Naturopatia pre bolesť chrbta a svalové napätie

Bolesť, stuhnutosť, únava, napätie, problém dlhšie sedieť alebo stáť, ostrá vyžarujúca bolesť alebo chronická bolesť. Stretávame sa s ňou takmer všetci, niektorí denno-denne. Bolesti chrbtice môžu mať rôznu príčinu. Môžu vznikať v dôsledku monotónneho, strnulého držania tela, sedavého spôsobu života, nedostatku pohybu, prechladnutia (prievanu), používania klimatizácie, zranení, zápalu, v dôsledku vývojových chýb, osteoporózy či osteopénie, reumy. Bolesti môžu vznikať aj v dôsledku oslabenej činnosti vnútorných orgánov (žalúdok, žlčník, obličky, močový mechúr, ale aj srdce) a nedostatočného odstraňovania toxínov z organizmu.
V súčasnej spoločnosti je častou príčinou bolesti predovšetkým napätie a stres posilnený nevhodným spôsobom života. To sú príčiny fyziologické, ktoré sú poprepájané s emocionálnymi aj duchovnými príčinami (emocionálna neistota, strach, hnev, zúrivosť, strata slobody, nesplnené očakávania, materiálne zabezpečenie, požiadať a prijať pomoc, urobiť niečo pre druhého, tak aby sme sa z toho tešili, nie vyčítali. O tom však niekedy nabudúce, keď dozreje čas J ).
Existuje veľa spôsobov, ako môžete zmierniť bolesti chrbtice, podporiť hojenie, zmierniť zápal, uvoľniť svalové napätie a kŕče bez použitia chemických liekov. Ponúkam Vám niektoré z týchto možností, vrátane video cvičení na posilnenie a precvičenie svalov chrbtice aj brušných svalov.
VNÚTORNE
1. Zmierniť stres, uvoľniť prílišné napätie, zmeniť negatívne myšlienky pomôže meditácia či masáž. Z byliniek môžete vyskúšať ľubovníkový čaj, medovku, levanduľu, harmanček či valeriánu.
2. Zázvor (ďumbier), kurkuma, nechtíkový alebo šalviový čaj či obklad pomáhajú navyše aj zmierniť zápal.
3. Mali by ste dbať na dostatok tekutín, ktoré pomáhajú udržiavať tkanivá a medzistavcové platničky pružné, pomáhajú zabezpečiť živiny a odstraňovať toxíny (nielen metabolické ale aj emocionálne). Vyvarujte sa však sladeným a bublinkovým nápojom.
4. Ak chcete, aby vás prestal bolieť chrbát, prestaňte svoje telo tráviť cigaretami. Prečo? Splodiny cigaretového dymu poškodzujú cievy a spomaľujú krvný obeh, tým znižujú tok živín do kĺbov a svalov a spôsobujú poškodenie tkanív. Dôsledkom je degeneratívne poškodenie bedrovej chrbtice, ale aj krčnej a driekovej. Podľa výskumníkov môže nikotín z cigariet ovplyvňovať spôsob, akým mozog spracováva zmyslové podnety a vníma bolesť na centrálnej úrovni.
5. Pomôžu vám aj oleje lisované za studena na vnútorné užívanie: makový – podporuje zdravý rast kostí, navyše má makový olej aj upokojujúci účinok. Amarantový olej pomáha zmierňovať bolesť vďaka obsahu lyzínu. Ľanový olej má protizápalový účinok, obsahuje prospešné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny.
6. Užívať môžete bromelain a papáju (proteolytické enzýmy, ktoré pomáhajú zmierniť zápal).
7. Stresom a bolesťou sú vyčerpané niektoré vitamíny a minerály, prípadne je ich vstrebávanie ovplyvnené nedostatočným vstrebávaním. Užívajte vitamín C, D, zinok, horčík, B-komplex a kyselinu listovú.
8. Vyskúšajte protizápalovú diétu. Chronický zápal je príčinou mnohých zdravotných problémov. Zápal vzniká ako reakcia na poškodenie, zranenie či infekciu. Spúšťačom však je aj množstvo liekov, cigarety, nezdravé potraviny, cukor, sladidlá, soľ, polotovary, rafinované potraviny, nasýtené tuky, málo vlákniny, prejedanie sa. Zo stravy vylúčte cukor a sladkosti, užívajte omega-3.
9. Dlhodobo začnite užívať adaptogény na zmiernenie stresu a posilnenie a harmonizovanie organizmu. Medzi adaptogény patrí napríklad Fo-ti (Polygonum multiflorum), Astragalus (Astragalus membranaceus), Ashwagandha (Withania somnifera), eleuterokok (Eleutherococcus senticosus), sladké drievko (Glycyrrhiza spp.), niektorí k nim priradzujú aj rakytník a silybum mariánske a mnohé ďalšie.
10. Posilnite imunitný systém bylinkami a tinktúrami – rakytník, šípky, echinacea, beta-glukány, cesnak, grapefruitové kvapky, probiotiká, oregánový olej, zázvor, výťažok z olivových listov, púpava, propolis.
11. Naštartujte liečivé a regeneračné sily organizmu detoxikáciou – zlepšite trávenie a vstrebávanie, vylučovanie toxínov, omlaďte krv a podporte činnosť lymfatického systému.
VONKAJŠIE
12. Masáž alebo obklady esenciálnymi olejmi: pomôcť vám môže tymianový, mätový, kadidlo alebo eukalyptový olej, ktoré zmierňujú zápal a bolesť. Harmanček a levanduľa pomáhajú uvoľniť napätie a stuhnutosť svalov, regenerujú tkanivá. Rozmarín má proti kŕčové, analgetické a prekrvujúce účinky. Použiť tiež môžete bazalku, oregano, citrón, majoránku, myrhu. Esenciálny olej zmiešajte s olivovým olejom a aplikujte jemnou masážou alebo ako obklad viackrát denne. Esenciálne oleje môžete samozrejme použiť aj do aromalampy alebo difuzéra, či do kúpeľa. Do kúpeľa odporúčam použiť aj himalájsku liečivú soľ.
13. Na masáž môžete použiť pupalkový alebo ľubovníkový (trezalka) olej, nechtíkovú či kostihojovú masť.
14. Cvičenie pomáha výrazným spôsobom zmierniť bolesť chrbtice, keďže medzi hlavné príčiny bolesti sa radí nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie. Výsledok môžete pozorovať už po 6 – 12 týždňoch cvičenia, 1 – 2x týždenne. Stačí si len vybrať: pilates, joga, strečing, Tai-či, posilňovanie, plávanie.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.