Liečivé benefity tmavozelenej listovej zeleniny
Žihľava, púpava, žerucha, listy kvaky, rukola, čakanka, zelený šalát, vňať mrkvy či cvikle, petržlenová vňať, kel, brokolica, kapusta, špenát, mangold, fenikel, pór, uhorka, ružičkový kel a mnohé ďalšie. Vychutnať si ju môžete vo forme šalátov, príloh, polievok, ale aj tzv. zelených smoothies. Listová zelenina.
Tmavozelená listová zelenina predstavuje jeden z najkoncentrovanejších zdrojov nutričných látok s nízkym obsahom kalórií. V našej každodennej strave však často chýba, alebo je úplne vylúčená. Považujeme za nehodnotnú, za nedôležitú pre náš organizmus, hoci jej účinky sú veľkolepé. Svojou šťavnatosťou a energiou dokáže doslova vniesť novú sviežosť do našich žíl. Omladí, posilní a osvieži každú jednu bunku, každý mozgový závit v našom tele.
Okrem toho, že listová zelenina je dôležitá vo výžive, je aj hodnotným prírodným liečivom. Svoju úlohu tu zohráva obsah jednotlivých bioaktívnych látok, ale aj pôsobenie zeleniny ako celku v tzv. synergii. Po celom svete existujú kliniky a odborníci, ktorí majú skúsenosti s jej používaním na liečbu popálenín, ekzémov, diabetických vredov, poškodení tkanív, zápalov stredného ucha, črevných zápalov, civilizačných ochorení, rakoviny, astmy, ale napríklad aj autizmu či ADHD. V mnohých prípadoch ponúka listová zelenina buď alternatívnu náhradu alebo doplnenie klasickej liečby (antibiotiká, steroidy, lieky proti alergii), ktoré majú vedľajšie nežiaduce účinky (potlačenie činnosti imunitného systému, vznik alergii, poškodená črevná mikroflóra, podvýživa, nedostatok vitamínov a pod). Jej pravidelný príjem pomáha postupne znižovať dávky liečiv.
Neoceniteľnou súčasťou zelenej listovej zeleniny je obsah chlorofylu. Chlorofyl má hojivé účinky na organizmus, pomáha liečiť zápal vo vnútri organizmu, aj na povrchu. Významné je aj jeho dezodoračné pôsobenie. Podporuje tvorbu krvi, zlepšuje prenos kyslíka a zásobenie organizmu kyslíkom. Pôsobí proti prekysleniu organizmu.
Ďalšou hviezdou listovej zeleniny je vitamín K, ktorý reguluje krvnú zrážanlivosť, pomáha chrániť kosti pred osteoporózou, pomáha predchádzať vzniku aterosklerózy, pretože blokuje usádzanie vápnika v tepnách a znižuje množstvo usadeného vápnika v tepnách (až o 37%). Reguluje zápal a chráni pred vznikom zápalových ochorení (artritída), pôsobí preventívne proti vzniku cukrovky. Častou otázkou býva listová zelenina a vitamín K v súvislosti s warfarínom. Pre zaujímavosť dávam do pozornosti článok MUDr. Šafránka: Warfarin – co vám u lékaře neřeknou.
Zelená listová zelenina obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu. Tá je potrebná pre správne vylučovanie, reguláciu trávenia a metaboliznus, činnosť probiotických baktérií v organizme, regulovanie hladiny cholesterolu, znižovanie rizika vzniku rakoviny, odstraňovanie toxínov z organizmu, posilnenie imunitného systému, znižuje riziko vzniku cukrovky a zlepšuje už diagnostikovanú, pomáha pri znižovaní hmotnosti, navodzuje pocit sýtosti.
Listová zelenina je aj hodnotným zdrojom proteínov. My, ľudia, sme odkázaný na prijímanie nenahraditeľných, alebo tiež esenciálnych, aminokyselín, z ktorých sa tvoria naše vlastné. Náš organizmus si ich jednoducho nevie sám vytvoriť, rastliny si ich vytvoriť vedia. Patria tu valín, leucín, izoleucín, tryptofán, fenylalanín, lyzín, metionín a treonín.
Vďaka obsahu rôznych fytolátok, minerálov a vitamínov pomáha listová zelenina regenerovať organizmus. Fytolátky chránia naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi, znečisteným prostredím, vírusmi a baktériami, rôznymi zápalmi, pomáhajú pri obezite, rakovine, civilizačných ochoreniach, anémii, cukrovke, znižujú hladinu cholesterolu, znižujú vysoký krvný tlak, podporujú rast a regeneráciu zdravej črevnej mikroflóry.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.