Pri strese myslite na dostatok horčíka

So stresovými situáciami sa občas stretávame všetci. Je to krátkodobý stres, častokrát je potrebný na aktiváciu rôznych biochemických pochodov a telo má mechanizmy ako sa s ním vyrovnať.

Problematický je dlhodobý chronický stres. Jeho negatívne účinky sa prejavujú od celkovej únavy až po zníženie imunitnej odpovede. Dlhodobé obdobie stresu môže byť ťažké aj pre celkové duševné a fyzické zdravie.

Okrem spomínaných negatívnych účinkov na celkové zdravie vplyvom dlhodobého stresu dochádza aj k vyčerpávaniu základných živín, vitamínov a minerálov.

Jedným z najviac vyčerpávaných minerálov v súvislosti so stredom je horčík (magnézium). A tu často vzniká začarovaný kruh, pretože dlhodobý stres vedie k zvýšenému vylučovaniu horčíka močom, a na druhej strane nedostatok horčíka zhoršuje symptómy stresu a úzkosti.

Za stimuláciu nášho nervového systému sú zodpovedné tzv. NMDA receptory, ktoré sa nachádzajú na nervových bunkách. Tieto receptory sú ovplyvňované horčíkom. Horčík sa nachádza vo vnútri receptorov a bráni im zbytočne stimulovať nervové bunky. Nedostatok horčíka tak spôsobuje nadmerné vzrušenie nervových buniek a nervovej sústavy a zosilňuje účinky stresu.

Viac o horčíku, symptómoch nedostatku, potravinových zdrojoch sa dočítate tu: https://naturterapy.sk/horcik-mineral-dolezity-pre-zdravie/https://naturterapy.sk/horcik-mineral-dolezity-pre-zdravie/