Lactobacillus acidophillus pomáha zlepšiť zdravie

Ľudská mikrobiota pozostáva zo širokej škály baktérií, vírusov, húb a iných jednobunkových mikroorganizmov. Baktérie kontrolujú črevnú mikrobiotu. Najčastejšie sú zastúpené kmeňmi Firmicutes a Bacteroidetes a sekundárnymi kmeňmi Actinobacteria, Proteobacteria, Synergistetes, Fusobacterium a Verrucomicrobia. Čím rozmanitejšia je naša strava, tým rozmanitejšia bude črevná mikrobiota.  

Najvýznamnejšia populácia mikroorganizmov sa nachádza v črevách

Najvýznamnejšia populácia mikroorganizmov sa nachádza v čreve, najmä v hrubom čreve. Táto populácia je známa aj ako črevná mikrobiota. Okrem gastrointestinálneho traktu sa ľudská mikrobiota nachádza aj v ústach, horných dýchacích cestách, koži a pohlavných orgánoch.

Lactobacillus acidophilus je baktéria, ktorá podporuje zdravie čriev, pomáha predchádzať infekciám, v rámci črevných baktérií pomáha udržiavať rovnováhu medzi benefičnými a oportunistickými baktériami.

Podobne ako iná mikrobiota, tak aj L. acidophilus je súčasťou predovšetkým črevnej mikrobioty v tráviacom trakte, avšak nájdeme ho aj v iných častiach tela.

Lactobacillus acidophilus baktéria podporujúca zdravie

  • Pomáha rozkladať sacharidy na kyselinu mliečnu. Podporuje imunitný systém, podporuje dobré trávenie a zlepšuje celkový zdravotný stav.
  • L. acidophilus pomáha zmierniť príznaky laktózovej intolerancie. Ide o poruchu trávenia laktózy, mliečneho cukru, ktorá sa môže prejaviť hnačkou, vracaním, kŕčmi v bruchu, plynatosťou, črevnými zvukmi. Acidophilus dokáže pomôcť so symptómami už po asi 4 týždňoch užívania.  
  • Používa sa pri liečbe akútnej aj chronickej hnačky, hnačky spôsobenej antibiotikami, pomáha pri syndróme dráždivého čreva, črevných zápaloch, pomáha pri liečbe bakteriálnych aj kvasinkových infekcií vagíny, môže pomôcť inhibovať rast Candida albicans a znížiť riziko opakujúcich sa kvasinkových infekcií.
  • Pomáha znižovať vznik a závažnosť respiračných ochorení a pľúcnych infekcií.  
  • U detí pomáha zmierňovať príznaky prechladnutia, horúčku aj kašeľ.
  • Môže znížiť riziko vzniku depresie a tiež pomôcť pri liečbe symptómov u ľudí s depresiou.
  • Pomáha zmierňovať príznaky chronickej únavy.
  • Zlepšuje lipidový profil v krvi, pomáha znižovať celkový cholesterol, triglyceridy a LDL, zvyšuje HDL, znižuje inzulínovú rezistenciu, zlepšuje metabolické ochorenia.
  • Lactobacillus acidophilus pomáha pri liečbe diabetu 2. typu. Pri cukrovke 2. typu sa zistilo, že črevný mikrobióm diabetikov sa líši od mikrobiómu u zdravej populácie. U ľudí s diabetes 2. typu sa napríklad zistil znížený počet L. acidophilus.
  • Jeho užívanie počas tehotenstva a dojčenia pomáha znižovať výskyt ekzému a dermatitídy u dojčiat a detí.   
  • Potláča rast Helicobacter pylori.

Okrem probiotických doplnkov sa L. acidophilus nachádza vo fermentovaných potravinách, kapuste, jogurtoch, jogurtových nápojoch, kefíre, tvarohu, syroch, tempehu, miso.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.