Liečivé obklady pôsobia na telo aj na dušu
Používate liečivé bylinkové obklady? Liečivo pôsobia nielen na telo ale aj na dušu. Používali sa na terapeutické účely už v dávnej minulosti. Vhodne zvolené bylinky na obklad či zábal môžu pomôcť oživiť tok energie a podporiť tak aj fyzické zdravie.
S citom zvolené bylinkové obklady:
- Pomáhajú urýchliť prirodzený liečivý proces a hojenie
- Podporujú činnosť buniek
- Zmierňujú napätie
- Upokojujú
- Uvoľňujú
- Prehrievajú
- Pomôžu zmierniť zápal, nevoľnosť, neurózu či infekciu
- Je známe, že pomáhajú zmierniť horúčku a prechladnutie
- Pomáhajú pri ochoreniach dýchacích ciest, astme, bronchitíde
- Všeobecne bylinkové obklady podporujú činnosť pečene a žalúdka
- Pomáhajú pri tráviacich problémoch
- Ich účinok môžeme využiť aj na podporu plodnosti či na zmiernenie menštruačných bolestí
- Pomáhajú zmierňovať chronický stres, bolesť hlavy, migrénu
- Bylinkový obklad zlepšuje cirkuláciu lymfy a podporuje vylučovanie toxických látok
Vôňa a teplo byliniek sa priložením obkladu vstrebáva hlboko do tkanív. Vplyvom tepla sa póry pokožky otvoria a takto bylinky pôsobením cez kožu ovplyvňujú nervové zakončenia, pôsobia na nervové aj energetické dráhy, a blahodarne ovplyvňujú aj vnútorné orgány.
V závislosti od druhu a kombinácie použitých byliniek sa uplatňuje aj analgetický a protizápalový účinok. Teplo z bylinkového obkladu pomáha rozširovať cievy a uvoľňovať svaly. Tým zlepšujú prietok krvi a podporujú krvný obeh, čo pomáha zmierniť napríklad aj bolesť. Aj toto sú spôsoby použitia bylinkových obkladov v tradičnom bylinkárstve či tradičných terapeutických systémoch.
- Bylinkový obklad na zmiernenie bolesti: zmiešame asi 1/3 čerstvého strúhaného ďumbiera (zázvor), 1 polievkovú lyžicu prášku z kurkumy, 1 lyžicu škorice, 1 lyžicu koriandra, 3 ks klinčekov, ryžovú múku. Zmes premiešame, vložíme do ľanovej šatky a zahrejeme nad parou. Prikladáme na bolestivé miesto viackrát denne (4 – 6x) na ½ hodinu.
- Najjednoduchším obkladom je namočiť ľanovú šatku do silného bylinkového odvaru a priložiť na postihnuté miesto. Na šálku odvaru použijeme 3 – 4 lyžice byliniek.
- Použiť môžeme aj napr. šalviovú tinktúru, ktorá má protizápalový a antiseptický účinok, pomáha zmierniť bolesť, uľahčí vykašliavanie hlienov.
- Protizápalový a analgetický účinok vo forme obkladu majú aj čerstvo pomleté ľanové semienka.
- Priaznivé účinky bylinkových obkladov na zdravie sledovali a zaznamenali aj vedci. Kolektív vedcov Boonruab (2019) sledovali účinnosť bylinkového obkladu u pacientov so syndrómom myofasciálnej bolesti. Na bylinkový obklad použili zmes byliniek (Zingiber cassumunar, Tamarindus indica, Citrus hystrix, Curcuma longa, Cymbopogon citratus, Acacia concinna, Blumea balsamifera) a gáfor, s teplotou 45°C a nechali ho pôsobiť 20 minút. Celková liečba trvala 2 týždne. Účinok porovnávali s diklofenakom (pozn.: nesteroidný protizápalový liek). Zistili, že teplý bylinkový obklad pomohol zmierniť bolesť, zlepšil pohyblivosť krku a ruky. Obklad bol efektívnejší ako lokálne použitý diklofenak, a podľa záverov výskumníkov, je vhodnou alternatívou alebo doplnkovou liečbou pri svalovej bolesti.
- Činnosť pečene môžeme podporiť aj obkladom pripraveným z rebríčka obyčajného (Achillea millefolium). Obklad buď pripravíme zo silného odvaru z rebríčka. Potom do neho namočíme napr. ľanové plátno a priložíme na oblasť pečene. Prekryjeme teplou dekou a necháme pôsobiť. Alebo v mažiari rozdrtíme celú bylinku na kašu. Podľa potreby pridáme toľko vody, aby vznikla pasta, pridať môžeme napríklad aj med (niekedy sa pridáva aj špeciálna hlina či otruby). Túto pastu rovnomerne nanesieme na kožu, prekryjeme vhodnou tkaninou a necháme pôsobiť asi 30 minút. Podľa potreby zopakujeme. Obklad podporuje činnosť pečene, môžeme ho použiť na podporu regenerácie pečene po užívaní rôznych liekov, pri tráviacich problémoch, na podporu odstránenia hlienov, toxínov, cýst, na podporu činnosti iných orgánov. Obklad má protizápalový a upokojujúci účinok, pomáha zmierňovať opuch (Obklad z rebríčka revitalizuje pečeň).
Obklad nemusí byť tvorený len z teplého bylinkového odvaru. Liečivé vrecúška na obklad môžu obsahovať aj kvety byliniek, rôzne koreniny aj lávové či iné liečivé kamene, soľ, íl, med, propolis či včelí vosk. Na obklad môžu byť použité rozdrvené či na prášok pomleté sušené bylinky zmiešané so soľou, gáfrom, liečivým olejom, vodou. Upozornenie: Treba pamätať na to, že bylinkové obklady nie je vhodné používať na otvorené rany a ekzémy. V prípade potreby môžeme kožu pred aplikáciou obkladu potrieť tenkou vrstvou oleja.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.
naturterapy@gmail.com