Nedostatok vitamínu B12 môže prispieť k cievnej mozgovej príhode

Postupným starnutím sa mení náš metabolizmus, vstrebávanie a využitie nutričných látok aj vitamínov. Viaceré štúdie potvrdili, že nedostatok vitamínu B12 je jedným z faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku cievnej mozgovej príhody. A to nielen u starších, ale aj mladších ľudí, deti či tehotných žien.
Príčin prečo je to tak je viac. Jednou z nich je, že nedostatok vitamínu B12 spôsobuje zvýšenie hladiny homocysteínu. Homocysteín je látka (aminokyselina), ktorá vzniká v organizme v rámci biochemických pochodov. Za normálnych okolností je homocysteín premieňaný na ďalšie potrebné zlúčeniny alebo na látky, ktoré sú z tela vylúčené. Ak sa však zmenia podmienky, homocysteín sa hromadí a stáva sa toxickým pre mitochondrie, bunky, cievy, systémy. Homocysteín podporuje zápalové procesy v cievach, poškodzuje cievny endotel a jeho funkciu, zvyšuje oxidačný stres a poškodenie voľnými radikálmi. Homocysteín tiež znižuje biologickú dostupnosť oxidu dusnatého (reguluje napätie v cieve, podporuje uvoľňovanie niektorých ďalších látok v cieve), podporuje peroxidáciu lipidov. Výsledkom týchto procesov môže byť narušenie prietoku krvi (aj glukózy) v mozgu a mŕtvica.
V literatúre je popísaný prípad 35 ročného človeka s opakovanou mŕtvicou napriek klasickej liečbe (antitrombotická, antikoagulačná). Bola mu zistená vysoká hladina homocysteínu (v tomto prípade aj genetická mutácia enzýmu na spracovanie B12, tiež bol aj vegetarián). Jeho stav sa začal zlepšovať po nasadení doplnkov B12, kyseliny listovej a ďalších.
Nedostatok vitamínu B12 môže byť podmienený napríklad častými infekciami, žalúdočnými či črevnými problémami a zápalmi, nedostatočným príjmom zo stravy, ohrození môžu byť aj vegetariáni či starší ľudia s atrofickou gastritídou.
Existujú viaceré formy vitamínu B12 – adenozylkobalamín, kyanokobalamín, metylkobalamín. Spence a kol. (2017) zistili, že kyanokobalamín je škodlivý pre pacientov s poruchou funkcie obličiek. Kyanokobalamín môže urýchliť pokles funkcie obličiek a zvýšiť riziko kardiovaskulárnych príhod u pacientov s poruchou funkcie obličiek (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28816120/).
Príčin vzniku cievnej mozgovej príhody je určite viac, nedostatok B12 a vysoká hladina homocysteínu je jednou z možnosti. Kde a ako zistiť hladinu homocysteínu, ako upraviť stravu, ktoré doplnky sú vhodné a v akej efektívnej dávke? Môžete si dohodnúť konzultáciu e-mail: naturterapy@gmail.com
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.
naturterapy@gmail.com