ale aj obličky.
  • Pomáha liečiť zápal močového mechúra.
  • Silice v kurkume sa uplatňujú v liečbe tráviacich a dyspeptických problémov, zápalových ochorení čriev, zápale žalúdka, žalúdočných vredov. Kurkuma znižuje sekréciu žalúdočnej kyseliny (kyseliny chlorovodíkovej) blokovaním histamínových receptorov. Podporuje tiež tvorbu ochranného žalúdočného hlienu na sliznici.
  • Kurkuma predstavuje prevenciu proti rôznym druhom rakoviny. Niekoľko štúdií potvrdilo protirakovinové vlastnosti proti rakovine prostaty, pankreasu, pľúc, kŕčka maternice, prsníka, vaječníkov, obličiek, pečene, kostí (osteosarkóm), melanómu.
  • Kurkumín zvyšuje účinnosť chemoterapie a rádioterapie, a zmierňuje ich nežiaduce účinky. Pomáha tiež zastaviť metastázy.    
  • Vo vhodnej forme pomáha kurkuma pri reumatoidnej artritíde a zmierňuje bolesť kĺbov.
  • Zaujímavý je účinok kurkumy na srdcovo-cievny systém. Kurkuma (okrem liečby zápalu) pomáha optimalizovať hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi, zlepšuje činnosť cievneho endotelu. Používa sa na liečbu dyslipidémií.
  • Zvonku  pomáha s liečbou akné, rán, jaziev, má dezinfekčné účinky.
  • Kurkumín má potenciál využitia v liečbe psoriázy. Psoriáza je chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje rôzne časti tela. Terapeutický účinok kurkumínu tu môže súvisieť s protizápalovým účinkom (o kurkume je známe, že pomáha s liečbou chronického zápalu), antioxidačným účinkom (znižuje oxidačný stres psoriatických lézií), ale tiež so schopnosťou inhibovať fosforylázové kinázy, ktoré sú zvýšené u psoriatikov.
  • Vyznačujú sa neuroprotektívnymi účinkami. Kurkuma v strave a kurkumín vo forme doplnku by mohli pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe znížením oxidačného stresu, zmiernením zápalového procesu a ovplyvnením beta-amyloidov. Kurkumín môže pomôcť aj pri liečbe Parkinsonovej choroby, demencie a pri traumatickom poranení mozgu. Kurkumín tiež podporuje koncentráciu, poznávacie procesy a pamäť.
  •  Pomáha liečiť bolesť. dlhodobé podávanie zmierňuje aj neuropatickú bolesť.  
  • Má protivírusový účinok. Môže pomáhať pri liečbe herpesu. Pomáha bojovať proti vírusu chrípky. Existuje niekoľko štúdií, kde kurkumín inhiboval HIV.
  • Zlepšuje syntézu glutatiónu, najdôležitejšieho bunkového antioxidanta. Glutatión chráni nielen pred prílišným oxidačným stresom, ale reguluje aj činnosť enzýmov, podieľa sa na detoxikácií, zmierňuje zápal, reguluje metabolické dráhy vitamínu C a E, je dôležitý pre činnosť mitochondrií (energetické centrum bunky).   
  • Môže pomôcť pri depresii a úzkosti. Kurkumín ovplyvňuje neurotransmitery serotonín a dopamín v mozgu.

Ako použiť kurkumu a kurkumín

Liečivý účinok je samozrejme závislý od dávky a synergie ostatných pridaných látok (olej, čierne korenie a piperín, chilli, škorica, muškátový oriešok, fosfolipdy), ktoré umožňujú ľahšie a účinnejšie vstrebávanie a využitie kurkumy. Kurkumín je nerozpustný vo vode, je však rozpustný v tukoch. Problematická je aj jeho absorpcia. Kombinovanie kurkumy so zdravým olejom (napríklad aj kokosovým) umožni kurkumínu aby sa vstrebával do krvného obehu cez lymfatický systém. Vyhne sa tým nadmernej degradácii v pečeni. Pôsobí tak v organizme dlhšie. Okrem perorálnych prípravkov je možné podávať kurkumín aj intravenózne, podáva sa v nižších dávkach, pretože sa takto absorbuje lepšie. Možné sú aj interakcie s niektorými liekmi (antibiotiká, antidepresíva, antihistaminiká, chemoterapeutiká, …). Kurkuma a kurkumín môžu znižovať či zvyšovať účinok liekov, preto je vhodné informovať a poradiť sa s lekárom. Hoci je kurkuma netoxická a bezpečná aj pri použití vyšších dávok, je potrebné zvážiť jej použitie aj v prípade tehotenstva a laktácie, a ďalej v prípade zlyhania obličiek, pečene a problémov so žlčníkom.    

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.